Fox News czy fake news? Fotomontaż był podawany jako prawda

Fox News czy fake news? Fotomontaż był podawany jako prawda

Fox News czy fake news? Fotomontaż był podawany jako prawda
Marcin Watemborski
20.06.2020 06:56, aktualizacja: 26.07.2022 14:51

Wyobraź sobie, że piszesz artykuł, ale nie masz dobrego zdjęcia otwarcia. Potrzebujesz dramatyzmu, czegoś z ikrą. Dobra, jest na to sposób: bierzesz oryginalne zdjęcie i wklejasz do niego nieudolnie faceta z karabinem, bo czemu nie? Chyba mniej więcej tak wyglądała logika Fox News przy realizowaniu tego materiału.

Jak doskonale wiecie, USA zmaga się z falą protestów i zamieszek spowodowanych śmiercią George’a Floyda. Ludzie sprzeciwiają się brutalności policji, a zwłaszcza w stosunku do czarnoskórych obywateli. Mimo tego, że żyjemy w XXI wieku, to kwestie rasowe wciąż są naprawdę trudnym tematem.

W minionym tygodniu doszło do zamieszek w Seattle pod szyldem ruchu Black Lives Matter. Jednym z mediów, które opisywały wydarzenia, był Fox News. Jak widać, dziennikarzom zabrakło dramatycznych zdjęć do spójnej narracji, więc postanowili pokazać swoją wersję wydarzeń. Na jednym ze zdjęć pojawił się naprawdę kiepsko wklejony zamaskowany mężczyzna, trzymający broń. Od razu widać, że światło na nim oraz w tle się nie zgadza.

Żeby było jeszcze mniej zabawnie, dokładnie ta sama postać została wklejona na inne zdjęcia dotyczące tematu strefy autonomicznej w Seattle. Doskonale wypunktował to dziennikarz Michael Hobbes z ”Huffington Post” w swoim poście na Twitterze. Takie sytuacje nie zdarzają się często.

Rzecznik prasowy Fox News w oświadczeniu wspomina, że zdjęcia ilustrujące artykuł zostały zmienione, ale właściwie co z tego, skoro pierwotna narracja wyglądała inaczej. Takie zachowania są sprzeczne z jakąkolwiek etyką dziennikarską – tym bardziej w wiadomościach, a na dodatek dotykających ważnego tematu. Dziennikarz powinien podawać opinii publicznej prawdę, a nie tworzyć fake newsy.

Zdjęcie w artykule o Seattle powstało naprawdę w Minneapolis.
Zdjęcie w artykule o Seattle powstało naprawdę w Minneapolis.

Jak się okazało, Fox News nie pierwszy raz użył niewłaściwej ilustracji do omawianego tematu. W przypadku artykułu o Seattle pojawiły się zdjęcia z Minneapolis, które można bez problemu znaleźć na stronie Associated Press. Te wykonał fotograf John Minchillo. Dla sprostowania – Seattle znajduje się około 2665 km od Minneapolis. Dość daleko.

W związku z szeroką krytyką w mediach społecznościowych, Fox News zdecydowało się usunąć zdjęcia, które nie pasowały. Pojawiło się natomiast wytłumaczenie dotyczące fotomontażu z uzbrojonym mężczyzną, które właściwie niczego nie wyjaśnia, a informuje o zmianie obrazu. Pojawienie się zdjęć z innego miejsca zostało wytłumaczone pomyłką.

Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)