iOS 14.3 dodaje Apple ProRAW do iPhonów 12 Pro. To nowe oblicze fotografii mobilnej

iOS 14.3 dodaje Apple ProRAW do iPhonów 12 Pro. To nowe oblicze fotografii mobilnej

iOS 14.3 dodaje Apple ProRAW do iPhonów 12 Pro. To nowe oblicze fotografii mobilnej
Marcin Watemborski
15.12.2020 09:07, aktualizacja: 15.12.2020 10:07

Firma Apple właśnie wypuściła aktualizację oprogramowania iOS 14.3, która dodaje nowy format zapisu zdjęć. Nie jest to zwykły surowy zapis światła z matrycy, a połączenie go z algorytmami fotografii obliczeniowej. To absolutna nowość w branży!

iOS 14.3 wprowadza do aparatów w iPhonach 12 Pro oraz 12 Pro Max nową funkcję zapisu zdjęć. Jest to format Apple ProRAW, który łączy w sobie wszystkie dobrodziejstwa technologii giganta z Cupertino, w tym technologię Deep Fusion oraz Smart HDR, jak również obliczenia trybu nocnego.

Nowy format zapisu plików jest bardzo bogaty. Nie jest to jedynie surowy zapis światła z sensora, ale też dodatkowe informacje wynikające z technologii fotografii obliczeniowej. Wszystko jest zapisane w jednym pliku, który można edytować na wiele sposobów, co zapewnia znaczną swobodę twórczą artystom mobilnym.

Obraz

Apple ProRAW oferuje niejako zbliżone możliwości, jak pliki wypuszczane przez smartfony Google Pixel, aczkolwiek sposób pracy nad nimi ma być łatwiejszy. Nie wymaga on od użytkownika znajomości zaawansowanych technik obróbki zdjęć, bo tym zajmie się sztuczna inteligencja zaimplementowana w pliki. Dotyczy to m.in. korekcji rozpiętości tonalnej oraz odszumiania. Końcowe zdjęcia z iPhonów 12 Pro mają być niemal kompletnie pozbawione artefaktów w ciemnych partiach, a to wszystko dzięki rozbudowanym algorytmom, które analizują rejestrowany obraz.

Zdjęcia w formacie Apple ProRAW są zapisane w 12 bitach i oferują nawet 14 EV dynamiki tonalnej, co jak na smartfona jest naprawdę powalającym wynikiem. W niedługim czasie możemy spodziewać się aktualizacji najbardziej popularnych aplikacji do edycji plików RAW, które będą w stanie ogarnąć dobro płynące z iphonowych RAW-ów. Póki co, najlepszym rozwiązaniem jest ich obróbka w natywnej aplikacji fotograficznej na smartfonie Apple.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)