Instagram określi twój wiek. Wystarczy kamerka w smartfonie

Instagram określi twój wiek. Wystarczy kamerka w smartfonie

Instagram określi twój wiek. Wystarczy kamerka w smartfonie
Marcin Watemborski
24.06.2022 10:26, aktualizacja: 02.03.2023 11:34

Instagram właśnie testuje swoją najnowszą funkcję. Dotychczas w celu określenia wieku wystarczyło wpisanie daty urodzenia w ustawieniach aplikacji. Nie było to nijak weryfikowane, lecz po wielu kontrowersjach, władze platformy postanowiły zacząć krucjatę przeciwko nadużyciom.

Instagram ma określony regulamin, w którym istnieje zapis dotyczący wieku minimalnego. Dotychczas pełnoletni użytkownicy nie byli sprawdzani, a potwierdzenie wieku polegało wyłącznie na wyklikaniu kilku cyfr. Teraz się to zmieni, bo Instagram sięga po sztuczną inteligencję, która wykorzysta aparat w smartfonie.

Nowa funkcjonalność służąca do potwierdzenia wieku dotyczy użytkowników, którzy utrzymują, że mają więcej niż 18 lat. Taka osoba zostanie poproszona przez aplikację o przesłanie filmu selfie, na podstawie którego algorytmu fotografii obliczeniowej i maszynowego uczenia przeanalizują i potwierdzą (lub nie) wiek. Drugą opcją do wyboru ma być przesłanie zdjęcia dowodu osobistego (tudzież innego dokumentu) lub poproszenie innych o poświadczenie wieku.

Zrobiło się poważnie i bardzo dobrze. Instagram wielokrotnie był oskarżany o to, że nie dba o dobro najmłodszych. Według regulaminu, by korzystać z aplikacji wystarczy mieć ukończone 13 lat. Do 17 roku życia taki użytkownik jest objęty wewnętrzną ochroną aplikacji – m.in. przed wiadomościami od nieznajomych.

Osoby niepełnoletnie obowiązuje specjalne traktowanie, lecz niektórzy próbują się przed tym wymigać, wpisując datę urodzenia, która świadczy o wyższym wieku. Nowe zabezpieczenie ma pomóc uniknąć takich zachowań. Na tę chwilę video selfie są testowane na terenie USA i jeśli przejdą próby pomyślnie, zostaną wprowadzone na całym świecie.

Ciekawie wygląda sytuacja, w której aplikacja wykryje od próbę zmiany wieku na taki, który przekracza 18 lat. Wówczas będzie konieczna weryfikacja dwuetapowa. Po pierwsze trzeba będzie przesłać zdjęcie dowodu osobistego, a po drugie video selfie lub poręczenie osób wzajemnie się obserwujących.

Łatwo się domyślić, że od razu pojawiły się pytania o prywatność. W przypadku filmiku będzie za weryfikację będzie odpowiadała sztuczna inteligencja o nazwie Yoti, która podczas nagrywania podpowie jak się ustawić – podobnie jak ma to miejsce przy ustalaniu Face ID na iPhone’ach. Odnośnie zdjęć dokumentów – Instagram utrzymuje, że zdjęcia będą bezpiecznie przechowywane i usuwane po upływie 30 dniu.

Więcej informacji znajdziecie na stronie Instagrama.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)