Jak zmienić dpi zdjęcia

Jak zmienić dpi zdjęcia
Justyna Kocur-Czarny

16.01.2020 19:08, aktual.: 09.03.2020 14:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co to jest dpi i dlaczego jest tak ważne, kiedy chcemy wydrukować zdjęcie? Jak w prosty sposób zwiększyć dpi w programie graficznym i uniknąć kiepskiej jakości wydruku? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.

Co to jest dpi zdjęcia?

Dpi to nic innego jak liczba punktów przypadająca na cal kwadratowy obrazu. Skrót pochodzi od angielskiego "dots per inch". Liczba dpi pozwala określić jakość zdjęcia w druku. To właśnie liczba dpi decyduje o tym czy po wydruku będziemy mieli dobrej jakości obraz. Rozmiar w pikselach mówi o tym ile punktów mamy na zdjęciu, a liczba dpi o rozmiarze punktów. Im mniejsze są te punkty, tym wyraźniejszy obraz.

Dwa zdjęcia o wymiarach 640 pikseli na 360 pikseli, ale różnym dpi, będą wyglądać zupełnie inaczej. W praktyce im mniejsza liczba dpi, tym bardziej "rozpikselowany" obraz.

Obraz
Obraz;

Jak można zwiększyć dpi zdjęcia?

Dpi możemy łatwo zwiększyć w programie graficznym, takim jak Gimp, Photoshop, a nawet Paint. Musimy jednak pamiętać, że zwiększając liczbę dpi powinniśmy zachować oryginalny rozmiar zdjęcia, aby uniknąć utraty jakości. Jak to wygląda w praktyce?

Jak zmienić dpi w Photoshopie?

Jeśli posiadasz pakiet Adobe, to zmiana dpi zdjęcia jest bardzo prosta. Zdjęcie otwieramy w Photoshopie. Z panelu wybieramy Obraz, a następnie Rozmiar obrazu. Odznaczamy opcję Ponowne próbkowanie. Po upewnieniu się, że w polu Rozdzielczość mamy jednostkę Piksele na cal, wpisujemy liczbę dpi, która nas interesuje. Rozmiar obrazu się zmniejszy, ale zakładając, że mamy odpowiednio duży plik, nie powinno to stanowić problemu.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/3]

Warto też dodać, że nie ma sensu zwiększać dpi ponad maksymalne dpi urządzenia, na którym drukujemy. Jeśli wysyłamy zdjęcie do drukarni, zapytajmy jaka liczba dpi będzie optymalna.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)