Jak zrobić dobry portret? Poznaj praktyczne porady
Fotografia portretowa to jedna z najtrudniejszych dziedzin sztuki obrazowania świata, lecz jednocześnie najpopularniejsza. Ci, którzy próbowali swoich sił w portrecie wiedzą, że to bywa naprawdę trudne. Poznaj kilka praktycznych porad i trików, które sprawią, że twoje zdjęcia będą znacznie lepsze.
30.05.2023 12:25
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Fotografowie portretowi przeważnie koncentrują się na jak najlepszym ukazaniu tematu swoich zdjęć, czyli człowieka. Często na dalszy plan schodzi wówczas kompozycja czy akademickie zasady kadrowania, jak cięcie w stawach lub "obcinanie" kończyn. Doświadczona fotografka lifestyle’owa oraz artystyczna Julia Trotti przygotowała dla was kilka inspirujących porad, które sprawią, że zrobicie jeszcze lepsze portrety.
Skoro już wspomnieliśmy o cięciu, dobrze jest zwrócić uwagę na to, żebyśmy nie skracali optycznie naszych bohaterów. Cięcie w stawach czy ujmowanie na zdjęciach kończyn nie wygląda atrakcyjnie. Lepiej jest kadrować nad stawem – przykładowo, zamiast ciąć w kolanach, bardziej atrakcyjnie będzie wyglądało cięcie w połowie ud.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przy tym warto rzucić okiem na to, co dzieje się w tle, by przykładowo z głowy nie wychodziły słupy czy przez linię szyi nie przeciągała się jakaś linia, co może sugerować dekapitację. Wspomniane linie tyczą się również ubrań – lepiej nie kadrować tam, gdzie jest góra spódnicy, bo takie kadr wygląda po prostu dziwnie i niepokojąco.
Julia Trotti zwraca uwagę też na wolną przestrzeń na zdjęciu (ang. negative space). To, czego nie zajmuje nasz bohater, możemy wykorzystać jako aspekt kompozycyjny. Zadbanie o odpowiednią ilość wolnej przestrzeni pozwoli "złapać oddech" naszemu zdjęciu. Dbając o odpowiednie zrównoważenie kadru, możemy nadać mu kompletnie innego charakteru, niż gdybyśmy kadrowali bardzo ciasno. To natomiast może sugerować niepokój, chociaż w zdjęciach beauty jest wysoce pożądane.
Istotne jest również wybranie odpowiedniego kąta fotografowania naszego bohatera. Pokazując go z góry, sprawimy, że będzie prezentował aż nazbyt łagodnie; z dołu natomiast pokażemy jego wyższość. Neutralnym ustawieniem może być fotografowanie na wysokości klatki piersiowej z lekkiego dystansu lub na poziomie oczu bohatera. Tu trzeba bardzo uważać i wiedzieć, czego oczekuje od nas nasz klient lub jak chcemy pokazać osobę przed aparatem. Niefortunna perspektywa może bardzo zaszkodzić wydźwiękowi fotografii.
Przy portrecie warto pamiętać, że nie samą głębią ostrości człowiek żyje. Oczywiście rozmyte tło wygląda atrakcyjnie, ale nie zawsze. W przypadku portretów dokumentalnych lub lifestyle’owych czasem lepiej domknąć przysłonę po to, by pokazać otoczenie naszego bohatera i mocniej go tam osadzić. Dodatkowo wówczas możemy popisać się umiejętnością atrakcyjnego komponowania kadrów. Pamiętajmy, że fotografia portretowa polega na dobrym opowiedzeniu historii naszego bohatera, a środków wyrazu artystycznego ku temu jest bardzo dużo.
Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii