Fujifilm X‑H2: 40 Mpix i 8K. Tego jeszcze nie było w korpusie z matrycą APS‑C
Firma Fujifilm dotrzymała obietnicy i przedstawiła światu właśnie swoje najnowsze dziecko - Fujifilm X-H2. Mimo tego, że wygląda podobnie do Fujifilm X-H2S, jak też dzieli z nim większość nazwy, to inny aparat. Przed wami najważniejsze funkcje nowego Fujifilm X-H2.
Wcześniej w tym roku zobaczyliśmy korpus Fujifilm X-H2S, który mieliśmy okazje sprawdzić jeszcze przed oficjalną premierą. Tym razem na salony wszedł jego młodszy brat – Fujifilm X-H2. Te korpusy łączy wiele i wiele różni. Niech nie zwidzie was ich wizualne podobieństwo.
Fujifilm X-H2 został wyposażony w 40,2-megapikselową, stabilizowaną matrycę X-Trans CMOS 5 HR, czyli nowy sensor o dużej rozdzielczości, lecz wciąż mający rozmiar APS-C o współczynniku przycięcia x1,5. Korpus został wyposażony w funkcję Pixel Shift Multi-Shot, która połączy 20 pojedynczych zdjęć w jedno dużo. Oczywiście aparat jest wspierany przez procesor przetwarzania obrazu X-Processor 5.
Kwestia autofokusa wygląda podobnie jak w zaprezentowanym wcześniej aparacie. X-Processor 5 pozwoli na korzystanie z algorytmów głębokiego uczenia, by automatycznie wykrywać i śledzić różne obiekty, w tym ludzi, zwierzęta, ptaki, motocykle, rowery, samoloty, pociągi czy samochody.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto kupić zegarek Garmin Instinct 2 Solar?
Podstawowe ISO to już nie jest 200, lecz 125, zaś elektroniczna migawka pozwoli rejestrować zdjęcia z minimalnym czasem otwarcia 1/180 000 sekundy. Dodajmy do tego też wewnętrzne kręcenie w rozdzielczości 8K/30p w kodeku 4:2:2 i 10 bitach. Wisienkami na torcie są 4 różne formaty Apple Pro Res: ProRes 422 HQ, ProRes 422, ProRes 422 LT oraz ProRes 422 Proxy. Nagrywanie w 4K pozwoli natomiast na skorzystanie z 2-krotnego cyfrowego zooma bez utraty jakości.
Po podpięciu do Fujifilm X-H2 zewnętrznego rekordera, aparat umożliwi nagrywanie wideo 8K/30p w 12 bitach i formatach RAW, Apple ProRes RAW lub Blackmagic RAW. Po skorzystaniu z krzywej F-Log2, obraz będzie miał nawet do ponad 13 stopni EV (przysłon) rozpiętości tonalnej. Mimo tego nie trzeba martwić się o przegrzewanie aparatu podczas pracy, ponieważ Fujifilm X-H2 jest kompatybilny z aktywnym wiatrakiem zaprezentowanym wraz z modelem Fujifilm X-H2S.
Korpus został wyposażony w dwa gniazda nośników pamięci: jeden slot CFexpress typu B oraz jeden na karty SD. Po podpięciu gripa z transmiterem FT-XH można przesyłać zdjęcia do komputera bezprzewodowo. Wśród innych specyfikacji, warto odnotować doby wizjer elektroniczny o rozdzielczości 5,76 Mpix i powiększeniu x0,8 oraz odświeżaniu na poziomie 120 kl./s oraz uszczelnienie korpusu w 79 miejscach.
Fujifilm X-H2 ma pojawić się pod koniec września 2022 roku w cenie 2000 dolarów za sam korpus. W Polsce cena może wynieść znacznie powyżej 10 tys. złotych.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii