Jak oświetlić przedmioty odbijające światło? Naucz się tego prostego sposobu

Jak oświetlić przedmioty odbijające światło? Naucz się tego prostego sposobu

Jak oświetlić przedmioty odbijające światło? Naucz się tego prostego sposobu
Marcin Watemborski
03.04.2020 11:19, aktualizacja: 03.04.2020 13:19

O ile w fotografii portretowej przeważnie nie musimy się bardzo skupiać na odbiciach światła, to przy zdjęciach produktowych jest inaczej. Jak się okazuje – to wcale nie takie trudne i wystarczy po prostu blenda. To łatwiejsze niż myślisz!

Dustin Dolby nagrał 10-minutowy poradnik dotyczący oświetlania przedmiotów odbijających światło. Fotograf wziął na warsztat wypolerowane sztućce, które dla laika mogą być nie lada wyzwaniem. Każdy fotograf produktowy na początku swojej drogi zmagał się z problemem oświetlenia takich przedmiotów tak, by nie było widać brzydkiego odbicia modyfikatorów. Czy to trudne? Absolutnie nie!

Drogie również nie, ponieważ nie potrzebujecie do takich zdjęć bardzo zaawansowanych rozwiązań. Wystarczy jedynie powłoka rozpraszająca światło tak, by przejście na krawędziach były bardzo miękkie (nie odznaczały się). W przypadku zdjęć Dustina wystarczyła jedna lampa błyskowa z plastrem miodu, jedna powłoka rozpraszająca (np. taka z blendy 5 w 1) i dwa zdjęcia ze zmianą kierunku światła.

Capturing Cutlery Photography with 1 Light | Setup & Photoshop

Pierwsze zdjęcie służy ujęciu światła rysującego. Według Dolby’ego osiągnięty w ten sposób efekt jest zbyt płaski, a sztućce wyglądają jakby były plastikowe. Oczywiście jak na jedno źródło światła bez zaawansowanych modyfikatorów, wygląda to naprawdę dobrze. Profesjonalistę rozpoznaje się jednak po profesjonalizmie, stąd drugie zdjęcie z przesuniętym źródłem światła do pozycji kontry (światła konturowego), które ma dodatkowo podkreślić krawędzie sztućców.

Mając 2 różnie oświetlone zdjęcia wystarczy nałożyć je na siebie w Photoshopie na osobne warstwy, do górnej warstwy (ustawionej na tryb krycia ”Światła”) ze światłem kontrowym dodać maskę, odwrócić kolory maski (z białego na czarny) i na masce zamalować podświetlone krawędzie czarnym pędzlem. W ten sposób osiągniemy bardzo profesjonalnie wyglądający obrazek, z którego nasz klient na pewno będzie zadowolony. Pamiętajcie o usunięciu wszystkich pyłków i zadrapań, by zdjęcie było czyste i idealnie. Dolby zaleca również usunięcie koloru w przypadku fotografowania srebrnej zastawy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)