iPhone w końcu z prawdziwym aparatem - czyli co raduje serce fotografa po premierze iOS8.

Jakub Jacek

09.09.2014 21:30, aktual.: 26.07.2022 19:50

Użytkownikom i antyfanom giganta z Cupertino także może się przydać. W artykule zawrę, jak zawszę, pewną cząstkę ogólnej wiedzy fotograficznej.

Apple w końcu oficjalnie zaprezentowało swój nowy system mobilny - iOS 8. Spekulacje i przecieki zasypywały internety od dłuższego czasu, szczególnie w przeddzień premiery. Postanowiłem więc, specjalnie dla was, zebrać oficjalne już informacje interesujące nas – fotografów. A jest o czym opowiadać bo na taki przełom (pozwolę sobie tak nazwać ten moment), długo czekaliśmy. W końcu Apple zrobił ukłon w stronę fotografów mobilnych.

Przede wszystkim manual

Użytkownicy telefonów z nadgryzionym jabłkiem, z oczekiwaniem patrzyli na NokiaCamera w Lumiach, gdzie ustawienia manualne aparatu były normą. W końcu, dopiero dziś, Apple zrobiło z iPhone’a prawdziwe narzędzie do fotografii.

Do dyspozycji otrzymaliśmy:

Ustawianie czasu naświetlania (aplikacje zewnętrzne)

Manualne ustawianie czasu naświetlania zdjęcia z poziomu aplikacji zewnętrznej
Manualne ustawianie czasu naświetlania zdjęcia z poziomu aplikacji zewnętrznej© moblivious.com

Pełna kontrola nad ustawieniem ostrości (aplikacje zewnętrzne)

Kontrola nad ustawieniem ostrości z poziomu aplikacji zewnętrznej
Kontrola nad ustawieniem ostrości z poziomu aplikacji zewnętrznej© moblivious.com

Manualne ustawianie ISO (aplikacje zewnętrzne)

Kompensacja ekspozycji (nazwana przez Apple „Bias”) - pozwala na manualne dostosowanie ilości światła padającego ma matrycę. Resztę parametrów aparat dobiera sam. ([u]aparat[/u])

Ustawienia ekspozycji
Ustawienia ekspozycji© Własne

Manualna korekta balansu bieli w czasie robienia zdjęcia, włącznie z korektą WB na podstawie obszaru szarego z grejkarty (aplikacje zewnętrzne)

Kontrola nad ustawieniem ostrości z poziomu aplikacji zewnętrznej - ustawianie balansu z grejkarty
Kontrola nad ustawieniem ostrości z poziomu aplikacji zewnętrznej - ustawianie balansu z grejkarty© moblivious.com
Manualne ustawienia balansu bieli z poziomu aplikacji mobilnej
Manualne ustawienia balansu bieli z poziomu aplikacji mobilnej© moblivious.com
Manualne ustawienia balansu bieli (Tinta) z poziomu aplikacji zewnętrznej
Manualne ustawienia balansu bieli (Tinta) z poziomu aplikacji zewnętrznej© moblivious.com

Manualny braketing i auto-braketing z różnym parametrem ekspozycji

Jest to technika wykonania kilku zdjęć tej samej sceny przy rożnych nastawach. Funkcja bardzo pomocna podczas tworzenia obrazów HDR.

Braketing
Braketing© www.allthingsphotography.com

Ponad to

Filtry z zewnętrznych apek i możliwość bezpośredniej pracy została zintegrowana z systemowa aplikacją Zdjęcia.

Filtry z zewnętrznych apek i możliwość bezpośredniej pracy została zintegrowana z aplikacją systemową.Twórcy oprogramowania mogą więc udostępniać swoje filtry i narzędzia edycyjne w aplikacji Zdjęcia.

Przez dodanie do aplikacji Zdjęcia powyższych funkcji, Apple wykosi z AppStore część aplikacji pokroju Camera+ czy ProCamera 7 tak, jak wstawienie do iOS 7 latarki sprawiło, że aplikacje latarkowe stały się totalnie bezużyteczne.

Developerzy po raz pierwszy będą mogli tworzyć aplikacje aparatu, które sięgną poza zautomatyzowane ustawienia oferowane do tej pory przez producenta.

Zdjęcia wysyłane w oryginalnym rozmiarze

Wszystkie Twoje zdjęcia i nagrania wideo będą automatycznie zapisywane w iCloud, w pełnej rozdzielczości i z zachowaniem oryginalnego formatu, nawet jako pliki RAW.

Wiadomość ta została bardzo ciepło przyjęta przez społeczności ProChmurowe. Tym bardziej, że Apple zaoferował mniej kosztowne rozszerzenie pojemności iCloud, co z pewnością, zacznie wykorzystywać więcej użytkowników niż dotychczas. Przy okazji dostaliśmy w końcu dostęp do naszej chmury poprzez przeglądarkę www.

Galeria zdjęć iPhone
Galeria zdjęć iPhone© Własne

Możliwość wyszukiwania fotografii

Od teraz możesz sortować swoje zdjęcia z poziomu telefonu według daty, czasu, miejsca lub nazwy albumu, wraz z synchronizacją pomiędzy wszystkimi urządzeniami danego użytkownika.

Time-Lapse

Jeśli chcecie powiem o tej technice innym razem. Póki co odsyłam do wujka oraz filmiku poniżej. Możliwość zrobienia zdjęć poklatkowych to fantastyczne narzędzie.

Apple twierdzi, że aparat jest w stanie zrobić dynamiczne zdjęcia w wybranych odstępach czasu. Jedyne co musimy zrobić, to ustawić ostrość (stałą, w trakcie nagrywania nie możemy jej zmieniać – przynajmniej na tę chwilę) i wcisnąć przycisk nagrywania.

iOS 8 beta 1 na iPhone 5 z nową funkcją TIMELAPSE PL

Inteligentne narzędzia edycji fotografii

Nowe możliwości inteligentnej edycji zdjęć z poziomu aplikacji Zdjęcia, analizują fotografię i sugerują konkretną edycję.

Inteligentne kdrowanie
Inteligentne kdrowanie© Własne

Użytkownicy, którzy nie skorzystają z powyższych nowości nie muszą się obawiać. Apple, któremu zależy na zachowaniu swojej legendarnej prostoty i intuicyjnego designu, nie utrudnił obsługi systemowej apki Zdjęcia.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)