Fujifilm X30 – nowy wygląd, ergonomia, bateria i wizjer

Fujifilm X30 – nowy wygląd, ergonomia, bateria i wizjer
Redakcja Fotoblogia.pl

26.08.2014 08:20, aktual.: 26.07.2022 19:50

Fujifilm X30 prezentuje trzecią generację popularnego zaawansowanego aparatu kompaktowego w stylu retro.

Fujifilm X30 to bezpośredni następca popularnego modelu X20. Aparat wciąż ma solidną magnezowo-aluminiową obudowę w stylu retro, którą jednak nieco zmieniono z wyglądu. Korpus ma inny kształt – linia podziału z przodu została zakrzywiona, zniknęło też okno wizjera. Przeprojektowano również tylną ściankę, gdzie mniejsza część jest pokryta gumowym materiałem antypoślizgowym.

Obraz

Główną nowością w Fujifilm X30 jest nowo opracowany wizjer działający w czasie rzeczywistym, który jak podaje producent - jest największym i najszybszym wizjerem o najwyższej rozdzielczości w swojej klasie. Wizjer gwarantuje powiększenie 0,65x, a jego opóźnienie wynosi zaledwie 0,005 s.

Obraz

Do wyświetlania obrazu na żywo wykorzystywany jest organiczny panel EL o rozdzielczości 2,36 miliona punktów. Widoczność została poprawiona dzięki automatycznej regulacji jasności wizjera dostosowywanej do intensywności światła w otoczeniu. Zapewniający podgląd na żywo wyświetlacz można również ustawić w tryb podglądu efektu fotograficznego (Preview Pic. Effect). Czujnik w wizjerze wykrywa i automatycznie przełącza wyświetlane informacje, gdy aparat jest ustawiony pionowo.

Obraz

Fujifilm X30 został też wyposażony w nowy, odchylany 3-calowy ekran LCD o rozdzielczości 920 000 punktów. Producent zastosował nowy obiektyw z optyczną stabilizacją obrazu o odpowiedniku ogniskowej 28-112 mm f/2-2,8 (zoom x4), który składa się z 11 elementów ułożonych w 9 grupach (tym trzy soczewki asferyczne i dwie soczewki ze szkła ED).

Obraz

Przeprojektowano też tubus obiektywu. Oprócz pierścienia do ustawiania zoomu, w X30 znajduje się tam także drugi pierścień do zmiany ustawień przysłony i czasu naświetlania w trakcie ustawiania kadru. Obok dodano nowy przycisk, do którego można przypisać takie funkcje, jak czułość ISO, tryb symulacji filmu, balans bieli i tryb zdjęć seryjnych. Przeprojektowano również tylną ściankę.

Obraz

Sercem aparatu jest 2/3-calowa matryca X-TransTM CMOS II o rodzielczości 12 megapikseli bez optycznego filtra dolnoprzepustowego, która współpracuje z procesorem EXR II. To duet dobre znany z modelu X20.

Kolejną nowością jest akumulator NP-95 o pojemności o około 1,8 x większej, niż w poprzednich modelach. W efekcie, według producenta, Fujifilm X30 potrafi wykonać nawet 470 zdjęć.

Obraz

Fujifilm X30 ma hybrydowy autofokus (detekcja fazowa i kontrastu). Według zapewnień producenta system detekcji fazowej ustawia ostrość w czasie do 0,06 s, choć w zależności od fotografowanego obiektu i sceny aparat automatycznie przełącza się w tryb autofokusa z detekcją kontrastu. Czas uruchomienia aparatu wynosi 0,5 s, opóźnienie migawki tylko 0,01 s, a odstęp w wykonywaniu zdjęć tylko 0,3 s. Warto też wspomnieć trybie o trybie zdjęć seryjnych, w którym X30 rejestruje zdjęcia z prędkością do 12 kl./s (18 klatek podczas fotografowania w trybie JPEG).

Obraz

Miłośnicy efektów analogowych docenią także nowy tryb symulacji filmu Classic Chrome, który cechują przygaszone tonacje i głęboko odwzorowane kolory. W apararcie Fujifilm X30 do wyboru jest w sumie 10 trybów naśladujących wygląd zdjęć robionych przy użyciu tradycyjnych filmów marki Fujifilm. Są wśród nich kolorowe filmy pozytywowe (Velvia, PROVIA, ASTIA i CLASSIC CHROME), profesjonalne, kolorowe filmy negatywowe (PRO Neg.Std i PRO Neg.Hi), filtry monochromatyczne (MONO z filtrem żółtym Ye, czerwonym R lub zielonym G) oraz SEPIA. Nie zabrakło również funkcji Zaawansowany filtr, która daje użytkownikom 8 efektów artystycznych do wyboru.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)