Fujifilm X-A10 - bezlustekowiec z matrycą APS-C dla początkujących

Fujifilm X‑A10 - bezlustekowiec z matrycą APS‑C dla początkujących

Fujifilm X-A10
Fujifilm X-A10
Marcin Falana
01.12.2016 11:40, aktualizacja: 02.12.2016 16:58

Firma Fujifilm zaprezentowała nową wersję bezlusterkowca dla początkujących. Fujifilm X-A10 oferuje 16,3-megapikselową matrycę, odchylany ekran do autoportretów, zdjęcia seryjne 6 kl./s i lepszą wydajność baterii.

Na pokładzie Fujifilm X-A10 znajdziemy 16,3-megapikselową matrycę, oczywiście w rozmiarze APS-C (23,6mm×15,6mm), która umożliwia fotografowanie z czułościami od ISO 200 do ISO 6400, z możliwością rozszerzania do ISO 25600. Aparat pozwala także na filmowanie w Full HD 1080/30p. Z możliwością zastosowania elektronicznej i optycznej stabilizacji, która redukuje poruszenie obrazu, jakie mogłoby wystąpić podczas filmowania z ręki.

Fujifilm X-A10
Fujifilm X-A10

Poza tym Fujifilm X-A10 pozwala na zdjęcia seryjne z prędkością 6 kl./s (do 20 klatek w formacie JPEG). Autofokus oparty na detekcji kontrastu, oferuje 49 pól w ustawieniu 7x7, z możliwością regulacji wielkości ramki AF.

Fujifilm X-A10
Fujifilm X-A10

Fujifilm X-A10 umożliwia fotografowanie z najkrótszym czasem migawki (elektronicznej) 1/32 000 s, co pozwala na korzystanie z dużego otworu przysłony nawet przy pełnym słońcu lub w innych warunkach bardzo jasnego oświetlenia. Dzięki czemu można uzyskać niewielką głębię ostrości bez narażania zdjęcia na prześwietlenie. Najkrótszy czas migawki mechanicznej to 1/4000 s. W modelu X-A10 wprowadzono także funkcje Panoramy oraz fotografowania z interwałem czasowym.

Fujifilm X-A10
Fujifilm X-A10

Fujifilm X-A10 oferuje 3-calowy ekran LCD (1040 tys. punktów), który jest odchylany o 180 stopni, co więcej, ekran można odsunąć od aparatu, by korpus nie utrudniał pełnego podglądu obrazu. Dodatkowo po obróceniu ekranu LCD o 180 stopni do góry uaktywnia się opcja AF z detekcją oczu, która sprawia, że ostrość jest automatycznie ustawiana na oczy fotografowanej postaci.

Fujifilm X-A10
Fujifilm X-A10

Wydajność baterii jest piętą achillesową bezlusterkowców, więc producenci starają się poprawić ich osiągi. Efektywne wykorzystanie energii przez system aparatu sprawia, że wydłużona została żywotność baterii, która ma pozwalać na wykonanie 410 zdjęć. Aparat oferuje także funkcję ładowania poprzez port USB.

Fujifilm X-A10
Fujifilm X-A10

Producent chwali się także inteligentnym działaniem podnoszonej lampy błyskowej, która obsługuje system Super Inteligentnego Błysku, który precyzyjnie steruje emisją światła stosownie do fotografowanej sceny. W przypadku zdjęć portretowych w pomieszczeniach, przy słabym oświetleniu, system lampy błyskowej redukuje ostre światło, aby kompozycja na zdjęciu wyglądała dokładnie tak samo, jak fotografowana scena. Naturalne kolory i właściwą jasność zdjęcia uzyskuje się także przy fotografowaniu pod światło, a także w intensywnym świetle słonecznym, gdy na twarz postaci pada cień.

Fujifilm X-A10
Fujifilm X-A10

Fujifilm X-A10 ze standardowym obiektywem 16-50 mm f/3.5-5.6 OIS II pozwala na fotografowanie obiektów już z odległości 7 cm od przedniej soczewki obiektywu, dzięki czemu świat makrofotografii makro będzie łatwo dostępny.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]

Spośród innych nowych funkcji należy wymienić sprzężenie obszarów pomiaru ekspozycji i ostrości, obsługę przestrzeni barwowej Adobe RGB, a także wybór różnych kolorów przy wyróżnianiu punktów ostrości (Focus Peaking) wspomagających manualne ustawianie ostrości.

Producent nie zapomniał także o łączności Wi-Fi, która dzięki aplikacji Fujifilm Camera Remote umożliwia przesyłanie zdjęć oraz ich geotagowanie. Poza tym użytkownik może skorzystać ze zdalnego fotografowania, które umożliwia obsługę ekspozycji oraz innych parametrów, w tym ostrości i wykonanie zdjęcia z poziomu smartfonu czy tabletu. W przypadku zdalnego fotografowania aplikacja oferuje nie tylko podstawowe operacje, takie jak dotykowy AF i regulacja czasów migawki, lecz udostępnia także cały szereg innych ustawień fotografowania, a także pozwala na rozpoczęcie filmowania.

Tradycyjnie dla aparatów Fujifilm X-A10 oferuje łącznie sześć trybów symulacji filmu, realistyczną kolorystykę PROVIA (standard), żywe i nasycone kolory Velvia (żywa tonacja), miękkie odcienie ASTIA (miękkie barwy), dokumentalny styl CLASSIC CHROME, a także zapewnia tonację monochromatyczną i odcień Sepia. Fujifilm X-A10 będzie dostępny w cenie 2399 zł.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)