Grand Press Photo 2019: Wyniki i transmisja na żywo już dzisiaj!

Grand Press Photo 2019: Wyniki i transmisja na żywo już dzisiaj!16.05.2019 07:14
Grand Press Photo 2019: Wyniki i transmisja na żywo już dzisiaj!

Grand Press Photo to największy i najbardziej prestiżowy polski konkurs fotografii prasowej. Co roku zawodowcy zgłaszają swoje zdjęciu w kilku kategoriach. W tym roku nadesłano 4,5 tys. zdjęć, z czego w finale znajdziemy aż 58 pojedynczych, 11 fotoreportaży i 4 projekty dokumentalne. Zapowiada się gorąco!

Grand Press Photo jest najważniejszym współzawodnictwem na polskiej scenie fotografii reportażowej i prasowej. Dzisiaj, 16 maja 2019 roku poznamy zwycięzców podczas gali finałowej. Rozpocznie się ona o godzinie 20:00 w Reducie Banki Polskiego w Warszawie.

Ponad 160 zdjęć w finale Grand Press Photo 2019

Wyjątkowy gość na GPP 2019

Wydarzenie odwiedzi norweski fotoreporter, znany z World Press Photo oraz Pictures of the Year International – Espen Rasmussen. Od 10 lat jest fotoedytorem magazynu ”VG Helg” i ”VG” – największego tytułu codziennego w Norwegii. Rolą Rasmussena jest przewodniczenie jury konkursowemu tegorocznego Grand Press Photo. Obok niego w jury zasiedli: Beata Łyżwa-Sokół (”Gazeta Wyborcza”), Maria Mann (EPA), Piotr Małecki (Napo Images, Panos Pictures, FORUM), Ahmet Sel (Anadolu) oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Tysiące zgłoszeń. Które zostaną wybrane?

Tegoroczna edycja Grand Press Photo to aż 4,5 tysiąca zgłoszonych zdjęć. W finale zobaczymy 58 fotografii pojedynczych, 11 fotoreportaży i 4 projekty dokumentalne. Początkowo miało być ich więcej, lecz jury sprawdziło nominowane zdjęcia z plikami wyjściowymi. Okazało się, że część z nich została zmanipulowana w sposób, którego nie dopuszcza regulamin. Oczywiście zostały one zdyskwalifikowane.

Nominowane zdjęcia pojedyncze dotykają aż 7 kategorii: Portret, Kultura i rozrywka, Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport oraz Środowisko. Fotoreportaże zostały podzielone 5. W materiałach nie zobaczymy zdjęć z kategorii: Portret ani Sport.

Podczas wydarzenia zostanie przyznana specjalna nagroda Provident Polska w wysokości 3000 złotych. Mecenasem konkursu jest firma Fujifilm, która również wybierze zwycięzcę innej nagrody specjalnej. Będzie to bezlusterkowiec z matrycą APS-C Fujifilm X-T3 z obiektywem Fujinon XF 18-55. Główna nagroda w konkursie Grand Press Photo 2019 to 10 000 złotych, które otrzyma autor Zdjęcia Roku.

Jury nie zapomina również o młodych fotografach. Konkurs Young Poland jest kierowany do młodych fotoreporterów, którzy mają między 18, a 26 lat oraz debiutują w konkursie Grand Press Photo. Wymogiem uczestnictwa jest zaprezentowanie zdjęć dokumentalnych lub prasowych. W finale znalazło się 6 zdjęć pojedynczych oraz 3 historie. W obu kategoriach zostaną wybrani zwycięzcy głównej nagrody (Fujifilm X-T3 oraz obiektyw Fujinon XF 23 mm f/2) oraz wyróżnienia.

Najlepsza polska książka fotograficzna roku

Photo Book 2019 to piąta edycja konkursu, w którym jest wybierana najlepsza publikacja roku. Książki wydane po raz pierwszy w 2018 otrzymają tytuł Photo Book of the Year 2018. We współzawodnictwie wzięło udział 18 wydań, a za ich ocenę odpowiadało jury: Anna Sielska, Mateusz Sarełło, Paweł Rubkiewicz oraz Katarzyna Sagatowska. Najważniejszy jest tu poziom prezentowanych zdjęć oraz edycja. Liczy się sensowna, spójna narracja. Oprócz tego ważne jest połączenie zdjęć i opisów, jak również projekt graficzny.

Transmisja gali na żywo już dziś

Dzisiaj, tj. w czwartek 16 maja 2019 roku, o godzinie 20:00 rozpocznie się oficjalna gala w Reducie Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej 10 w Warszawie. Będziecie mogli ją oglądać podczas transmisji na żywo na profilach Press oraz Grand Press Photo na Facebooku, jak również na stronie internetowej konkursu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)