Jaki aparat cyfrowy sprawdzi się w rękach amatora fotografii?
Zakup cyfrowego aparatu fotograficznego to spore wyzwanie dla każdego amatora. Rynek sprzętu fotograficznego oferuje tak wiele różnych opcji, że dokonanie wyboru nie jest proste. Warto zatem wziąć pod uwagę kilka kryteriów takich jak nasze wymagania, poziom zaawansowania i budżet.
05.07.2019 | aktual.: 06.07.2019 13:45
Aparat cyfrowy, czyli jaki?
Rodzina aparatów cyfrowych osobie niezwiązanej w żaden sposób z fotografią może kojarzyć się z kompaktami. W rzeczywistości do cyfrówek zaliczymy nie tylko aparaty kompaktowe, ale wszystkie te wykorzystujące technologię cyfrową podczas rejestrowania obrazu. Aparatami cyfrowymi są zatem również lustrzanki cyfrowe, bezlusterkowce, hybrydy czy dalmierze.
Każdy ze wspomnianych typów aparatów ma inną specyfikę, a poszczególne urządzenia mogą być skierowane do różnych grup odbiorców – od amatorów po zawodowców.
Jak dopasować aparat cyfrowy do swoich wymagań?
Wybór odpowiedniego aparatu cyfrowego dobrze rozpocząć od analizy oczekiwań przyszłego użytkownika. Na pierwszy ogień warto zatem wziąć przewidywane zastosowanie sprzętu. Na inne cechy warto zwrócić uwagę przy aparatach do zdjęć turystycznych (gabaryty, zoom, prosta obsługa), a na inne, gdy chcemy stopniowo poznawać tajniki zaawansowanej fotografii (ergonomia, parametry).
Dla amatorów fotografii przydatne mogę być następujące funkcjonalności oferowane przez aparat cyfrowy:
- Duży zoom. Jeśli zależy nam na dużych zbliżeniach, właśnie w tym celu zostały stworzone superzoomy. Takie aparaty oferują duży zakres ogniskowych i pozwalają na fotografowanie z szerokim kątem.
- Filmy. Możliwość rejestrowania wideo to już standard we współczesnych cyfrówkach. Niektóre aparaty pozwalają jednak na korzystanie z bardziej rozbudowanych funkcji, np. filmowania w Full HD lub 4K, skuteczny autofocus, tryb manualny.
- Łączność bezprzewodowa. Korzystanie z Wi-Fi, wbudowanego modułu Bluetooth czy NFC przydaje się, jeśli chcemy udostępniać zdjęcia w mediach społecznościowych lub łączyć się z innymi urządzeniami.
- Wodoodporność. Uszczelniana obudowa aparatu cyfrowego pozwala na fotografowanie w trudnych warunkach. Niektóre urządzenia są też tworzone z myślą o rejestrowaniu obrazu pod wodą.
Chociaż producenci oferują wiele amatorskich lustrzanek, bezlusterkowców i kompaktów, to alternatywą dla nich w niektórych przypadkach mogą okazać się smartfony fotograficzne.
Aparat kompaktowy kontra smartfon z dobrym aparatem
Postęp technologiczny w dziedzinie fotografii cyfrowej nabrał w ostatnich latach takiego rozpędu, że dla przeciętnego użytkownika domyślnym narzędziem do robienie zdjęć stał się telefon. Rzeczywiście od pewnego czasu w najnowszych smartfonach znajdziemy aparaty, które pod względem specyfikacji bez trudu dorównają tańszym kompaktom.
Na rynku dostępne są również smartfony z górnej półki, które oferują liczne zaawansowane funkcje – w tym zoom optyczny oraz optyczną stabilizację obrazu. Zazwyczaj to właśnie ze względu na optykę nawet proste kompakty wygrywały z kamerkami w telefonach.
Przykładowe modele spełniające te kryteria to Huawei P30 Pro, Samsung Galaxy S10+ oraz iPhone XS. Aktualnie takie urządzenia to jednak spora inwestycja przekraczająca pułap 3 tys. zł. W przypadku urządzeń od Apple należy za to przygotować się na wydatek nawet 5 tys. zł.
Dla laika z praktycznego punktu widzenia pewną przewagę nad kompaktami mają smartfony. W końcu jak wielu niedzielnych fotografów na co dzień nosi ze sobą aparat? Dobry kompakt może przydać się na wakacyjnym wyjeździe czy do upamiętnienia ważnej uroczystości. Jednak w większości sytuacji wystarczy sięgnąć po telefon, by cieszyć się spontanicznym selfie o każdej porze dnia i nocy.