Najbliższe zdjęcie asteroidy. Rekord został pobity

Najbliższe zdjęcie asteroidy. Rekord został pobity

Najbliższe zdjęcie asteroidy. Rekord został pobity
Źródło zdjęć: © © NASA / [www.asteroidmission.org](http://www.asteroidmission.org/)
Justyna Kocur-Czarny
19.06.2019 11:28, aktualizacja: 26.07.2022 15:45

Sonda kosmiczna OSIRIS-REx uchwyciła asteroidę Bennu z odległości, której nigdy wcześniej nie udało się osiągnąć. Wynosiła ona zaledwie 690 metrów.

Obraz w wysokiej rozdzielczości podkreśla bardzo skalistą powierzchnię asteroidy. OSIRIS-REx należąca do NASA po raz pierwszy uchwyciła Bennu w grudniu 2018 roku. Krążyła wtedy w odległości około 2 kilometrów i obserwowała ukształtowanie terenu oraz zjawiska zachodzące na jej powierzchni, takie jak wypluwanie skał.

Wkrótce po tym jak sonda kosmiczna OSIRIS-REx wykonała drugie okrążenie, powstało historyczne zdjęcie. Rekordowa odległość wyniosła 690 metrów. To mniej więcej tyle, co długość sześciu boisk do piłki nożnej.

Z punktu obserwacyjnego załogi NASA, połowa Bennu znajduje się w słońcu, a druga w cieniu. Największy głaz można zobaczyć na południowej półkuli. W środku obrazu udało się uchwycić detale o średnicy około pół metra.

Zdjęcie wykonano kamerą nawigacyjną NavCam 1, jedną z trzech znajdujących się na sondzie. OSIRIS-REx nadal mapuje asteroidę i pozostanie w niewielkiej odległości jeszcze do połowy sierpnia 2019 roku, żeby ustalić, z której jej części najłatwiej będzie pobrać próbkę w 2020 roku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)