Irix leci w kosmos na pokładzie polskiego satelity Światowid

Irix leci w kosmos na pokładzie polskiego satelity Światowid18.04.2019 07:27
Irix leci w kosmos na pokładzie polskiego satelity Światowid
Źródło zdjęć: © Źródło: [Irixlens.com](https://space.irixlens.com/#section5)
Monika Homan

Firma Irix nie ma wieloletnich tradycji, ale zdążyła zyskać sobie uznanie użytkowników. Teraz okazuje się, że nie tylko tych na Ziemi. Irix 300SR to obiektyw zaprojektowany specjalnie do pracy w przestrzeni kosmicznej.

Firma Irix produkująca wysokiej jakości obiektywy powstała w 2016 roku. Już w kolejnym roku pojawiło się zapytanie o możliwość zaprojektowania obiektywu dla przyszłego nanosatelity. Tak nawiązała się współpraca z firmą SatRevolution. Jej rezultatem jest obiektyw kosmiczny, który w połączeniu z kamerą zostanie zainstalowany w satelicie Światowid.

421293364579948360
Źródło zdjęć: © Źródło: [Irixlens.com](https://space.irixlens.com/#section5)

Przed projektantami z firmy Irix stanęło poważne wyzwanie.

Kosmiczny obiektyw Irix 300SR musi spełnić nie tylko ściśle określone wymagania dotyczące parametrów, jak: ogniskowa, światłosiła, rozdzielczość czy niski poziom aberracji. Jego konstrukcja optyczna musi być modułowa, żeby w przyszłości mógł pracować również z innymi kamerami. Ograniczeniem są też maksymalne rozmiary - obiektyw musi zmieścić się w tubusie o wymiarach 70x85 mm i nie może ważyć więcej, niż 320 gramów.

421293364580079432

W przypadku zastosowanych materiałów i technologii, poprzeczka też jest postawiona wysoko. Obiektyw przecież musi przetrwać wyniesienie na orbitę i pracę w otwartej przestrzeni kosmicznej. Dlatego projektanci podczas pracy opierają się na wytycznych NASA dotyczących budowania satelitów.

421293364580210504
Źródło zdjęć: © Źródło: [Irixlens.com](https://space.irixlens.com/#section5)

Pierwszy start za nami

Komponenty przyszłego obiektywu zostały wczoraj wysłane na Międzynarodową Stację Kosmiczną w platformie testowej, w którą wyposażony jest satelita Światowid. Satelita zostanie z tamtąd wyrzucony w przestrzeń kosmiczną za pomocą specjalnych narzędzi i zacznie orbitować wokół Ziemi.

Irix is reaching infinity... literally

Rozwój kosmicznej misi Irixa można obserwować na stronie internetowej poświęcone obiektywowi Irix 300 SR.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)