Jak wykonywać szczere fotografie?

Fot. Sherry Osborne
Fot. Sherry Osborne
Redakcja Fotoblogia.pl

06.05.2010 12:49, aktual.: 01.08.2022 15:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bez wątpienia ustawiany portret może być efektownym i uderzającym zdjęciem. Myślę jednak, że dużo więcej zabawy dają próby wykonania szczerych zdjęć. Uwieczniając obiekt, gdy jest on w pełni nieświadomy naszej obecności możemy naprawdę pokazać bardzo dużo szczerych, prawdziwych emocji. Wymuszony uśmiech nigdy nie będzie wyglądać tak magicznie, jak gdy osoba jest fotografowana z boku.

Wykonywanie szczerych zdjęć może być jednak trudniejsze, niż się wydaje. Kiedy ludzie zdają sobie sprawę, że ich fotografujesz, nie będą zachowywać się i wyglądać całkowicie naturalnie. Oto kilka prostych rad, jak zwiększyć szanse na uzyskanie naprawdę szczerego zdjęcia.

Wyłącz lampę błyskową

Fot. pedrosimoes7
Fot. pedrosimoes7

To dosyć oczywista rada, ale wielu fotografów zapomina wyłączyć flash, zwłaszcza w prostych kompaktach, które często mają włączoną tę opcję fabrycznie. Wystarczy jeden jasny błysk, aby poinformować cały pokój, że ktoś ma na celowniku osoby się tam znajdujące. Wyłączenie lampy błyskowej może oznaczać nieco większe rozmycie zdjęć, jeśli fotografujesz przy słabszym świetle, ale nie zawsze oznacza to, że zdjęcie nie wyjdzie.

Wyłącz dźwięki aparatu

Jeśli nie wiesz, jak wyłączyć dźwięki w swoim aparacie to zajrzyj do instrukcji. Wiele aparatów (w szczególności kompaktów) pozwala na całkowite wyciszenie dźwięków informujących o ustawieniu ostrości czy imitujących odgłos migawki. W głośny otoczeniu dźwięki wydobywające się z aparatu mogą nie mieć znaczenia, ale będąc w cichym pomieszczeniu, np. w bibliotece, na spotkaniu czy intymnej kolacji pipczenie aparatu może zupełnie zepsuć atmosferę, a już na pewno zwróci na Ciebie uwagę wszystkich.

Użyj ręcznego ustawiania ostrości

Fot. Steve Punter
Fot. Steve Punter

Za ręcznym ustawieniem ostrości przemawiają dwa aspekty. Po pierwsze fotografując przy słabym świetle i używając auto-fokusa wiele aparatów uruchomi małą lampkę wspomagającą złapanie ostrości. Możesz być pewien, że zwróci to uwagę ludzi prawie tak bardzo, jak błysk z flasha. W niektórych aparatach można wyłączyć wspomaganie AF (auto-fokusa). Jeśli nie jest to możliwe to trzeba przerzucić się na ręczne ustawianie ostrości.

Po drugie silniki wspomagające auto-fokus szczególnie w niektórych obiektywach w lustrzankach mogą być głośne. Przełączając się na MF (manual-focus) unikniesz tych nieprzyjemnych dźwięków.

Wybierz odpowiedni obiektyw

Fot. Steve Punter
Fot. Steve Punter

Być może uwielbiasz tworzyć portrety klasyczną ?pięćdziesiątką?. Jednak chcą pozostać niezauważonym czasem warto skorzystać z dłuższego obiektywu ? o większej ogniskowej. Fotografując zoomem z daleka może się okazać, że uzyskasz lepsze rezultaty w uzyskiwaniu szczerych zdjęć. Nie będziesz rozpraszać tak uwagi stojąc dalej lub w ukryciu.

Masz dodatkowe wskazówki czy uwagi? Chcielibyśmy zobaczyć kilka przykładów szczerych fotografii.


Obraz

Wpis gościnny autorów bloga BeyondMegapixels.

This post was submitted by BeyondMegapixels who writes on topics such as photographing babiessmoke photography and live music photography"

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)