Historia fotografii w 5 minut

W prawie 200-letniej historii fotografii powstało ponad 150 technik, opartych na różnych procesach chemicznych. W kilka minut poznacie najważniejsze z nich (a dla zainteresowanych mamy coś jeszcze).

Historia fotografii w 5 minut
Olga Drenda

16.11.2012 | aktual.: 10.08.2016 11:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W prawie 200-letniej historii fotografii powstało ponad 150 technik, opartych na różnych procesach chemicznych. W kilka minut poznacie najważniejsze z nich (a dla zainteresowanych mamy coś jeszcze).

Fotografia jest stosunkowo świeżym wynalazkiem, ale liczba innowacji technologicznych, odkryć i wynalazków (głównie z dziedziny chemii), które pojawiły się w ciągu prawie 200 lat jej istnienia, jest imponująca. Krótki, pięciominutowy filmik z udziałem Arta Kaplana, specjalisty od konserwacji fotografii z Getty Conservation Institute, przypomina najważniejsze z nich. W skrócie dowiadujemy się, na czym polegały dawne, pracochłonne techniki fotograficzne: dagerotypia, ambrotypia, kalotypia i inne. Niektóre z nich, ze względu na ciekawe efekty, są stosowane przez fotografów nawet dziś.

A Brief History of Photography: Innovations in Chemistry - Bytesize Science

Tym, którzy interesują się historią fotografii, spodoba się zapewne dłuższy, sześcioodcinkowy serial przygotowany przez George Eastman House. Każdy odcinek wprowadza w inną technikę.

[solr id="fotoblogia-pl-58626" excerpt="0" image="0" words="20" _url="http://olga.drenda.fotoblogia.pl/2147,dzisiaj-swiatowy-dzien-fotografii-oto-10-faktow-o-fotografii-ktorych-nie-znasz" _mphoto="dilish-parekh-collection-5904b73.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]2355[/block]

Dagerotypia – pierwsza masowo stosowana technika fotograficzna, opracowana przez Louisa Daguerre'a.

Proces kolodionowy – w połowie XIX wieku przegonił dagerotypię w popularności. Dziś z tej techniki korzysta np. Sally Mann.

Odbitki albuminowe – pierwsza powszechna metoda tworzenia odbitek z negatywów na papierze. Papier albuminowy (pokryty emulsją z białek jaj i soli) rozpowszechnił fotografie w kieszonkowym formacie.

Woodburytypia – technika artystyczna, w której obraz w warstwie żelatyny zostaje odciśnięty na ołowianej matrycy i pokryty pigmentem.

Platynotypia – popularna na przełomie wieków, bardzo trwała (i bardzo ceniona dziś przez kolekcjonerów) technika fotograficzna, z której korzystali przedwojenni mistrzowie, Edward Steichen czy Alfred Stieglitz.

Odbitka srebrowo-żelatynowa – aż do lat 60., kiedy zaczęto fotografować w kolorze, była najpopularniejszą techniką fotograficzną.

Źródło: PetaPixel

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Komentarze (0)