Google opracowało algorytm, który usunie niechciane cienie z twarzy

Google opracowało algorytm, który usunie niechciane cienie z twarzy
Marcin Watemborski

26.08.2020 08:17, aktual.: 28.08.2020 12:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli chodzi o automatyczne rozwiązania, które sprawiają, że zdjęcia stają się lepsze, trudno szukać bardziej zaawansowanych algorytmów niż te, które tworzy Google. Najnowszy z nich jest fascynujący. Sprawi on, że niepożądane brzydkie cienie znikną.

Nowy algorytm sztucznej inteligencji został opracowany przez połączenie sił naukowców z Google, MIT, Uniwersytetu w Kalifornii oraz Uniwersytetu Berkley. Jego zadaniem jest usuwanie z portretów i selfie agresywnych cieni, tworząc jak najbardziej naturalny efekt.

Dokumentacja projektu informuje o wykorzystaniu dwóch sieci neuronowych. Zadaniem pierwszej jest wykrycie cienia, a drugiej wypełnienie światłem zacienionego obszaru twarzy. Właściwie chodzi bardziej o wyrównanie poziomów jasności do tych, które są na fragmentach portretu dobrze oświetlone.

Portrait Shadow Manipulation

This AI Removes Shadows From Your Photos! 🌒

W większości zaprezentowanych przez naukowców przypadkach efekt wygląda bardzo naturalnie, niemal nie da się rozpoznać manipulacji. Oczywiście w nie wszystkich i gdzieniegdzie widać działanie algorytmu, które skutkuje m.in. zbytnim wygładzeniem skóry albo zmianą koloru. Rozwiązaniem tego problemu jest wytrenowanie algorytmu SI na większej ilości przykładów, dzięki czemu będzie funkcjonował dokładniej.

W przyszłości chętnie zobaczylibyśmy takie rozwiązania w aplikacjach takich, jak Zdjęcia Google. I w smartfonach nie tylko w firmowych smartfonach firmy, jak Google Pixel 4a 5G czy Google Pixel 5. Patrząc na tryb nocny, który został zaimplementowany już dawno w tych urządzeniach, wygląda to obiecująco. Pamiętajmy jednak, że od czasu pokazania jakiegoś procesu, do jego wdrożenia jest długa droga.

Szczegóły na temat działania algorytmu znajdziecie w oficjalnej dokumentacji.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)