Jak powstają filmy Ilforda? Zobacz niesamowity proces prosto z fabryki

Marka Ilford Photo produkuje filmy od 1928 roku. W ciągu wielu lat wyrobiła sobie znaczną renomę na rynku fotograficznym jako producent świetnych czarno-białych materiałów światłoczułych. W portfolio Ilforda znajdziemy nie tylko negatywy, ale również chemię i papiery. Zobacz, jak powstają.

Jak powstają filmy Ilforda? Zobacz niesamowity proces prosto z fabryki
Marcin Watemborski

19.01.2021 | aktual.: 26.07.2022 14:34

Początki Ilforda sięgają roku 1879, lecz znana nazwa została przyjęta dopiero w 1902 roku i pochodzi od pierwotnego miejsca otwarcia Britannia Works, czyli od miasta Ilford w Anglii. Wówczas firma wytwarzała płyty fotograficzne, a produkcję filmów fotograficznych rozpoczęła w 1928 roku. Wtedy też powstała fabryka w Mobberley, która istnieje do dziś.

Ostatni nowy film został opracowany przez Harman Technology (llford Photo) w 2019 roku i był to negatyw Ilford Ortho. Towarzyszył mu też papier multigradacyjny RC. Oprócz tego w ofercie znajdziemy liczne czarno-białe negatywy, jak Ilford FP4, Ilford HP5, Ilford Delta czy budżetowy Ilford PAN. Ta firma produkuje również chemię, która pozwala osiągać doskonałe efekty podczas obróbki materiałów światłoczułych – również innych producentów.

ILFORD: Behind The Film (Film Factory Tour)

W 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, Ilford zamknął swoją fabrykę na 10 tygodni. Wznowiła ona prace 18 czerwca 2020 roku i w miarę spokojnie funkcjonuje. Obecnie Harman nie ma żadnych problemów z dostarczaniem swoich materiałów światłoczułych, jak też nie zamierza wycofywać żadnych produktów. Inny los niedawno spotkał Fujifilm, które oficjalnie poinformowało o zaprzestaniu wytwarzania świetnego negatywu kolorowego Fujifilm Pro 400H.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)