Getty Images przejmuje Unsplash. Stocki pozostaną bezpłatne

Getty Images przejmuje Unsplash. Stocki pozostaną bezpłatne

Getty Images przejmuje Unsplash. Stocki pozostaną bezpłatne
Marcin Watemborski
31.03.2021 17:17, aktualizacja: 26.07.2022 14:30

Historia Unsplash jest niesamowita. Od małego bloga na portalu Tumblr, ta strona przekształciła się w ogromny zbiór bezpłatnych zdjęć stockowych. Teraz Unspash wszedł pod skrzydła Getty Images, czyli agencji fotograficznej posiadającej również swój osobny bank zdjęć.

Strona Unsplash została odpalona w 2013 roku w formie tumblrowego bloga. Później przekształciła się w niezależny zbiór darmowych zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Użytkownicy mogli pobierać stamtąd obrazy niezliczoną ilość razy, a ta przekroczyła 100 000 000 ściągnięć miesięcznie!

Firma Getty Images będąca w posiadaniu poważanej agencji prasowej oraz banku zdjęć iStock przejęła Unspash. Oficjalne oświadczenie donosi, że dawny blog pozostanie osobną marką, ale jako spółka giganta. Dla przypomnienia – za korzystanie ze stocków Getty należy płacić, jednak usługi Unsplash mają pozostać bezpłatne. Według wielu fotografów to skandaliczne, bo zaniża wartość ich pracy. Dla innych – to szansa na zaistnienie.

Jedynym, co ma się zmienić, jest model biznesowy firmy. Getty szanuje społeczność Unsplash i nie chce w nią ingerować, co podkreśla prezes Craig Peters. Niedawno włączono usługę Unsplash Hire, która kierowana jest do fotografów wgrywających zdjęcia na platformę. Ma ona pomóc skontaktować się klientom bezpośrednio z twórcami w celu zatrudnienia ich. Jest to ciekawy dodatek do Unsplash for Brands, czyli oferty kierowanej do większych marek chcących dać pracę fotografom.

Mikael Cho, prezes Unsplash, zwraca uwagę na ogromny rozwój portalu – na serwerach znajdują się obecnie ponad 2 miliony zdjęć w wysokiej rozdzielczości. Po podłączeniu portalu do iStocka, w rękach Getty będzie ponad 425 milionów obrazów – darmowych oraz płatnych, nowych jak też archiwalnych. To naprawdę niesamowity zbiór zdjęć i grafik, które z powodzeniem przypadną użytkownikom na całym świecie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)