Fujifilm X‑S10 – kompaktowe rozmiary, niesamowita stabilizacja i mnóstwo funkcji

Fujifilm X-S10 – kompaktowe rozmiary, niesamowita stabilizacja i mnóstwo funkcji
Marcin Watemborski

15.10.2020 14:54, aktual.: 15.10.2020 16:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fujifilm X-S10 to bezlusterkowiec o naprawdę małych rozmiarach, który może przypaść do gustu nie tylko fotografom, ale głównie filmowcom. Wszystko to dzięki kompaktowej obudowie i 6-stopniowej stabilizacji obrazu. A to dopiero początek!

Fujifilm X-S10 - specyfikacja producenta

Fujifilm X-S10 został wyposażony w 26,1-megapikselową matryce X-Trans CMOS 4 oraz szybki procesor przetwarzania obrazu X-Processor 4. Pojawił się też mniejszy i bardziej wydajny układ stabilizacji matrycy (IBIS), który zezwoli na nieporuszone zdjęcia i filmy w zakresie 6 EV. Całość została zamknięta w małym korpusie o wadze 450 gramów.

Dla poprawienia stabilności aparatu został zastosowany duży uchwyt ze stopu magnezu, który ułatwi pracę przy wykorzystaniu dużych obiektywów. Co do samego systemu IBIS to na wspomnianym wcześniej poziomie 6 stopni, działa on z 20 z 30 dostępnych obecnie na rynku obiektywów serii Fujifilm X.

Obraz

Autofokus w Fujifilm X-S10 pracuje do -7 EV, kryje 100 proc. kadru i ustawia ostrość w 0,02 sekundy. Precyzyjny tryb trackingu został wyposażony w opcje detekcji i śledzenia twarzy oraz oczy fotografowanej osoby. Prędkość zdjęć seryjnych wynosi 30 kl./s z migawką elektroniczną bez efektu blackoutu, natomiast 8 kl./s z migawką mechaniczną.

W Fujifilm X-S10 nie mogło zabraknąć symulacji filmów światłoczułych, które znamy z poprzednich generacji sprzętu tego producenta. Wśród nich znajdziemy aż 18 profili, w tym zdesatorowany i kontrastowy ETERNA Bleach Bypass. Aparat oferuje też odświeżony tryb AUTO/SP, który dostosowuje parametry do fotografowanej sceny. W trybie AUTO można zapisywać zdjęcia w plikach RAW.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]

Korpus ma odchylany i obrażany o 180 stopni ekran LCD. W trybie poglądu na żywo można wykorzystać 3 tryby Boost, które ułatwiają pracę m.in. podczas fotografowania przy słabym świetle, pokazać więcej szczegółów wizjerze poprawiając rozdzielczość oraz zwiększać klatkaż wizjera.

Fujifilm X-S10 - opcje filmowe

Fujifilm X-S10 pozwala na rejestrowanie materiału filmowego 4K, odpowiadającego jakości obrazu 6K. Wideo 4K/30p 4:2:0 8-bit jest nagrywane na pojedynczą kartę SD w aparacie, natomiast 4K/30p 4:2:2 10-bit na zewnętrzny rekorder przez złącze HDMI. Nagrywanie w rozdzielczości Full HD może odbywać się nawet z klatkażem 240 kl./s i spowolnić tempo 10-krotnie.

Mechanicznie stabilizowana matryca może być podczas kręcenia dodatkowo wspierana przez cyfrową (DIS), co ma skutecznie kompresować drgania aparatu. Nagrywanie rozpoczyna się dedykowanym przyciskiem nawet w trakcie fotografowania, a ustawienia ekspozycji i ostrości są automatycznie zapisywane w trybie AUTO.

Fujifilm X-S10 - cena i dostępność

Aparat Fujifilm S-10 będzie dostępny w cenie 4599 złotych za sam korpus od 19 listopada 2020 roku. Zestaw z obiektywem 15-45 mm to koszt 4999 zł, z obiektywem 18-55 mm – 6399 zł, natomiast z 16-80 mm – 6899 zł.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)