Historyczne zdjęcia kotów to dowód na to, że ludzie kochają je od dawna

Amerykańska aktorka Lana Turner ze swoją kotką Cleo, 1947 r.
Amerykańska aktorka Lana Turner ze swoją kotką Cleo, 1947 r.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Marcin Watemborski

14.07.2023 12:42, aktual.: 15.07.2023 09:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Internetem rządzi kilka tematów, a jednym z nich są koty. Tak właściwie, to koty rządziły ludźmi już znacznie wcześniej, bo pierwsze przesłanki o domestykacji tych zwierząt sięgają już 4 tys. lat p.n.e. Rzućmy okiem jednak na niezbite dowody w formie dokumentacji fotograficznej sprzed lat. Nie zabrakło tu również wizerunków znanych osób.

Na Instagramie znajduje się wyjątkowe konto o nazwie "All Vintage Cats". Jak sama nazwa sugeruje, znajdziemy tu zdjęcia kotów sprzed wielu lat. Większość fotografii jest czarno-biała i przedstawia relacje kotów i ludzi. Właściwie sam fakt, że ludzie fotografowali koty już dziesiątki lat temu, pokazuje, jak bardzo oddani jesteśmy tym futrzastym stworzeniom.

Na pewno zastanawia was to, jak doszło do domestykacji, czyli udomowienia, kotów. O ile o psach pisaliśmy wielokrotnie, tak koty jakoś pominęliśmy. Rzućcie okiem na artykuł o zmianach wyglądu psich ras. Wróćmy zatem do kotów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kot domowy jest osobnym gatunkiem o łacińskiej nazwie "felis catus" lub "felis silverstris catus". Te kotowate drapieżniki towarzyszą ludziom od tysięcy lat. O ile większość źródeł historycznych podaje lata ok. 3700-4000 p.n.e., tak istnieją interesujące dowody na to, że koty mogły towarzyszyć ludziom już 9 tys. lat temu.

Historycy zwracają uwagę na to, że do udomowienia kotów prawdopodobnie doszło w Nubii. Już 2 tys. lat p.n.e. koty były uważane za powszechne zwierzęta w starożytnym Egipcie. Jedna z bogiń w panteonie tamtejszej religii — Bastet — miała głowę kota, zaś szczątki tych zwierząt mumifikowano i składano w grobach. W późniejszych czasach interesującym przykładem religii związanej z kotami jest mitologia nordycka, gdzie bogini płodności Freja jeździła powozem, który ciągnęły urocze futrzaki.

Ludzie kochają koty tak bardzo, że te zwierzęta zostawały bohateramii licznych legend, mitów i bajek dla dzieci. Wystarczy spojrzeć na popularnego "Kota w Butach", na "Przygody kota Filemona" czy przypomnieć kultowy serial "Siedem życzeń", w którym kot mówił "hator, hator, hator". Bez wątpienia koty to wyjątkowe zwierzęta, które kochamy za ich niezależność. A może za ich miękkie łapki i urocze "purczenie"?

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)