Jaka aplikacja do robienia zdjęć na Androida?

Jaka aplikacja do robienia zdjęć na Androida?

Zewnętrzne aplikacje do robienia zdjęć na smartfony znacznie rozszerzają gamę dostępnych ustawień i funkcji aparatu
Zewnętrzne aplikacje do robienia zdjęć na smartfony znacznie rozszerzają gamę dostępnych ustawień i funkcji aparatu
Źródło zdjęć: © © [pexels.com](http://pexels.com/)
Marlena Kostyńska
02.07.2019 07:58, aktualizacja: 26.07.2022 15:45

Współczesne smartfony z Androidem pozwalają użytkownikowi na korzystanie z domyślnej aplikacji do fotografowania. Często jednak dostępne ustawienia i filtry mogą pozostawiać wiele do życzenia. Dlatego warto dać szansę alternatywnym aplikacjom do robienia zdjęć. Kilka propozycji przedstawiamy poniżej.

Czy warto zmienić aplikację do robienia zdjęć?

Wbudowana w smartfonie aplikacja do zdjęć dla niektórych może okazać się w zupełności wystarczająca. Jeśli jednak odczuwamy niedobór zaawansowanych ustawień lub po prostu znudziły nam się domyślne filtry, nie zaszkodzi przyjrzeć się innym programom. Szczególnie zachęcająco prezentują się liczne darmowe aplikacje, których wypróbowanie nic nas nie kosztuje. Niektóre z nich dostępne są też w bardziej rozbudowanej wersji Pro, za którą należy już zapłacić.

Jakie aplikacje do robienia zdjęć dostępne są na urządzenia z Androidem?

Proste aplikacje do robienia zdjęć – filtry i styl retro

Jeżeli fotografujecie dla przyjemności, lubicie bawić się filtrami lub eksperymentować z nietypowymi efektami, możecie wypróbować aplikacje wymienione poniżej.

  • Camera MX. Na początek prosty program na Androida do fotografowania i nagrywania filmów. Prosty interfejs przypomina ten z domyślnej aplikacji fotograficznej smartfona. Do dyspozycji otrzymujemy więc podstawowe ustawienia, ale też kilka dodatkowych funkcjonalności jak korekta ekspozycji, HDR i ustawianie stopnia kompresji JPEG. Camera MX pozwala też na robienie zdjęć poklatkowych, wybierania domyślnych trybów (scen), ramek, nakładek i efektów. Aplikacja Camera MX jest dostępna w Sklepie Google
  • YouCam Perfect - Ta darmowa aplikacja jest wręcz stworzona dla osób odnajdujących się w stylistyce Instagrama. Najważniejszym wyróżnikiem YouCam jest możliwość korzystania z podglądu wybranych filtrów w czasie rzeczywistym podczas robienia portretów selfie. Program posłuży też do edycji zdjęć, dodawania lub usuwaniu elementów, zmiany tła czy tworzenia kolaży. YouCam Perfect pobierzemy za pośrednictwem Sklepu Google.
  • InstaLab - Narzędzie pozwalające na uzyskanie fotografii imitujących zdjęcia wykonane Polaroidem. Możemy zatem robić nowe zdjęcia lub edytować już istniejące, a następnie skorzystać z opcji wydruku natychmiastowego. Aplikacja InstaLab dostępna jest w wersji bezpłatnej.
  • Huji Cam - Aplikacja służy do robienia zdjęć retro. Dzięki wbudowanym ustawieniom uzyskane fotografie będą przypominały tradycyjne zdjęcia. W rezultacie otrzymamy charakterystyczne barwy, wysoki kontrast, przebarwienia i smugi świetlne. Jeśli zaznaczymy odpowiednią opcję, w prawym dolnym rogu wyświetli się data, tak samo jak w aparatach kompaktowych. Aplikacja Huji Cam dostępna jest bezpłatnie.
  • 1998 Cam - Vintage Camera. Kolejna aplikacja dla miłośników stylu vintage w fotografii. Do wyboru mamy różne ustawienia jakości i efektów typowych dla zdjęć retro. Zaletą programu 1998 Cam jest też szeroki wybór filtrów vintage, czarno-białych, formatów (np. pełna klatka) czy trybu portretu bądź krajobrazu. Niektóre dodatkowe opcje wymagają opłacenia dostępu do wersji Pro aplikacji.

Uniwersalne aplikacje do robienia zdjęć na Androida

Poniżej znajduje się lista bardziej zaawansowanych aplikacji do fotografowania. Oferują one oczywiście dostęp do różnych efektów oraz filtrów, ale mają też znacznie bardziej rozbudowane ustawienia. Przykładowo niektóre umożliwiają regulację ekspozycji, bracketing, ustawianie czułości ISO czy zapis plików RAW. Musimy jednak liczyć się z tym, że pełna gama opcji czasem dostępna jest dopiero po wykupieniu wersji płatnej.

  • VSCO. Aplikacja początkowo dostępna na systemy iOS doczekała się też wersji na Androida. Oferuje ona ciekawe filtry i sporo narzędzi do edycji zdjęć, w tym regulację ekspozycji, nasycenia czy balansu bieli. Żeby móc w pełni korzystać z aplikacji, należy założyć bezpłatne konto. Dodatkowe zestawy filtrów i efektów są płatne.
  • Open Camera. Darmowy program wyposażony w rozbudowany zestaw ustawień przydatnych podczas fotografowania i nagrywania. Obsługa głosowa, kontrola ekspozycji, różne opcje trybu seryjnego i lampy to tylko niektóre dostępne opcje. Program Open Camera spełni oczekiwania użytkowników, dla których wbudowana aplikacja ma zbyt ubogie warianty konfiguracyjne.
  • Camera FV-5 Lite / Camera FV-5. Propozycja dla wymagających, którym nie są obce profesjonalne zagadnienia ze świata lustrzanek. Aplikacja nastawiona jest na manualną regulację poszczególnych parametrów, w tym ISO, balansu bieli czy ekspozycji. Obrazy zapiszemy w formatach JPEG i PNG, a w pełnej wersji apki na niektórych urządzeniach wspierany jest również zapis plików RAW (16-bit). Darmowa Camera FV-5 Lite ma też ograniczenia związane z rozdzielczością.
  • Manual Camera Lite: DSLR Camera Professional. Darmowy odpowiednik profesjonalnej aplikacji do robienia zdjęć z manualną kontrolą na poziomie lustrzanek cyfrowych. Poza ograniczeniem rozdzielczości zdjęć do 8 Mpix i nagrań do 1080p (max. 5 minut) aplikacja w wersji Lite oferuje to samo, co Procam. Warto tu wspomnieć format RAW oraz kontrolę nad czasem naświetlenia, ISO, interwałometrem i wieloma innymi parametrami. Aplikację Manual Camera pobierzemy w Sklepie Google.
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)