Extra bokeh, czyli freelensing doprowadzony do perfekcji?

Extra bokeh, czyli freelensing doprowadzony do perfekcji?
Źródło zdjęć: © © Takashi Kitajima
Krzysztof Basel

11.01.2014 19:28, aktual.: 11.01.2014 20:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Takashiego Kitajimę można nazwać mistrzem bokeh na zdjęciach. Pokazuje on, jak niesamowite, wręcz bajkowe efekty na miejskich krajobrazach można uzyskać dzięki jasnym szkłom, przerobionej gumowej rękawiczce i wysuwaniu obiektywu z korpusu na kilka milimetrów.

Takashi Kitajima, autor tych niezwykłych zdjęć, nie zdradza dokładnie, w jaki sposób je wykonał. Wiemy, że zostały zrobione bezlusterkowcami Sony NEX-5N oraz Olympus PEN E-P5 z jasnymi obiektywami (w wielu wypadkach 50 mm f/1.2) ze specjalną przejściówką tilt-shift... wykonaną z gumowej rękawiczki. O tym, że fotograf wykorzystuje technikę freelensingu, świadczy nie tylko głęboki bokeh na jego zdjęciach, ale również dane EXIF na jego koncie na Flickrze. Przy fotografiach z serii "extra bokeh" jest napisane, że ogniskowa oraz wartość przysłony wynoszą "0", podany jest przy tym czas naświetlania czy rodzaj aparatu. A to oznacza, że obiektywy wykorzystane do zdjęć prawdopodobnie nie miały pełnego kontaktu z bagnetem.

Na czym polega technika freelensingu? Opisywałem ją już 4 lata temu w poradniku: Freelensing – efekt tilt-shift i głębokie makro dla każdego. Oto najważniejszy fragment:

Krzysztof Basel:

Aby uzyskać piękny efekt podobny do tilt-shift, wysuń obiektyw z korpusu na kilka milimetrów. Rzecz polega na tym, aby zmienić położenie soczewek w stosunku do matrycy. Im bardziej przechylisz obiektyw w lewo, tym ostrzejszy będzie prawy fragment zdjęcia. I odwrotnie. Świetnie ilustruje to grafika przygotowana przez Luke’a Robertsa.

Milimetry różnicy w ułożeniu obiektywu względem aparatu wystarczą do uzyskania dużych zmian na fotografii. Musisz poruszać szkłem bardzo delikatnie i ostrożnie, aby uchwycić ostrość w odpowiednim miejscu. Przyda się wówczas podgląd na żywo (Live view), ale z pomocą wizjera też dasz sobie radę.

Obraz

Kitajima pokazuje przede wszystkim krajobrazy dużych miast, takich jak Nowy Jork Czy Tokio. Więcej jego niezwykłych fotografii możecie obejrzeć tu: http://www.flickr.com/photos/takashikitajima

Obraz
© © Takashi Kitajima
Obraz
© © Takashi Kitajima
Obraz
© © Takashi Kitajima
Obraz
© © Takashi Kitajima
Obraz
© © Takashi Kitajima
Obraz
© © Takashi Kitajima
Obraz
© © Takashi Kitajima
Obraz
© © Takashi Kitajima
Obraz
© © Takashi Kitajima
Obraz
© © Takashi Kitajima
Obraz
© © Takashi Kitajima
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także