Instagram chce chronić najmłodszych. Aktualizacja ma zapewnić większe bezpieczeństwo

Instagram chce chronić najmłodszych. Aktualizacja ma zapewnić większe bezpieczeństwo
Marcin Watemborski

17.03.2021 19:28, aktual.: 18.03.2021 07:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie da się ukryć, że żyjemy w czasach mediów społecznościowych. Instagram jest jednym z tych kanałów, które mają negatywny wpływ na ludzi, ale jest też jednym z popularniejszych tuż obok TikToka czy Snapa. Tym razem programiści skoncentrowali się na najmłodszych użytkownikach.

Instagram to najbardziej dołujące medium społecznościowe, o czym pisałem w dość rozbudowanym materiale. Według regulaminu, dzieci poniżej 13 roku życia nie mogę założyć konta, ale przecież nikt nie sprawdza tego, czy kłamią. Jasne – wciąż mogą oszukiwać, czego są świadomi zarządzający portalem.

To, że programiści i właściciele serwisu zdają sobie sprawę z oszustw małych użytkowników, stało się powodem do jeszcze większego zadbania o bezpieczeństwo. Media społecznościowe są polem do działania dla przestępców internetowych – nie tylko seksualnych, ale również dla osób wyłudzających dane lub zwyczajnych naciągaczy.

Najnowsza aktualizacja Instagrama wprowadza ograniczenia w kwestii wysyłania wiadomości prywatnych przez dorosłych do osób, które mają poniżej 18 lat i nie obserwują się wzajemnie. Oznacza to tyle, że rodzic spokojnie wyśle wiadomość do obserwowanego konta dziecka, ale przypadkowy dorosły już nie.

To jednak nie wszystko. Drugim zabezpieczeniem są powiadomienia dotyczące bezpieczeństwa, które mają na celu uświadomienie nastolatków na temat zagrożeń. Będą one rozsyłane do młodszych użytkowników i mają przestrzegać przed działaniami piszących do nich dorosłych, którzy wykazują dziwne zachowania na łamach serwisu.

Instagram jako przykład podejrzanych akcji podaje masowe rozsyłanie próśb o zaakceptowanie kont osób niepełnoletnich przez dorosłych. Młody instagramowicz dostanie wtem powiadomienie umożliwiające ograniczenie wspomnianego nadawcy.

Uwaga, bo wszystko poszło jeszcze dalej. Instagram przedstawił nowy poradnik dla rodziców. Dokument jest obecnie dostępny w języku angielskim, ale w przeciągu najbliższych tygodni ma pojawić się jego tłumaczenie na potrzeby innych krajów.

Współcześnie to bardzo ważne, by zadbać o bezpieczeństwo ludzi w internecie – nie tylko najmłodszych. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do mediów społecznościowych i działania w nich są dla nas tak naturalne, że opuszczamy gardę wobec oszustów i niebezpiecznych ludzi. Warto pamiętać, że nigdy do końca nie wiemy, kto jest po drugiej stronie komputera lub smartfona.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)