Grand Press Photo 2021: Oto zwycięzcy prestiżowego konkursu dla fotoreporterów
13.05.2021 20:03, aktual.: 06.03.2024 22:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Do tegorocznej edycji Grand Press Photo wpłynęło aż 4517 zdjęć. Zawodowi fotoreporterzy ubiegali się o nagrodę najlepszego fotografa w Polsce. W samym finale znalazły się 272 kadry – zarówno zdjęcia pojedyncze jak i cykle fotograficzne.
W jury Grand Press Photo 2021 zasiedli: Romain Laurendeau, Anna Bedyńska, Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt, Radu Sigheti oraz Andrzej Zygmuntowicz. W finale znalazły się 44 pojedyncze zdjęcia, 10 fotoreportaży oraz 4 projekty dokumentalne. Autorami jest aż 57 fotografów.
Zdjęcie roku
Najważniejszym zdjęciem minionego roku, jury wybrało pracę autorstwa Adama Lacha z agencji NAPO Images, która zajęła rownież pierwsze miejsce w kategorii Wydarzenia za zdjęcie pojedyncze. Kadr został zarejestrowany podczas jednego z protestu OSK przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Na zdjęciu zobaczymy mężczyznę, który utknął w samochodzie pośród kordonu policji. Fotograf wyznał, że bohater jego zdjęcia znalazł się tam kompletnie przypadkiem i zwraca uwagę na metaforykę samego obrazu.
Young Poland
Główną nagrodę za najlepsze zdjęcie otrzymał Jakub Ositek za zdjęcie ze strajków OSK, na którym młoda kobieta w przyłbicy stoi twarzą w twarz z policjantką krzycząc do niej hasło: "Zdejmij mundur, przeproś matkę". Funkcjonariuszka nie dała się sprowokować.
Jessica Ciupa z ASP w Katowicach otrzymała nagrodę główną za fotoreportaż w kategorii Young Poland. Studentka pokazała zdjęcia z greckiej strony Cypru, pokazując życie w kurorcie. Wiele młodych ludzi jeździ tam do pracy, jednocześnie dbając o swoje życie prywatne.
Wydarzenia
Najlepszy cykl fotograficzny w kategorii Wydarzenia został wykonany przez Jakuba Kamińskiego z agencji East News. Tematem fotoreportażu jest Marsz Niepodległości w Warszawie. Co roku podczas tego wydarzenia dochodzi do starć nacjonalistów z policją. Podczas tegorocznego Marszu Niepodległości ranny został inny fotoreporter - Tomasz Gutry, o którego historii pisaliśmy w listopadzie.
Życie codzienne
Towarzyszącą nam przez ostatni rok codzienność wg jury najlepiej pokazał Krzysztof Gołuch z "Przeglądu Lokalnego". Na jego zdjęciu widzimy młodzież oglądającą w reżimie sanitarnym film dotykający tematyki osób z niepełnosprawnościami. Wydarzenie odbyło się w ramach Knurowskich Dni Integracji.
W kategorii Życie Codzienne najlepszym fotoreportażem została historia przedstawiona przez Magdalenę Woch. "Muzyczny Kraków" to opowieść zrealizowana po ogłoszeniu pierwszego lockdownu. Sytuacja przedstawia puste przestrzenie teatru - garderoby i inne pomieszczenia przygotowawcze.
Ludzie
Kategoria Ludzie została zdominowana przez Jeremiego Astaszowa. Dokumentuje ona codzienne życie ludzi. Agnieszka i Piotr zamiast przyjęcia weselnego w pięknej sali, zorganizowali je w rodzinnym domu w starej kamienicy w Katowicach. Bohaterowie marzyli o wielkim weselu, ale pandemia pokrzyżowała im szyki.
Materiał zrealizowany przez Macieja Nabrdalika z agencji VII Photo został doceniony przez jurorów. Opowiada on o historii kolarzy, którzy zaczęli jeździć w domu. Aplikacja Zwift oraz trenażery przeżyły prawdziwe oblężenie. Wiele osób zaczęło jeździć na rowerach przez pandemię, a trend ten stale rośnie.
Portret
Autorem najlepszego portretu został Paweł Łączny. Na jego zdjęciu zobaczymy pielęgniarkę Annę Godzińską oddziału neurologii, walczącą z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 w bolesławieckim szpitalu. Jej twarz nosi na sobie ślady maski oraz gogli ochronnych, które ściągnęła po opuszczeniu "strefy brudnej". Jest to portret studyjny, zarejestrowany przy świetle ciągłym.
Środowisko
Marcin Bielecki z PAP przedstawił na swoim zdjęciu akcję ratowania jeleni, które wpadły do wody. Pod ich ciężarem załamał się lód. Udało się odratować 15 jeleni, przy których przez długie godziny prowadzili akcję strażacy. Niestety nie wszystkie zwierzęta wyszły z sytuacji z życiem.
W kategorii "Środowisko" nie została przyznana pierwsza nagroda. Druga trafiła do Michała Dyjuka z agencji FORUM. Jego materiał przedstawia tomografię konia.
Projekty dokumentalne
Kasia Strek zrealizowała projekt dokumentalny "Cena wyboru". Porusza on temat prawa do aborcji, prezentując historie kobiet, które zdecydowały się na usunięcie ciąży. Materiał został wykonany w Polsce, Salwadorze, irlandii, Egipcie i na Filipinach. Wszystko zaczęło się od protestów z 2016 roku.
Wystawa pokonkursowa startuje 31 maja 2021 roku w Łodzi. Później objedzie całą Polskę.