Ikoniczne zdjęcie. W dniu śmierci Hitlera wykąpała się w jego wannie

Lee Miller w wannie Hitlera
Lee Miller w wannie Hitlera
Źródło zdjęć: © ©David Scherman
Adam Gaafar

19.03.2022 20:25, aktual.: 22.03.2022 01:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Amerykańska fotoreporterka Lee Miller zatrzymała w kadrach okrucieństwa II wojny światowej. Były wśród nich zarówno zdjęcia zbombardowanego Londynu, jak i ujęcia z niemieckich obozów koncentracyjnych. Jedną z najgłośniejszych fotografii prasowych z jej udziałem była scena wykonana w prywatnym mieszkaniu Adolfa Hitlera.

Dziesięć dni po swoich 56. urodzinach Adolf Hitler zamknął się wraz z niedawno poślubioną Evą Braun w jednym z pomieszczeń bunkra ulokowanego pod Kancelarią Rzeszy w Berlinie. Był 30 kwietnia 1945 r. Tego dnia, prawdopodobnie tuż przed godziną 16, Hitler i Braun odebrali sobie życie.

Zgodnie z uchwałą NSDAP z lat 30. następcami dyktatora na stanowisku wodza powinni zostać kolejno Hermann Göring i Rudolf Hess. W zaistniałej sytuacji spełnienie tych zasad nie było jednak możliwe, gdyż pierwszy z tej listy został uznany za zdrajcę, a drugi przebywał w brytyjskiej niewoli. Na mocy testamentu Hitlera powołano więc funkcję Reichspräsidenta (prezydenta Rzeszy), którą objął Karl Dönitz.

Muza Picassa i Raya

Tymczasem w Monachium, w prywatnym lokum Führera, przebywała para amerykańskich fotoreporterów dokumentujących okrucieństwa wojny. Byli to współpracujący z magazynem "LIFE" David Scherman oraz korespondentka miesięcznika "Vogue" i eksmodelka tego pisma Lee Miller.

Kobieta zdobywała fotograficzne szlify pod okiem cenionego artysty surrealistycznego Emmanuela Rudnitzky'ego, znanego szerzej jako Man Ray. Była nie tylko jego uczennicą, ale także współpracowniczką, muzą i kochanką. Mentor Miller opanował do perfekcji fotograficzną technikę pseudosolaryzacji, dzięki której uzyskiwał specjalne efekty wizualne. Wymyślił też własną technikę wykonywania obrazów na materiale światłoczułym bez używania aparatury fotograficznej, którą nazwał rayografią.

Słynąca z nieprzeciętnej urody Lee Miller inspirowała nie tylko Man Raya, ale również samego Pabla Picassa. Hiszpański malarz miał wykonać sześć portretów Amerykanki.

Najbardziej znana fotografia z jej udziałem powstała pod koniec II wojny światowej, gdy osobista kwatera Führera została zarekwirowana przez amerykańskie wojsko. Miller postanowiła to odpowiednio wykorzystać. Mieszkałam w prywatnym mieszkaniu Hitlera w Monachium, kiedy ogłoszono jego śmierć - pisała w swoich wspomnieniach.

Zmyć z siebie brud Dachau

Wraz z Schermanem przygotowali odpowiednią scenerię w łazience należącej niegdyś do niemieckiego dyktatora. Na brzegu wanny ustawili portret Hitlera, a na szafce małą figurkę nagiej kobiety. W centralnym punkcie znalazły się wojskowe buty, w których Miller przekraczała dzień wcześniej wrota wyzwolonego przez Amerykanów obozu koncentracyjnego Dachau.

W efekcie powstał wymowny i przejmujący obraz, który stał się jedną z najważniejszych ikon fotografii prasowej. Miller tłumaczyła, że w ten symboliczny sposób zmywała z siebie brud Dachau.

Po wojnie wspominała, że korzystała nie tylko z łazienki wodza III Rzeszy, ale również z jego sypialni. Twierdziła, że w łóżku Hitlera spało jej się całkiem dobrze. Ciekawostką jest, że 30 kwietnia 1945 r. Miller wystąpiła nie tylko w roli modelki, ale także fotografki, wykonując ujęcia Schermana w wannie Führera.

David Scherman w wannie Hittlera
David Scherman w wannie Hittlera© ©Lee Miller

Doświadczenia wojenne i trauma z dzieciństwa (padła ofiarą gwałtu) wywarły silny wpływ na dalsze życie Miller. Po zakończeniu globalnego konfliktu zaczęła cierpieć na depresję i bezsenność, a z czasem popadła także w alkoholizm. Dwa lata temu pojawiła się informacja, że historia Lee Miller trafi na duży ekran. W rolę słynnej fotoreporterki ma wcielić się Kate Winslet, znana z występu w kultowym "Titanicu".

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)