Fujifilm X‑Pro2 – flagowy bezlusterkowiec z matrycą 24 Mpix, hybrydowym wizjerem i szybkim AF

Fujifilm X-Pro2
Fujifilm X-Pro2
Krzysztof Basel

15.01.2016 04:31, aktual.: 15.01.2016 08:50

Fujifilm X-Pro2 to długo wyczekiwany bezlusterkowiec z najwyższej półki. W stylowym, ale uszczelnianym korpusie kryje się nowa matryca o rozdzielczości 24,3 Mpix, najszybszy w swojej rodzinie autofokus, a także przejrzysty, hybrydowy wizjer, podwójny slot na karty SD, moduł Wi-Fi czy nowy graficzny interfejs użytkownika. Nie ma filmów 4K czy dotykowego ekranu, ale w tym aparacie to chyba naprawdę nie przeszkadza.

Fujifilm X-Pro2 ma korpus bardzo podobny do swojego poprzednika X-Pro1, który wyróżnia się półbłyszczącym czarnym wykończeniem. Tego typu efekt, który uzyskuje się poprzez specjalne polerowanie, sprawia, że aparat prezentuje się profesjonalnie, stylowo i elegancko. Więcej na temat wykonania będziemy mogli napisać w chwili, kiedy otrzymamy aparat do rąk.

Fujifilm X-Pro2
Fujifilm X-Pro2

Poszczególne sekcje korpusu są uszczelnione łącznie w 61 punktach, dzięki czemu aparat jest odporny na kurz i zachlapania oraz może pracować w temperaturach do -10°C. Szkielet korpusu wykonano z czterech elementów magnezowego stopu. X-Pro2 wyposażono też w dwa gniazda dla kart SD oraz moduł Wi-Fi. W aparacie zastosowano szereg zmian i usprawnień w ergonomii. Przede wszystkim, główne elementy sterujące są dostępne dla fotografującego bez odrywania oka od celownika.

Tarcze sterujące znajdują się obecnie zarówno z przodu, jak i z tyłu aparatu. Obie mają dodaną funkcję naciskania. Pokrętło czułości ISO w X-Pro2 jest wbudowane w pokrętło czasów migawki. Oznacza to, że ustawienia aparatu można potwierdzić jednym rzutem oka bez potrzeby włączania go. Pozycja (C) pokrętła sterującego została dodana do pokrętła korekcji ekspozycji. Wybranie tej funkcji przełącza operacje korekcji ekspozycji na przednie pokrętło sterujące i rozszerza zakres korekcji do ±5 EV. Z kolei nowa dźwignia ostrości umożliwia użytkownikom szybki wybór punktu ostrości i ogólnie przyspiesza obsługę aparatu. Aparat ma łącznie sześć przycisków funkcyjnych, co ułatwia dostęp do często używanych funkcji.

Nowością w Fujifilm X-Pro2 jest zaawansowany hybrydowy celownik typu Multi, który łączy w sobie przełączalny celownik optyczny i elektroniczny. Wizjer EVF wykorzystuje ekran LCD o rozdzielczości 2.36 milionów punktów. Częstotliwość odświeżania obrazu została poprawiona względem poprzedniego modelu, który oferował 54fps. W X-Pro 2 wynosi ona 85fps, co ma znacznie redukować opóźnienie w wyświetlaniu obrazu, jakie mogło być widoczne przy śledzeniu poruszających się obiektów. Zmniejszono również czas zaczernienia obrazu podglądu po zwolnieniu migawki o około połowę do 150ms.

Fujifilm X-Pro2
Fujifilm X-Pro2

Wizjer optyczny bazuje na systemie z modelu X-Pro1. Celownik ma mechanizm korekcji dioptrii i dłuży punkt oczny (16 mm), co ma ułatwiać patrzenie patrzeć przez wizjer. Dodatkowo, jasna ramka telefoto została powiększona z długości ogniskowej 60mm do 140mm, co ma wpłynąć pozytywnie na komfort fotografowania.

Fujifilm X-Pro2 dysponuje trybem elektronicznego dalmierza (ERF), znanymy i cenionym z aparatów serii X100. System ten umożliwia wyświetlanie małego elektronicznego celownika nad celownikiem optycznym, co może się sprawdzić np. do sprawdzenia ostrości, kąta widzenia, ekspozycji i balansu bieli w czasie rzeczywistym, także wówczas, gdy fotografujemy z użyciem celownika optycznego. Z tyłu ulokowano 3-calowy, nieruchomy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1.62-miliona punktów.

Fujifilm X-Pro2
Fujifilm X-Pro2

Zajrzyjmy do środka. Fujifilm X-Pro2 dysponuje zaprojektowaną na nowo matrycą APS-C X-Trans CMOS III o rozdzielczości 24,3 megapiksela. Sensor wykorzystuje losowy układ filtra kolorów, który redukuje efekt mory i fałszywych kolorów bez potrzeby stosowania optycznego filtra dolnoprzepustowego (OLPF).

Japoński producent śmiało podaje, że to rozwiązanie ma maksymalizować potencjał rozdzielczości obiektywów stosowanych z korpusem, a powstający obraz jest porównywalny do tego jaki dają większe matryce o wyższej rozdzielczości. Będziemy mogli to sprawdzić dopiero w czasie testów.

Matryca współpracuje z procesorem obrazu X Pro, który ma umożliwić skrócenie czasu reakcji aparatu, uzyskanie szybszego działania AF, niższego poziomu szumów oraz lepsze odwzorowanie tonacji i barw, niż w wypadku procesora EXR II.

Aparat ma umożliwiać fotografowanie z czułością w zakresie ISO 200-12800 z możliwością rozszerzenia do ISO 51200 oraz prędkością do 8 kl./s. To spory krok do przodu, ponieważ model X-Pro1 oferował czułość ISO 6400 (rozszerzalną do ISO 12800) oraz prędkość 6 kl./s. W nowym Fujifilm X-Pro2 nie zabrakło też możliwości filmowania w Full HD 1920 x 1080 p. przy prędkości 60,50,30,25,24 p. do 14 minut lub w HD 1280 x 720 p przy 60,50,30,25 lub 24 p do 24 minut. Firma Fujifilm nigdy nie stawiała w swoich aparatach na filmy, więc raczej nikt nie spodziewał się, że X-Pro2 będzie pierwszym bezlusterkowcem tego producenta z funkcją nagrywania w 4K.

Fujifilm X-Pro2
Fujifilm X-Pro2

Czas uruchomienia nowego aparatu ma wynosić zaledwie 0.4 s, a producent podaje, że aparat może poszczycić się najkrótszym interwałem pomiędzy zdjęciami wynoszącym 0.25 s., czasem opóźnienia w wyzwoleniu migawki na poziomie 0.05 s. oraz 0.06 s. czasem ustawień AF.

W modelu Fujifilm X-Pro2 zastosowano nową migawkę szczelinową o najkrótszym czasie otwarcia 1/8000 s. oraz czasie synchronizacji z błyskiem do 1/250 s. Migawka ma deklarowaną trwałość co najmniej 150 000 cykli. Producent podaje, że dzięki optymalizacji kluczowych elementów sterujących i części, aparat jest cichszy i generuje mniejsze drgania w porównaniu z konwencjonalnymi modelami. Do tego mamy też do dyspozycji migawkę elektroniczną, która oferuje maksymalny czas 1/32000 s.

Fujifilm X-Pro2
Fujifilm X-Pro2

Fujifilm X-Pro2 ma autofokus oparty na detekcji kontrastu oraz fazy. Liczba możliwych do wyboru punktów ostrości rozszerzyła się z 49 (w poprzednim modelu) do 77, co zwiększa funkcjonalność i przyczynia się do szybszej pracy autofocusa.

Około 40% obszaru obrazu w X-Pro2 jest pokryte przez piksele AF opartego na detekcji fazowej. W związku z tym prędkość ustawiania ostrości na poruszające się obiekty powinna wzrosnąć. Poprawiono także algorytm przewidujący AF, a także zwiększono precyzję informacji pochodzących z AF opartego na detekcji fazowej.

Fujifilm X-Pro2
Fujifilm X-Pro2

Producent podaje również, że szybkość AF opartego na detekcji kontrastu, wzrosła w porównaniu do poprzednika aż dwukrotnie, a Fujifilm X-Pro2 zapewnia obecnie najszybsze działanie AF wśród modeli serii X. To duży krok na przód, ponieważ model X-Pro1 miał raczej mało skuteczny system AF.

Sporo zmian zaszło w menu aparatu. Fujifilm X-Pro2 ma nową formę graficznego interfejsu użytkownika. Przede wszystkim, do zakładek na ekranie menu dodane zostały nowe kategorie, co ma zapewniać szybszy dostęp do konkretnego menu.

Informacja prasowa:

W nowej funkcji Moje Menu (My Menu) można zarejestrować do 16 często używanych pozycji. Gdy dodamy do tego 16 pozycji z menu Q, użytkownik ma możliwość utworzenia łącznie 32 skrótów. Wyświetlacz celownika oferuje także wysoki poziom indywidualizacji można więc go dopasować do indywidualnych potrzeb fotografa. Zmieniono też czcionki oraz układ ekranu menu, aby zapewnić jego bardziej przejrzysty i stylowy wygląd. W trybie celownika optycznego dodano funkcję symulacji Jasnej Ramki. Pozwala ona na potwierdzenie kąta widzenia poszczególnych długości ogniskowej bez potrzeby wymiany obiektywu, co ułatwia dobór obiektywu, jaki należy zastosować.

Fujifilm X-Pro2 ma być dostępny w Europie cenie ok 1700 euro za sam korpus. Nie znamy jeszcze daty wprowadzenie aparatu do sprzedaży w naszym kraju.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)