Jak dodać funkcję „Dehaze” do Lightrooma 6?

Prolost Dehaze na 0 oraz +70 stopni.
Prolost Dehaze na 0 oraz +70 stopni.
Źródło zdjęć: © © Prolost
Krzysztof Basel

10.08.2015 12:12, aktual.: 26.07.2022 19:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Sieci dostępne są nowe presety, które udostępniają użytkownikom programu Adobe Lightroom 6.1 możliwość korzystania z działającej cuda funkcji „Dehaze".

W czerwcu tego roku firma Adobe wydała aktualizację dla pakietu Creative Cloud: Photoshop CC (w trybie Camera RAW) oraz Lightroom CC. Nowością, która wzbudza największe zainteresowanie jest funkcja „Dehaze", która odpowiada za pozbycie się zmniejszonej przejrzystości powietrza. Jakub Kaźmierczyk przetestował ją już w swoim wideoporadniku:

Adobe CC 2015 - test nowych funkcji [wideoporadnik]

Niestety, największymi przegranymi aktualizacji są użytkownicy pudekowej wersji programu Adobe Lightroom 6, którzy niestety są pozbawieni funkcji „Dehaze". Jeśli należysz do tej grupy fotografów to mamy dobre wieści: Prolost opublikowała zestaw presetów, które mają umożliwiać korzystanie z „Dehaze". Jakość tego dodatku możecie sprawdzić sami pobierając za darmo presety oraz obejrzeć filmik z serwisu wearesophoto.com:

Jak podają twórcy presetów, ich produkt nie udaje funkcji „Dehaze", ale działa przy użyciu dokładnie tych samych funkcjonalności.

Stu Maschwitz:

„Program Adobe Lightroom 6.1 ma te same wnętrzności, co Lightroom 2015.1 (CC), włączając możliwość do wykorzystywania funkcji „Dehaze". Zatem zdjęcie z zastosowaną funkcją „Dehaze" będzie poprawnie obrobione w wersji 6.1 (nawet jak nie ma w programie dostępnego takiego parametru), a preset, który zmienia ustawienia „Dehaze" również będzie działać".

Ze słów twórcy presetu wynika zatem, że funkcja „Dehaze" jest dostępna także w programie Adobe Lightroom 6.1, chociaż najwidoczniej została specjalnie zablokowana. Firma Adobe zapewne chce w ten sposób zachęcić bądź też zmusić użytkowników do przejścia w pakiet w chmurze. Tymczasem, funkcja „Dehaze" może działać w wersji 6.1, nawet jeśli nie widzimy w samym programie jej dedykowanego suwaka.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)