Inteligentne pułapki fotograficzne kontra kłusownicy. Ta technologia jest świetna

Na pewno nie raz czytaliście lub słyszeliście o fotopułapkach. Ich zadaniem jest rejestrowanie zdjęć i filmów, gdy zostanie wykryty ruch. Ekolodzy z Gabonu poszli o krok dalej i stworzyli pułapki fotograficzne z algorytmami sztucznej inteligencji. Dzięki temu są w stanie szybciej reagować na nielegalne działania kłusowników.

Inteligentne pułapki fotograficzne kontra kłusownicy. Ta technologia jest świetna
Marcin Watemborski

07.04.2022 | aktual.: 07.04.2022 14:08

Gabon to państwo w Środkowej Afryce, na terenie którego żyją różne gatunki zwierząt. Na tę chwile bioróżnorodność tego kraju koncentruje się wokół 400 gatunków ssaków i 1000 gatunków ptaków. Kiedyś było ich znacznie więcej, lecz kłusownicy skutecznie wytępili niektóre z nich przez pazerną chęć zysku.

Dzięki temu, że około 80 proc. Gabonu jest pokryte gęstymi lasami, zwierzęta mają tam mnóstwo miejsca do wygodnego życia. Niestety kryjówki sprzyjają też myśliwym, a ci czają się głównie na goryle, słonie, szympansy (również karłowate). Po to, by monitorować naturalne środowisko dzikiej przyrody, członkowie organizacji Green Gabon sięgnęli po najnowszą technologię.

AI-powered camera traps are protecting Gabon wildlife from poachers

Inteligentne kamery zamocowane na drzewach to kompletne nowy system pułapek fotograficznych. Różnią się od poprzednich głównie tym, że algorytmy sztucznej inteligencji na bieżąco analizują obraz i przesyłają dane do chmury. W ten sposób można odróżnić ludzi od zwierząt i dać znać czuwającym strażnikom. Oczywiście ułatwia to również standardowe śledzenie zwierząt, które kamery rozpoznają niemal bezbłędnie.

Interesujące są konkretne algorytmy. Wśród nich znajdziemy takie, które wykrywają ludzi z bronią palmą. Wizerunek takiego kłusownika od razu trafia do wewnętrznej bazy danych i ułatwia ściganie przestępcy.

Kolejną istotną rzeczą w przypadku inteligentnych fotopułapek jest ich wytrzymałość. Mogą one pracować w niezakłócony sposób nawet do 3 miesięcy bez ingerencji człowieka. Średnia liczba dziennie wykonywanych zdjęć to ponad 17 obrazów.

Więcej informacji na temat funkcjonowania inteligentnych pułapek fotograficznych znajdziecie w poświęconym im opracowaniu naukowym.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)