W Grand Press Photo 2012 zwyciężyło zdjęcie z ekshumacji polskich oficerów

W Grand Press Photo 2012 zwyciężyło zdjęcie z ekshumacji polskich oficerów

© Maksymilian Rigamonti / Newsweek Polska. Ukraina. Prace ekshumacyjne na cmentarzu w Bykowni, gdzie odkryto groby polskich oficerów. Maj 2011.
© Maksymilian Rigamonti / Newsweek Polska. Ukraina. Prace ekshumacyjne na cmentarzu w Bykowni, gdzie odkryto groby polskich oficerów. Maj 2011.
Krzysztof Basel
16.05.2012 18:30, aktualizacja: 26.07.2022 20:33

Główną nagrodę w konkursie Grand Press Photo 2012 i tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Maksymiliana Rigamonti ("Newsweek Polska"), przedstawiająca prace ekshumacyjne prowadzone na cmentarzu w Bykowni, gdzie odkryto groby polskich oficerów.

Główną nagrodę w konkursie Grand Press Photo 2012 i tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Maksymiliana Rigamonti ("Newsweek Polska"), przedstawiająca prace ekshumacyjne prowadzone na cmentarzu w Bykowni, gdzie odkryto groby polskich oficerów.

Fotografia powstała w maju 2011 roku na Ukrainie. Zdjęcie ukazuje prace ekshumacyjne prowadzone na cmentarzu w Bykowni, gdzie odkryto groby polskich oficerów.

Spoczywający tam Polacy to ofiary mordu dokonanego na podstawie decyzji najwyższych władz ZSRR z 5 marca 1940 roku - tej samej, której skutkiem była śmierć w sumie ok. 22 tys. Polaków m.in. w Katyniu i Charkowie. W Bykowni pochowano ok. 3,5 tys. polskich ofiar zbrodni katyńskiej. Poszukiwania szczątków rozpoczęto w 2001 roku, ekshumacje zaczęły się w maju 2011 roku. Mają być ostatnim etapem prac poprzedzających budowę nekropolii polskich ofiar zbrodni katyńskiej.

Zwycięska fotografia to część większego fotoreportażu na ten temat, który z kolei otrzymał I nagrodę w kategorii Życie codzienne. W kategorii Wydarzenia - zdjęcie pojedyncze zwyciężyło słynne zdjęcie Tomasza Lazara wykonane podczas zamieszek w Harlemie, które towarzyszyły protestom organizowanym w ramach Occupy Wall Street. Ciekawe, że w kategorii Wydarzenia - fotoreportaż nie przyznano nagród. W finale znalazł się tylko fotoreportaż Adama Lacha (Napo Images) zrobiony w Atenach i pokazujący Greków w trakcie kryzysu.

Moją uwagę zwrócił też kolorowy fotoreportaż Michała Szlagi, powstał on podczas akcji artystycznej „Koziołek 2011” przeprowadzonej w Brasilii przez polskiego artystę Pawła Althamera. Niemal tradycyjnie nie zabrakło też kilku wyróżnień dla Tomasza Gudzowatego. Niedługo opublikujemy galerię z najciekawszymi zdjęciami nagrodzonymi w konkursie.

Do tegorocznej edycji konkursu fotografii prasowej  Grand Press Photo zgłoszono ponad 3,5 tys. zdjęć podzielonych na 5 kategorii: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Przyroda - osobno dla fotoreportaży oraz zdjęć pojedynczych. W ścisłym finale rywalizowało ze sobą 147 zdjęć (39 pojedynczych i 16 fotoreportaży) wykonanych przez 45 fotoreporterów z Polski. Jury konkursu przewodniczyła fotoreporterka z Republiki Południowej Afryki, laureatka World Press Photo 2011 Jodi Bieber. W jury zasiadali także: Filip Ćwik (Napo Images, „Newsweek Polska”), Maciek Nabrdalik (VII Photo), Chris Niedenthal, Andrej Reiser (Czech Press Photo) oraz Tomasz Wierzejski (Fotonova).

Do stosunkowo młodej, ale bardzo ciekawej kategorii Fotokasty zgłoszono 20 prac, z czego do finału przeszło tylko 6 z nich. Wygrał materiał przygotowany przez Bartka Solika dla Polskich Kolei Linowych SA. Wykonany pod koniec 2011 roku multimedialny fotoreportaż to sentymentalna, czarno-biała podróż pierwszej damy polskiego narciarstwa Barbary Grocholskiej- Kurkowiak do miejsca, gdzie zaczynała sportową karierę, która nierozerwalnie wiązała się z kolejką na Kasprowy Wierch.

Wystawę Grand Press Photo 2012 będzie można oglądać od 17 do 28 maja w nowej siedzibie Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, przy ul. Marszałkowskiej 3/5, czyli w dawnej drukarni „Życia Warszawy”. Później zdjęcia będą odwiedzać po kolei największe polskie miasta i miejscowości.

Zdjęcia pojedynczeWydarzenia

Zdjęcie Tomasza Lazara zrobione podczas zamieszek w Harlemie, które towarzyszyły protestom organizowanym w ramach Occupy Wall Street.

II nagroda

Zdjęcie Wojciecha Wojtkielewicza („Gazeta Współczesna”) zrobione po pożarze w niewielkiej wsi Bieńdziuga.

III nagroda

Zdjęcie Marcina Łobaczewskiego (dla Agence France Presse) zrobione w pierwszą rocznicę katastrofy w Smoleńsku, gdy posłowie Prawa i Sprawiedliwości próbują przerwać kordon chroniący dostępu do Pałacu Prezydenckiego.

Życie codzienne

I nagroda

Zdjęcie Renaty Dąbrowskiej („Gazeta Wyborcza Trójmiasto”) zrobione przed klubem Venus Planet w Konecku.

II nagroda

Zdjęcie Tomasza Padły (Visavis.pl) z fotoreportażu przedstawiającego życie i krajobrazy nad rzeką Neretwą.

III nagroda

Zdjęcie Marcina Płonki pochodzące z fotoreportażu o ludziach reprezentujących styl vintage.

Ludzie

I nagroda

Zdjęcie Piotra Bednarka (Edytor.net) zrobione przed jedną z częstochowskich kamienic.

II nagroda

Zdjęcie Agnieszki Rayss (Sputnik Photos) – portret Saszy Szewczenko, aktywistki feministycznej grupy Femen.

III nagroda i Nagroda NIKONA – mecenasa konkursu

Zdjęcie Tomasza Jodłowskiego (dla „Rzeczpospolitej”) – portret premiera Donalda Tuska.

Sport

I nagroda

Zdjęcie Tomasza Gudzowatego (Fundacja Yours Gallery) zrobione podczas ćwiczeń przed mistrzostwami Miss Pole Dance Australia.

II nagroda

Zdjęcie Łukasza Sokoła (dla Forum Agencji Fotografów) zrobione w Indiach: uczestnik festynu z okazji Shivaratri w studni śmierci.

III nagroda

Zdjęcie Tomasza Gudzowatego pokazujące amatorski mecz bokserski na ringu ustawionym w pobliżu wiaduktu Glicerio w São Paulo w Brazylii.

Przyroda

I nagroda

Zdjęcie Marcina Osmana („Foto”) pochodzące z fotoreportażu o reniferach z półwyspu Jamał.

II nagroda

Zdjęcie Cezarego Aszkiełowicza („Gazeta Wyborcza Szczecin”) zrobione w niemieckim Raminie, gdy silny wiatr podrywa ziemię z okolicznych pól, powodując burzę piaskową.

III nagroda

Zdjęcie Kacpra Kowalskiego (Panos Pictures) – widok z góry osadnika z odpadami poprzemysłowymi w Inowrocławskich Zakładach Chemicznych Soda Mątwy.

Fotoreportaże

W kategorii Wydarzenia nagród nie przyznano. W finale znalazł się 1 materiał:

Fotoreportaż Adama Lacha (Napo Images) zrobiony w Atenach i pokazujący Greków, którzy wprawdzie podczas kryzysu biednieją, lecz niechętnie rezygnują z dotychczasowych przyzwyczajeń.

Życie codzienne

I nagroda

Fotoreportaż Maksymiliana Rigamontiego („Newsweek Polska”) zrobiony podczas prac ekshumacyjnych na cmentarzu w Bykowni, gdzie odkryto groby polskich oficerów.

II nagroda

Fotoreportaż Renaty Dąbrowskiej („Gazeta Wyborcza Trójmiasto”) o młodzieży bawiącej się na wiejskich dyskotekach.

Ludzie

I nagroda

Fotoreportaż Michała Szlagi zrobiony podczas akcji artystycznej „Koziołek 2011” przeprowadzonej w Brasilii przez polskiego artystę Pawła Althamera.

II nagroda

Fotoreportaż Kuby Kamińskiego („Rzeczpospolita”) zrobiony w okolicach Bielska Podlaskiego, w którym to regionie częścią lokalnej kultury są szeptuchy, czyli kobiety mające specjalną moc od Boga.

Sport

I nagroda

Fotoreportaż Tomasza Gudzowatego (Fundacja Yours Gallery) o zawodnikach lucha libre, meksykańskiej odmiany profesjonalnego wrestlingu.

II nagroda

Fotoreportaż Tomasza Gudzowatego poświęcony nada kusti, popularnej niegdyś odmianie indyjskich zapasów w stanie Karnataka.

Przyroda

I nagroda

Fotoreportaż Jana Brykczyńskiego (dla Sputnik Photos) zrobiony na Białorusi, we wsiach na obrzeżach Puszczy Białowieskiej.

II nagroda

Fotoreportaż Kacpra Kowalskiego (Panos Pictures) – widziane z góry ślady cywilizacji, a konkretnie przemysłu.

Fotokasty

I nagroda

„Kolej pierwszej damy” – autor: Bartek Solik (dla Polskich Kolei Linowych SA).

II nagroda

„Call center” – autor: Piotr Małecki (Napo Images, dla „Polityki”).

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)