Jak być lepszym fotografem w 2020 roku?

Jak być lepszym fotografem w 2020 roku?

Jak być lepszym fotografem w 2020 roku?
Justyna Kocur-Czarny
31.12.2019 13:12, aktualizacja: 26.07.2022 15:04

Początek roku to dobry moment na podsumowania i wyznaczenie nowych celów. Zgodnie z mottem, że kto stoi w miejscu, ten się cofa, zadbaj o swój rozwój fotograficzny już od stycznia!

Zrób podsumowanie i wyciągnij wnioski

Zanim przejdziesz do wypisywania listy zadań na kolejny rok, zatrzymaj się na chwilę nad ostatnimi dwunastoma miesiącami. Policz ile projektów fotograficznych udało ci się zrealizować. Jak często miałeś w rękach aparat: codziennie, co tydzień, kilka razy w miesiącu, a może były takie okresy, kiedy kurzył się na półce? Z których swoich zdjęć jesteś najbardziej zadowolony? A może masz jakieś jedno ulubione, które będzie twoim najlepszym z 2019 roku?

Dzięki temu docenisz ile udało ci się osiągnąć i czego się nauczyłeś. Może to też być okazja, żeby w końcu uporządkować pliki ze zdjęciami, skasować stare, które już się nie przydadzą i zrobić kopię zapasową. Wejście w nowy rok z porządkiem, pozwoli ci się skupić na tym, co naprawdę ważne.

Zauważ braki i potraktuj je jak drogowskaz

Może się zdarzyć, że oprócz sukcesów, dostrzeżesz w minionym roku także cele, których nie udało się zrealizować. Zamiast się dołować, przekuj je w listę rzeczy, których powinieneś się nauczyć. Może to być np. praca z kilkoma lampami w studio lub komunikacja z modelką. Może twoją piętą achillesową jest umiejętność rozmowy z potencjalnymi klientami lub nie aktualizujesz na bieżąco swojego portfolio.

Nie musisz umieć wszystkiego i od razu odpuść sobie tworzenie listy kilkudziesięciu rzeczy do zrobienia. Niech to będą 2-3, ale bardzo konkretne cele. Jeśli brakowało ci czasu na robienie zdjęć, wyznacz dzień tygodnia, w którym wygospodarujesz godzinę lub kilka na swoje hobby. Zmęczyłeś się realizacją zleceń dla klientów? Napisz na kartce, jakie własne projekty chcesz w tym roku zrealizować.

Zapisz się na warsztaty

Dobrym pomysłem na uzupełnienie braków może być czerpanie od lepszych z branży. Warsztaty u mistrzów w twojej dziedzinie mają także dodatkowy plus: dają ogromnego motywacyjnego kopa. Może masz już na oku kurs, do którego się zbierasz? Jeśli nie, poszukaj takiego, który będzie odpowiedzią na twoje aktualne potrzeby i będzie prowadzony przez osobę, którą darzysz uznaniem.

Skorzystaj także z darmowej wiedzy! Filmików i poradników online jest tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie. Sporo poradników dla początkujących znajdziesz także na Fotoblogii.

Podejmij wyzwanie

Bardzo rozwijające może być podjęcie zobowiązania, jakim jest uczestnictwo w wyzwaniu fotograficznym, takich jak projekt 365. Możesz również poszukać grupy pasjonatów lub znajomych, z którymi będziecie się wzajemnie wspierać w twórczości.

Zadbaj o sprzęt

Fotograf robi zdjęcia, ale to aparat je zapisuje. Chcesz być lepszym fotografem w 2020 roku? To zrób w końcu porządek z tym, co cię ogranicza. Oddaj aparat do serwisu, skalibruj monitor, kup licencję na program do obróbki graficznej (lub pobierz darmowy).

Zastanów się czego używałeś przez ostatni rok i wystaw na sprzedaż zakurzony obiektyw, który kupiłeś impulsywnie w trakcie wyprzedaży, a potem nigdy go nie użyłeś. Zamów zgubioną stopkę do statywu i sprawdź, czy masz tyle kart pamięci ile potrzeba. Może czas kupić nowe baterie? Dzięki temu będziesz w stanie skupić się na rozwoju, zamiast ciągle zostawać w tyle, bo blokuje cię sprzęt.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)