HP Photosmart 7510 e‑AIO - domowe wydruki zdjęć o wysokiej jakości [test]

HP Photosmart 7510 e-AIO [test]
HP Photosmart 7510 e-AIO [test]
Krzysztof Basel

24.11.2011 15:31, aktual.: 24.11.2011 16:31

HP Photosmart 7510 e-AIO to nie profesjonalna drukarka do domowego labu, ale wielofunkcyjne urządzenie, które jednak oferuje bardzo dobrą jakość wydruków, nawet na papierze A4, a jego koszty ekspoatacji są niskie.  Poza tym wyposażono ją w wiele dodatkowych opcji, w tym ksero, druk dwustronny czy skaner. Za cenę 600-700 zł trudno o coś więcej.

Wygląd i wyposażenie

Pierwsze, co chciałem zrobić po rozpakowaniu paczki, to wyjąć z urządzenia moduł z 4,3-calowym ekranem dotykowym LCD. Element ten nie jest wyciągany, ale przypomina nieco większego iPhone’a, którego z chęcią przyłożyłbym do ucha. Urządzenie uruchamia się ok. 18 sekund, a stan gotowości do pracy melduje krótkim, przyjemnym dźwiękiem – identycznym jak po wyłączeniu.

Obraz

Wykonaną z czarnego plastiku dobrej jakości obudowę urządzenia charakteryzuje przyjemny, nowoczesny design.  Całość jest dobrze spasowana, wszystkie elementy pracują z dużą kulturą. Obsługa drukarki to przyjemność.

HP Photosmart 7510 e-AIO to prawdziwe urządzenie wielofunkcyjne. Oprócz funkcji drukowania (kolor, dwustronnie) urządzenie oferuje też skaner, czytnik kart SD/MMC, a także możliwość łączenia się z Internetem przez Wi-Fi (ePrint / Air Print), funkcję eFax, ksero.  Photosmart 7510 wyposażono w system operacyjny pozwalający na instalowanie aplikacji. Standardowo urządzenie ma zainstalowane kilka programów.

Obraz

Drukarka obsługuje papiery do rozmiaru A4 (wydruk bez marginesu), w którym osiąga prędkość do 13,5 str./min (tryb normal) w czerni lub do 9 str./min (tryb normal) w kolorze. Najwyższa rozdzielczość druku w kolorze to 9600 x 2400 dpi. Urządzenie ma port USB 2.0 oraz moduł Wi-Fi.

Warto wspomnieć, że w pudełku z urządzeniem jest też czarna materiałowa saszetka z kablem USB oraz zasilaczem, instrukcja obsługi i płyta CD. Wszelkie szczegóły dotyczące tego sprzętu można znaleźć na stronie HP.

Ergonomia i obsługa

Obsługa urządzenia wielofunkcyjnego HP Photosmart 7510 e-AIO nie sprawia żadnych problemów. Po uruchomieniu moim oczom ukazał się szereg ikon ułożonych w trzech rzędach. W pierwszym u góry znajdują się różne ustawienia drukarki. Po środku ulokowano ikony aplikacji. Dół okupują 4 ikony – Zdjęcie, Kopia, Skanuj oraz eFax.

Obraz

Ekran obsługuje funkcję multi-touch, zatem nawigacja po menu drukarki jest bardzo przyjemna. Matryca niestety nie reaguje tak dobrze, jak we wspomnianym iPhonie, ale i tak nie jest źle.  Testowałem Photosmart 7510 na systemie OS X Lion. System sam, za moją zgodą, zainstalował sterowniki do urządzenia, więc nie musiałem korzystać z oprogramowania z płyty CD czy pobieranego z Sieci.

Pierwszą czynnością, jaką wykonałem po szybkim przejrzeniu menu drukarki, było podłączenie urządzenia do sieci Wi-Fi. System wykrył sieć i musiałem tylko podać hasło. Po kilku sekundach urządzenie było już gotowe do pracy.  Ustawienia w komputerze są klasyczne jak dla drukarek HP - głównie podstawy.  Plusem jest oczywiście możliwość sprawdzania stanu materiałów eksploatacyjnych. Producent dołączył też swoje oprogramowanie, które jednak po części dubluje funkcjonalność z opcjami systemowymi.

Obraz

Jak pisałem, nie instalowałem dodatkowych sterowników poza standardowymi, które system sam pobrał. Ku mojemu zdziwieniu, w menu Photoshopa (View > Proof setup) odnalazłem profil ICC testowanego urządzenia.  W czym jest to pomocne?

Kuba Kaźmierczyk opisywał w skrócie proces przygotowania zdjęć do fotolabu w jednym ze swoich wideoporadników. Skorzystanie z odpowiedniego profilu ICC dla maszyny, na której będą wykonywane odbitki/wydruki, zapewni możliwie bliskie odwzorowanie kolorów na monitorze oraz odbitce.

Obraz

Dużym plusem urządzenia są podajniki na dokumenty – osobne dla zdjęć w małych rozmiarach oraz dużych dokumentów A4. Oba są zamykane, dzięki czemu materiały do wydruku są chronione przed kurzem czy zabrudzeniami. Dostępne są też 2 podajniki do masowego skanowania – mniejszy zamknięty i większy otwarty.

Wewnątrz znajduje się miejsce na 5 tuszy, co pozwoli na oszczędne korzystanie z atramentu, ale o tym więcej w dziale Koszty eksploatacji.

Dodatkowe funkcje

Podstawową zaletą HP Photosmart 7510 e-AIO jest funkcja Wi-Fi. Drukarkę można postawić w drugim pokoju w szafie i bez problemu wysyłać zdjęcia do druku czy je skanować. Urządzenie jest też wyposażone w funkcję ePrint umożliwiającą przesyłanie zdjęć lub dokumentów na adres mailowy drukarki, która je wydrukuje. Więcej na temat ePrint pisałem już wcześniej:

Drukarka obsługuje też funkcję Air Print, czyli drukowanie dokumentów bezprzewodowo z urządzeń Apple.

Klikając w ikonę Kopia w menu drukarki, można po prostu skserować dokumenty. Papier należy włożyć na blacie skanera. Oprogramowanie urządzenia umożliwia podgląd i skadrowanie ostatecznego skanu. Później urządzenie automatycznie zeskanuje dokument i go wydrukuje. Dostępne są dwa tryby – kolor oraz b&w.

Obraz

Funkcja eFax umożliwia z kolei automatyczne faksowanie, kopiowanie i skanowanie dokumentów wielostronicowych przy użyciu automatycznego podajnika dokumentów.

W systemie urządzenia standardowo jest zaintalowanych kilka aplikacji. Jedną z ciekawszych jest Facebook. Program umożliwia łączenie się z najpopularniejszym portalem społecznościowym na świecie i drukowanie zdjęć z albumów zamieszczonych na koncie. Dostępne są też aplikacje z zapisanymi gotowymi szablonami, między innymi kalendarzy, notatników czy list zadań.

Papierowy samolocik, który można wydrukować z aplikacji Dream Works
Papierowy samolocik, który można wydrukować z aplikacji Dream Works

Program Dream Works z kolei oferuje różnego rodzaju gadżety związane z filmami tej wytwórni, np. szablony papierowych samolocików, kolorowanki czy modele 3D.  To wszystko są jednak zabawki dla bardzo młodych fotografów ;) Aplikacje w drukarce można usuwać lub pobierać je ze stron HP.

Jakość wydruków i skanów

Wydruki były wykonywane na błyszczącym papierze HP Advanced Photo Paper A4 o gramaturze 250 g/m[sup]2[/sup] oraz 10 x 15 cm 250 g/m[sup]2[/sup].  Zdjęcia przygotowałem w programie Adobe Photoshop CS 5 i wydrukowałem, korzystając z profilu drukarki.

Efekty są bardzo dobre. Zdjęcia mają wiele detali, a przejścia tonalne nie budzą większych zastrzeżeń. Przy dobrych ustawieniach kolory są podobne do tych na monitorze. Photosmart nie ma też problemów z nasyconymi barwami – kolory są głębokie, intensywne, piękne. Patrząc na przykłady poniżej, bieżcie poprawkę na kiepską jakość skanera z HP 7510, na którym zostały wykonane skany wydruków.

Oryginał, fot. KB
Oryginał, fot. KB
Skan wydruku HP 7510 wykonany wbudowanym skanerem, fot.KB
Skan wydruku HP 7510 wykonany wbudowanym skanerem, fot.KB
Oryginał, fot. KB
Oryginał, fot. KB
Skan wydruku HP 7510 wykonany wbudowanym skanerem, fot.KB
Skan wydruku HP 7510 wykonany wbudowanym skanerem, fot.KB
Oryginał, fot. Tomasz Woźny
Oryginał, fot. Tomasz Woźny
Skan wydruku z HP 7510 wykonany na wbudowanym skanerze, fot. Tomasz Woźny
Skan wydruku z HP 7510 wykonany na wbudowanym skanerze, fot. Tomasz Woźny
Oryginał, fot. KB
Oryginał, fot. KB
Skan wydruku HP 7510 wykonany wbudowanym skanerem, fot.KB
Skan wydruku HP 7510 wykonany wbudowanym skanerem, fot.KB

Drukarka została wyposażona w osobny tusz Photo Black, który gwarantuje dobre oddanie czarnych barw, dzięki czemu czarne elementy na wydrukach są intensywne i głębokie.

Na odbitkę trzeba jednak chwilkę poczekać - wydruk kolorowego zdjęcia A4 w maksymalnej jakości zajmuje ok. 6:20 s.  To sporo, chociaż efekt jest wart tego czasu. Na szczęście wydruki są gotowe do użytku już po zakończeniu drukowania - farba nie klei się, a na odbitkach nie zostają odciski palców.

Skaner nie jest najmocniejszym punktem urządzenia HP Photosmart 7510 e-AIO. Z pewnością świetnie sprawuje się jako ksero do kopiowania dokumentów czarno-białych oraz kolorowych. Sterownik oferuje maksymalną rozdzielczość 2400 dpi oraz wybór spośród głównego skanera oraz podajnika.

Obraz

Urządzenie wypada zdecydowanie gorzej, jeśli przyjrzeć się skanom zdjęć. Barwy są nieco wyblakłe, kontrast mniejszy, spada też oddanie szczegółów. Jeśli zależy Wam na wiernym oddaniu zdjęć, zainteresujcie się raczej skanerami stworzonymi specjalnie w tym celu.

Koszty eksploatacji

HP Photosmart 7510 e-AIO kosztuje ok. 650-700 zł. Koszt jednego wkładu o pojemności 3 ml wynosi ok. 35 zł. W drukarce mieści się 5 takich tuszy, zatem komplet kosztuje ok. 175 zł - według cen ze sklepów internetowych.  Producent podaje, że taki zestaw pozwoli wydrukować ok. 300 kolorowych dokumentów na zwykłym papierze. Mnie jednak interesowało co innego.

Obraz

W czasie testów wydrukowałem na jednym komplecie atramentu 14 kolorowych zdjęć A4, 42 w rozmiarze 10 x 15 cm oraz trochę kolorowych dokumentów.  Wszystkie zdjęcia były na pełnych detalach i jakości.  Jedno zdjęcie A4 powierzchniowo pomieści ok. 4 zdjęć 10 x 15 cm, zatem razem daje to ok. 100 fotografii w popularnym rozmiarze. Gdyby ustawić nieco słabszą jakość, to pewnie udałoby się osiągnąć wynik, który podaje producent - 150 zdjęć.

Dla porównania HP Photosmart Ink Advantage eAIO pozwala na wydrukowanie ok. 150 zdjęć w gorszej jakości na jednym komplecie wkładów w cenie ok. 60 zł. Gdyby jednak patrzeć na profesjonalną drukarkę do fotografii Epson Stylus Photo R3000, to komplet tuszy kosztuje aż ok. 1000 zł, gwarantując jednak przy tym wyśmienitą jakość. Łatwo zatem wyciągnąć wniosek, że  HP Photosmart 7510 e-AIO to kompromis – gwarantuje stosunkowo wysoką jakość wydruków za bardzo przystępną cenę.

Podsumowanie

HP Photosmart 7510 e-AIO to urządzenie wielofunkcyjne, oferujące wysoką jakość wydruków zdjęć. Producent podaje, że nie jest to całkowicie profesjonalna drukarka do laboratorium czy studia fotograficznego, ale ma gwarantować bardzo wysoką jakość domowym użytkownikom. I rzeczywiście swoje zadanie spełnia wyśmienicie.

Korzystając z papieru HP Advanced Photo Paper A4, byłem wręcz zaskoczony, że drukarka za 650 zł może zapewnić aż tak dobre efekty. Fotografie mają odpowiednią głębię, dużo szczegółów, są kontrastowe, a przejścia tonalne nie budzą większych zastrzeżeń. Drukarka dobrze sobie radzi z oddaniem koloru czarnego dzięki zastosowaniu osobnego wkładu Photo Black. Dużym plusem są też koszty eksploatacji. Komplet tuszy kosztuje ok. 175 zł i pozwala na wydrukowanie ok. 100 - 150 zdjęć 10 x 15 cm.

Obraz

Wielkim plusem jest możliwość pracy z urządzeniem bez podłączania kabla USB - zastępuje go sieć Wi-Fi. Wykonanie urządzenia również stoi na wysokim poziomie - zastosowano tu niezłej jakości plastik. Nie mam zastrzeżeń do wyświetlacza dotykowego, który jest czytelny i przyzwoicie reaguje na dotyk. Nie zawiodą się także wielbiciele dodatkowych funkcji i gadżetów. HP Photosmart 7510 e-AIO oferuje dedykowane aplikacje, w tym możliwość łączenia się z Facebookiem i drukowania zdjęć z albumów dostępnych w Sieci. Menu drukarki jest bardzo przejrzyste - obsługa nie powinna stanowić problemu dla nikogo. Nie mógłbym też nie wspomnieć o funkcji ksera czy podajnika na 20 stron do masowego skanowania.

Najsłabszym punktem HP Photosmart 7510 e-AIO jest skaner, który niestety nie oferuje dobrej jakości odwzorowania. Zeskanowane zdjęcia tracą barwy, oddanie szczegółów, kontrasty, co można zobaczyć na przykładach w tym teście. W zupełności wystarcza jednak do skanowania dokumentów czy tworzenia kopii. Drukarka miała też problemy z drukowaniem dwustronnym - często zgłaszała zacięcie się papieru, mimo że z kartkami było wszystko w porządku. Nie jestem też zadowolony ze współpracy sterownika systemowego w OS X Lion. Niektóre opcje sie dublowały, niektóre nie były zapamiętywane, brakowało przejrzystości. Dodatkowe oprogramowanie HP nie rozbudowywało zbyt mocno funkcjonalności urządzenia.

W cenie ok. 600 - 700 zł HP Photosmart 7510 e-AIO stanowi jednak bardzo dobrą propozycję, w szczególności dla osób, które oczekują wysokiej jakości wydruków fotograficznych przy niskich kosztach eksploatacji.

[plus] Niezły design

[plus] Dobra jakość wykonania obudowy

[plus] Wysoka jakość wydruków

[plus] Dobre oddanie barw, duża głębia i kontrasty, niezłe przejścia tonalne oraz oddanie koloru czarnego

[plus] Niskie koszty eksploatacji, nawet przy oryginalnych tuszach

[plus] Funkcja druku dwustronnego

[plus] Wi[minus]Fi

[plus] Funkcje ePrint oraz Air Print

[plus] eFax

[plus] Kopiowanie

[plus] Użyteczne podajniki na małe zdjęcia, większe dokumenty (do 125 arkuszy) oraz do masowego skanowania (do 20 arkuszy)

[plus] Dotykowy ekran 4,3"

[plus] Bogate dodatkowe funkcje

[plus] Czytnik kart SD

[minus] Kiepska jakość skanów

[minus] Problemy z drukiem dwustronnym

[minus] Oprogramowanie na OS X Lion

[minus] Długi czas uruchamiania

Ocena

Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)