Fujifilm GFX 100S zaprezentowany. Bestia wraz z nowym obiektywem
Firma Fujifilm zaprezentowała nowy aparat Fujifilm GFX 100S oraz obiektyw Fujinon GF 80 mm f/ 1.7 R WR. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat ceny, daty premiery i danych technicznych nowoczesnych urządzeń.
Japońska firma Fujifilm poinformowała, że już wkrótce na rynku pojawią się dwie wyjątkowe nowości: aparat Fujifilm GFX 100S oraz obiektyw Fujinon GF 80 mm f/ 1.7 R WR. Producent zapewnił, że nowoczesny sprzęt cechuje się zarówno najwyższą jakością, jak i szerokim wachlarzem możliwości.
Aparat Fujifilm GFX 100S
Czwarty model z serii GFX, czyli średnioformatowych aparatów bezlusterkowych od Fujifilm, nazywany jest przez japońskiego producenta bezkompromisowym połączeniem wydajności z mobilnością. - To jeden z najbardziej kompaktowych, a jednocześnie najbardziej wszechstronnych aparatów średnioformatowych w historii. Jest on bardziej zaawansowany niż jakikolwiek dostępny obecnie aparat systemu GFX. Ważąc zaledwie 900 gramów łączy w sobie najwyższe osiągnięcia technologii fotograficznej Fujifilm - informuje firma w komunikacie prasowym.
Poniżej przedstawiamy największe plusy nowego sprzętu od japońskiego giganta.
- Fotografie o rozdzielczości 102MP - wsparty wysokowydajnym czterordzeniowym procesorem Fujifilm X-Processor 4, GFX 100S wykorzystuje wielkoformatowy sensor CMOS z iluminacją tylną (BSI), pozwalający uzyskać fotografie wyjątkowej jakości. Jest on 1,7 raza większy od typowej matrycy pełnoklatkowej.
- Wydajny bezlusterkowy autofokus - W odróżnieniu od rozwiązań obecnych w wielu innych aparatach cyfrowych średniego i małego formatu, piksele detekcji fazy sensora GFX 100S pokrywają niemal 100 procent jego powierzchni, co zapewnia niespotykany wcześniej w cyfrowej fotografii średnioformatowej poziom wydajności autofokusu. Jak informuje producent, oznacza to, że aparat ostrzy w zaledwie 0,18 sekundy, nawet przy skrajnie niskiej luminancji, na poziomie -5.5EV*4, co czyni go wszechstronnym, precyzyjnym i niewiarygodnie szybkim. Dzięki wsparciu mocą obliczeniową układu X-Processor 4, GFX 100S sprawnie korzysta z ulepszonego algorytmu śledzenia ostrości i utrzymuje ostrość obiektów w trybach Tracking AF oraz Face/Eye AF.
- Kompaktowa 5-osiowa stabilizacja matrycy światłoczułej oferująca 6-krokową redukcję drgań - aparat oferuje nowy mechaniczny system stabilizacji matrycy (IBIS), który znacznie ułatwia fotografom wykonywanie zdjęć “z ręki”, bez użycia statywu. W porównaniu z rozwiązaniem zastosowanym w aparacie Fujifilm GFX100, mechanizm stabilizacji w obudowie GFX 100S jest o 20% mniejszy i o 10% lżejszy. Pięcioosiowy system zapewnia skuteczność stabilizacji obrazu na poziomie 6 kroków EV wg standardów stowarzyszenia CIPA (Camera & Imaging Products Association), co jest wynikiem o 0,5 kroku EV lepszym, niż w przypadku modelu GFX100.
- Wysoka wydajność - przy wadze 900 g, 15 cm szerokości, 10,4 cm wysokości i 8,7 cm głębokości zwarty korpus GFX 100S swoimi rozmiarami jest porównywalny z wieloma aparatami pełnoklatkowymi. Aparat posiada przeprojektowany moduł migawki oraz zupełnie nowy układ stabilizacji obrazu IBIS, przy czym korzysta jednocześnie z mniejszego, ale bardzo wydajnego akumulatora litowo-jonowego. W rezultacie otrzymujemy obudowę urządzenia o niemal 6 cm krótszą i o 500 g lżejszą niż GFX100, która do tego jest w stanie utrzymać ten sam poziom jakości zdjęć i materiałów wideo, mimo sporo mniejszych rozmiarów.GFX 100S może pracować w niskich temperaturach, sięgających nawet -10°C. Aparat charakteryzuje się również odpornością na kurz i wilgoć. Korpus odlano ze stopu magnezu, którego warstwa wokół gniazda mocowania obiektywu jest grubsza o około 1 mm w porównaniu z GFX100, co zapewnia wzmocnione oparcie dla większych obiektywów z mocowaniem typu G.
- Intuicyjne sterowanie i prosta obsługa - z komunikatu firmy dowiadujemy się, że zarówno nowi użytkownicy, jak i fotografowie korzystający już z aparatów systemu GFX bez problemu zlokalizują elementy sterujące aparatu GFX 100S. Na przykład pokrętło wyboru trybu pracy (PASM), z sześcioma programowalnymi ustawieniami osobistymi, zapewnia szybki i bezpośredni dostęp do często używanych ustawień. Z kolei przełącznik wygodnie umieszczony w pobliżu pokrętła wyboru trybu pozwala użytkownikom na szybką zmianę między trybem fotograficznym i filmowym. Poprawiona ergonomia dźwigni ustawienia ostrości również umożliwia łatwy i płynny wybór punktu ostrzenia.Sprzęt został wyposażony w wyświetlacz LCD o przekątnej 3,2 cala oraz dodatkowy 1,8 calowy wyświetlacz LCD na płycie górnej. Górny wyświetlacz może pokazywać dowolnie wybrany zestaw informacji, na przykład kluczowe ustawienia EXIF, takie jak prędkość migawki, przysłonę, czułość ISO i kompensację ekspozycji. Można też na nim ustawić wyświetlanie stanu kluczowych funkcji czy dostępną pojemność pamięci. Wyświetlacz główny o przekątnej 3,2 cala wyposażony jest w dotykową matrycę LCD o rozdzielczości 2,36 mln punktów i 100% pokryciem powierzchni i może być odchylany w trzech kierunkach (90 stopni w górę, 45 stopni w dół i 60 stopni do prawej).
- System średnioformatowy zapewniający płynne wideo w rozdzielczości 4K30P - aparat może nagrywać filmy o jakości kinowej 4K/30P, charakteryzujące się wyjątkowo płytką głębią ostrości, bezkonkurencyjną wydajnością przy wysokich ustawieniach ISO, szeroką gradacją tonalną i niezrównaną jakością obrazu. Materiały wideo mogą być rejestrowane z przepływnością bitów na poziomie 400 Mbps w różnorodnych poziomach jakości, od 10-bit 4:2:0 F-log zgrywanych na wewnętrzną kartę SD, do 10-bit 4:2:2 i 12-bit RAW zgrywanych na nośnik zewnętrzny za pośrednictwem złącza HDMI.Producent dodaje, że oprócz możliwości rejestrowania materiałów wideo jakości 4k w formacie proporcji obrazu 16:9, aparat wspiera również format 17:9, często wykorzystywany w cyfrowych materiałach wideo. W urządzeniu zaimplementowano również najczęściej używane kodeki kompresji wideo, takie jak H.264 i H.265. Dla uzyskania pełnej kontroli kreatywnej użytkownik może również wybrać standardy profesjonalne, takie jak REC.2100 Hybrid Gamma Log (HLG) czy F-Log.- W porównaniu z ogólnodostępnymi kodekami kompresji, takimi jak H.264, rejestracja materiałów wideo w standardzie F-Log czy HLG pozwala twórcom filmowym uzyskać o wiele większą elastyczność na etapie postprodukcji, gdy materiał wideo jest poddawany procesom edycji i korekcji barwnej oraz wprowadzane są poprawki luminancji, nasycenia kolorów czy jakichkolwiek innych atrybutów obrazu - czytamy w komunikacie firmy.
Data premiery i cena
Sprzęt trafi na rynek już w marcu 2021 roku. Jego cena to 26 999 złotych. Do aparatu można dokupić metalowy uchwyt MHG-GFX S. Poprawia on komfort trzymania urządzenia w dłoni i zapewnia więcej miejsca na stabilne trzymanie aparatu. Jego cena to 669 złotych.
Fujinon GF 80 mm f/ 1.7 R WR
Japońska firma zapowiedziała również premierę obiektywu Fujinon GF 80 mm f/ 1.7 R WR. Producent zapewnia, że sprzęt został zaprojektowany dla fotografów o nieograniczonej kreatywności. Jego największe plusy to:
- Optyka - przysłona w obiektywie Fujinon GF 80 mm f/ 1.7 R WR zbudowana jest z aż dziewięciu zaokrąglonych lamelek, które przy pełnym zamknięciu zapewniają ostrość na całej powierzchni kadru lub przy maksymalnym otwarciu pozwalają cieszyć się pięknym i płynnym efektem bokeh ze spektakularną separacją obiektu i tła. Firma przypomina, że efekt ten można uzyskać przy pomocy każdego aparatu systemu GFX. Układ soczewek zbudowany jest z 12 elementów optycznych w 9 grupach, w tym z jednej soczewki asferycznej oraz dwóch soczewek Super ED.- Zastosowanie ultraprecyzyjnej technologii odlewania szkła sprawiło, że obie powierzchnie soczewek asferycznych mogą być formowane z tolerancją do 1/100.000 części milimetra. Jest to dokładność pięciokrotnie wyższa, niż uzyskiwana w typowych procesach produkcyjnych elementów optycznych, co pozwala ograniczyć niepożądane zjawisko „krążków cebulowych”, które jest w stanie zniweczyć estetykę efektu bokeh w nieostrych obszarach kadru - czytamy w komunikacie firmy.
- **Pierwszy w świecie obiektyw o jasności f/1.7 z układem autofokusu przeznaczony do aparatów cyfrowych dużego formatu ** - obiektyw został wyposażony w mocny silnik prądu stałego o momencie obrotowym wystarczającym do poruszania grupy soczewek ogniskujących składającej się z sześciu elementów, w tym soczewki asferycznej, co pozwoliło na uzyskanie dokładnegoi niezawodnego autofokusu, nawet przy maksymalnym otwarciu przysłony do wartości f/1.7 i niezwykle płytkiej głębi ostrości.Sprzęt wspiera również funkcje autofokusu oparte na detekcji twarzy/oczu, wspierane zaawansowanym algorytmem ostrzenia, aby dokładnie ustawić ostrość na twarzy lub oku obiektu, nawet gdy obiekt porusza się w kadrze.Producent zapewnia, że Fujinon GF 80 mm f/ 1.7 R WR przynosi poprawę limitu oświetlenia sceny układu autofokusu aparatu GFX100 o dodatkowe pół kroku EV.
- Kompaktowe i praktyczne rozmiary****Przy długości 99,2 mm i wadze zaledwie 795 g i średnicy gwintu filtra 77 mm, obiektyw Fujinon GF 80 mm f/ 1.7 R WR charakteryzuje się poręcznymi rozmiarami, w związku z czym idealnie nadaje się do zastosowań plenerowych, jak i studyjnych.Korpus obiektywu został uszczelniony w 10 miejscach, zapewniając ochronę przed wpływem warunków atmosferycznych. Obiektyw może być używany w temperaturach do -10°C. Zewnętrzny element optyczny pokryty jest warstwą fluoru dodatkowo zwiększającą ochronę przed zanieczyszczeniami.
Produkt trafi na rynek w marcu tego roku. Każdy, kto będzie chciał nabyć urządzenie od Fujifilm, będzie musiał liczyć się z wydatkiem rzędu 9 999 złotych.
O pozostałych nowościach od Fujifilm przeczytacie w tym artykule.