iPad Pro na M1 bardziej wydajny niż Macbook Pro na i9? No cóż…

iPad Pro na M1 bardziej wydajny niż Macbook Pro na i9? No cóż…

iPad Pro na M1 bardziej wydajny niż Macbook Pro na i9? No cóż…
Marcin Watemborski
14.05.2021 09:30, aktualizacja: 06.03.2024 22:29

Po premierze najnowszych iPadów pro na strukturze Apple M1, fotografowie oniemieli. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ich wydajność z powodzeniem będzie mogła konkurować z notebookami, nawet tak silnymi jak starsza generacja Macbooków Pro. Czy aby na pewno?

Nowa generacja iPadów Pro została postawiona na strukturze M1, a nie na znanych wcześniej procesorach serii A. Według testów Geekbench, nowe profesjonalne tablety sprawują się aż o ponad 50 proc. lepiej niż poprzednia generacja, a co ciekawsze… są mocniejsze od 16-calowych MacBookow Pro pracujących na procesorach Intel Core i9. Tego chyba nikt się nie spodziewał.

Wykresy Geekbench wskazują następujące punktach:

  • iPad Pro 12,9” (2021, M1) – 1713 (jeden rdzeń) i 7231 punktów (wiele rdzeni)
  • iPad Pro poprzedniej generacji – 1121 i 4656 punktów
  • MacBook Pro 16” (i9) – 6,845 punktów (tylko pomiar wielordzeniowy)
  • MacBook Air (M1) – 1701 i 7378 punktów

Patrząc na te wyniki, aż ciśnie się na usta pytanie: "Po co komu MacBook Pro?!". Odpowiedź jest znacznie bardziej złożona. Nie chodzi jedynie o wydajność, a o dostępność i funkcjonalność aplikacji. Photoshop na iPada pozostawia wciąż wiele do życzenia i brakuje mu wielu funkcji z wersji desktopowej. Mimo tego, że Adobe obiecało progresywny rozwój oprogramowania, to cały czas nie dorównuje on edycji komputerowej.

Jeśli Adobe przyłożyłoby się do prac nad Photoshopem na iPada, to w przyszłości profesjonaliści mogliby się zastanowić nad rezygnacją z komputerów. Warunkiem koniecznym byłaby jeszcze możliwość kalibracji kolorów wyświetlacza i poprawne dobieranie jego jasności, co obecnie w iPadach kuleje. Era post-PC dotyczy obecnie jedynie codziennych użytkowników, zawodowcy wciąż są skazani na pracę przy komputerach.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)