Jak przerabiane są zdjęcia celebrytów na okładkach? Komputer ujawnił prawdę

Algorytm FAL Detector wykrywa zmiany w twarzach celebrytów.
Algorytm FAL Detector wykrywa zmiany w twarzach celebrytów.
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Marcin Watemborski

01.03.2023 13:04, aktual.: 02.03.2023 18:19

Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji można bez problemu stworzyć nowe obrazy na podstawie tekstu czy edytować zdjęcia, ale również w drugą stronę. Algorytmy są w stanie powiedzieć, co na fotografii zostało przerobione. Można się łatwo domyślić, że kadry z niektórymi celebrytami niewiele mają wspólnego z oryginałem. Zobaczcie sami.

Organizacja Within Health, która zajmuje się pomocą osobom z zaburzeniami odżywiania, wykorzystała potężny algorytm sztucznej inteligencji o nazwie FAL Detector (FAL – Face-Aware Liquify, przyp. red.) po to, by dokładnie prześwietlić zdjęcia takich gwiazd jak Jennifer Aniston czy Angelina Jolie. Pojawiły się również inne nazwiska. Za stworzenie programu odpowiadają centra badawcze Adobe Research oraz UC Berkley, które trenowały sztuczną inteligencję na bazie opcji przerabiania twarzy w narzędziu "Skraplanie" w Photoshopie.

Mapy obróbki pokazują, jak została przerobiona twarz Jennifer Aniston.
Mapy obróbki pokazują, jak została przerobiona twarz Jennifer Aniston.© Licencjodawca

Celem analizy fotografii było pokazanie, że gwiazdy uważane za najpiękniejsze na świecie wcale nie są idealne. Lwia część ich wizerunku w internecie czy kolorowych pismach to silnie wyretuszowane zdjęcia. SI FAL Detector zaznacza na obrazie za pośrednictwem kolorowej mapy te obszary, które poddano manipulacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z opracowanych zdjęć gwiazd wynika, że portrety Jennifer Aniston są retuszowane głównie w obszarze brody i policzków, a u Angeliny Jolie są to drobne korekty — głównie w okolicach policzków i kącików ust. Jest jednak taka, która mocno przyciąga uwagę. Chodzi o czoło i linie włosów znanej aktorki. Im jakiś obszar jest ciemniej czerwony, tym więcej pracy wykonał grafik. Mapy obróbki zdjęć podkreślają, jak potężnym narzędziem jest "Skraplanie" i opcja wykrywania twarzy.

Mapy obróbki pokazują, jak została przerobiona twarz Angeliny Jolie.
Mapy obróbki pokazują, jak została przerobiona twarz Angeliny Jolie.© Licencjodawca

Co ciekawe, w przypadku niektórych zdjęć algorytm pozwala cofnąć naniesione zmiany. Po spojrzeniu na oryginalne obrazy można się nieźle zdziwić. W ten sposób zostają ujawnione niedoskonałości urody gwiazd i ich prawdziwe rysy twarzy. I tak tutaj nie jest aż tak źle, jak w przypadku sióstr Kardashian i Jenner – zerknijcie na to, jak by wyglądały, gdyby nie operacje plastyczne i Photoshop.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)