Irix leci w kosmos na pokładzie polskiego satelity Światowid
18.04.2019 07:27, aktual.: 26.07.2022 15:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Firma Irix nie ma wieloletnich tradycji, ale zdążyła zyskać sobie uznanie użytkowników. Teraz okazuje się, że nie tylko tych na Ziemi. Irix 300SR to obiektyw zaprojektowany specjalnie do pracy w przestrzeni kosmicznej.
Firma Irix produkująca wysokiej jakości obiektywy powstała w 2016 roku. Już w kolejnym roku pojawiło się zapytanie o możliwość zaprojektowania obiektywu dla przyszłego nanosatelity. Tak nawiązała się współpraca z firmą SatRevolution. Jej rezultatem jest obiektyw kosmiczny, który w połączeniu z kamerą zostanie zainstalowany w satelicie Światowid.
Przed projektantami z firmy Irix stanęło poważne wyzwanie.
Kosmiczny obiektyw Irix 300SR musi spełnić nie tylko ściśle określone wymagania dotyczące parametrów, jak: ogniskowa, światłosiła, rozdzielczość czy niski poziom aberracji. Jego konstrukcja optyczna musi być modułowa, żeby w przyszłości mógł pracować również z innymi kamerami. Ograniczeniem są też maksymalne rozmiary - obiektyw musi zmieścić się w tubusie o wymiarach 70x85 mm i nie może ważyć więcej, niż 320 gramów.
W przypadku zastosowanych materiałów i technologii, poprzeczka też jest postawiona wysoko. Obiektyw przecież musi przetrwać wyniesienie na orbitę i pracę w otwartej przestrzeni kosmicznej. Dlatego projektanci podczas pracy opierają się na wytycznych NASA dotyczących budowania satelitów.
Pierwszy start za nami
Komponenty przyszłego obiektywu zostały wczoraj wysłane na Międzynarodową Stację Kosmiczną w platformie testowej, w którą wyposażony jest satelita Światowid. Satelita zostanie z tamtąd wyrzucony w przestrzeń kosmiczną za pomocą specjalnych narzędzi i zacznie orbitować wokół Ziemi.
Irix is reaching infinity... literally
Rozwój kosmicznej misi Irixa można obserwować na stronie internetowej poświęcone obiektywowi Irix 300 SR.