Historyczne filmy z lądowania na Księżycu w 4K i 60 kl./s

Sztuczna inteligencja jest niesamowita! Filmy z lądowania na Księżycu były nagrywane z prędkością 12 kl./s przy użyciu kamery, która nie miała niesamowitej rozdzielczości (było to na taśmie filmowej). Dzięki algorytmom SI, możemy obejrzeć te filmy w rozdzielczości 4K i 60 kl./s!

Historyczne filmy z lądowania na Księżycu w 4K i 60 kl./s
Marcin Watemborski

Lądowanie na Księżycu było historyczną chwila. Nie będę jednak przytaczał wam teraz historii tego, jak do niej doszło, a skoncentruję się na dobrodziejstwach współczesnej technologii. Jak wiadomo – w latach 60. XX wieku nie było technologii obrazowania cyfrowego, która umożliwiała osiągnięcie zabójczej jakości zdjęć i filmów.

Astronauci misji Apollo 11, Apollo 15 oraz Apollo 16 mieli do dyspozycji małe kamery na taśmę filmową i aparaty tradycyjne. Mogli nagrywać filmy z prędkością zaledwie 12 klatek na sekundę – to dość niewiele, bo zaledwie połowa klatkażu potrzebnego do osiągnięcia płynnego ruchu.

Dzięki zaawansowanym algorytmom sztucznej inteligencji, jesteśmy w stanie przetworzyć historyczne filmy tak, by wyglądały lepiej na współczesnych urządzeniach pod kątem rozdzielczości, jak również płynności ruchu. Specjalistą od tego jest internauta, który podpisuje się pseudonimem DutchSteamMachine. Ostatnio opublikował on nagrania z misji Apollo (11, 15 oraz 16) w rozdzielczości 4K i klatkażu 60 kl./s (Apollo 11 w 24 kl./s).

Na filmie z misji Apollo 16 zobaczymy łazik kosmiczny z Charlie Dukem oraz Johnem Youngiem. W oryginale miał on jedynie 12 kl./s.

Apollo 16 in 60fps: Rover Traverse to Station 4

Nagranie z misji Apollo 15 pokazuje lądowanie na Księżycu w regionie Hadley-Apennine.

Apollo 15 in 60fps: Lunar Landing

Jednak najciekawszy jest film z misji Apollo 11, który pokazuje pierwsze kroki na Księżycu. Przyjrzyjcie się i zwróćcie uwagę na to, jak wyraźnie widoczny jest Neil Armstrong. Oryginalne nagranie zostało zarejestrowane na kamerze 16 mm z pokładu modułu księżycowego statku.

Apollo 11 in 24fps: First Steps & Moonwalk

Do powiększenia filmów i zwiększenia klatkażu, specjalista wykorzystał algorytm SI o nazwie DAIN. Działa on tak samo, jak ten wykorzystany przy powiększeniu filmu braci Lumiere z przyjazdu pociągu na stację w La Ciotat.

Jeśli interesujesz się wystrojem wnętrz, prosimy - wypełnij tę ankietę. Dzięki za pomoc!
Źródło artykułu:WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)