Jakie powinno być zdjęcie paszportowe? Aktualne wymogi
30.04.2020 12:38, aktual.: 02.03.2023 11:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co roku Ministerstwo Cyfryzacji aktualizuje wytyczne związane z fotografiami do dokumentów. Jak zgodnie z najnowszymi wymogami powinno wyglądać zdjęcie paszportowe? Oto podstawowe zasady.
Przede wszystkim zdjęcie paszportowe powinno być aktualne, nie może zostać wykonane na dłużej niż 6 miesięcy przed złożeniem dokumentów do paszportu. Jego wymiary powinny wynosić? Format powinien mieć 35 mm szerokości i 45 mm wysokości. W przypadku zdjęcia do dokumentów należy zachować naturalny wyraz twarzy i nie wykonywać żadnych gestów mimicznych. Twarz na zdjęciu powinno być ukazana dokładnie i nieprzerysowanie. Jakie jeszcze kryteria są ważne, aby zrobić zdjęcie prawidłowo?
Zdjęcie paszportowe – aktualne wytyczne
Jeśli chodzi o kompozycję fotografii, to nasza twarz powinna zajmować 70-80 proc. wysokości zdjęcia. Z kolei linia oczu musi znajdować się na wysokości 20-30 mm licząc od dolnej krawędzi. Należy patrzeć prosto w obiektyw, głowę trzymać pionowo, a poza nią na zdjęciu powinna znajdować się szyja oraz ewentualny górny fragment ubrania.
W przypadku innych elementów na zdjęciu należy wykonać ją zgodnie z poniższymi wytycznymi:
- Oczy: otwarte, patrzą na wprost, nie mogą być czerwone (w przypadku osób z albinizmem, nie jest to wymagane)
- Usta: zamknięte, bez uśmiechu oraz przesadnie smutnej miny, naturalna mina.
- Włosy: nie zasłaniają twarzy, mogą przykrywać uszy.
- Biżuteria: musi znajdować się poza obrębem owalu twarzy i nie może jej deformować.
- Okulary: nie mogą być przeciwsłoneczne, oprawki nie mogą zakrywać oczu, ani być zbyt grube, w szkłach nie odbija się światło.Nie można mieć okularów z ciemnymi szkłami.
- Nakrycie głowy: w przypadku nakrycia związanego z religią, nie może przysłaniać owalu twarzy.
W kwestiach technicznych zdjęcie paszportowe musi mieć białe lub jasnoszare tło, bez wzorków, mocnych cieni lub innych osób/przedmiotów. Jednolity kolor tła pozwoli na poprawną identyfikację tożsamości. Jego wydruk nie może być zabrudzony, zbyt ciemny oraz musi posiadać naturalne kolory, bez żadnych edycji.
Zdjęcie do paszportu można wykonać samodzielnie, jeśli tylko będzie się spełniać wymagane kryteria. Jak to sprawdzić? Najlepiej przy składaniu wniosku o dowód lub paszport. Rozpoznanie wniosku przez urząd może trwać do 30 dni, dlatego dowód osobisty lub paszport otrzyma się tylko wtedy, gdy zdjęcie spełni aktualne wymogi. Najwygodniej wykonać zdjęcie u profesjonalisty. Na dokumentach znajduje się zdjęcie biometryczne, które stosuje się w paszportach od 2010 roku, a w dowodach osobistych od 2015 roku. Jest wykonywane en face, czyli na wprost, co sprawia, że często nie wygląda się na nim korzystnie.
Niepełnosprawność a wniosek o wydanie paszportu
Czy na zdjęciu można mieć zamknięte oczy? Tylko w przypadku choroby, wypadku czy cech fizycznych można mieć otwarte usta czy przymknięte powieki. Osoby z niepełnosprawnością mogą mieć większe problemy zarówno ze złożeniem wniosku, jak i wykonaniem odpowiedniego zdjęcia. Urzędy ułatwiają ten proces i pracownicy są wysyłani po odbiór wypełnionych wniosków, a pełnomocnik osoby z niepełnosprawnością może odebrać dokument z urzędu.
Innym problemem może być to, jak wykonać zdjęcie. Najlepiej skorzystać ze studia fotograficznego online, które oferuje wgranie zdjęcia i stworzenie biometrycznego zdjęcia przy pomocy sztucznej inteligencji. Zdjęcia można pobrać w wersji cyfrowej, ale są także wysyłane w ciągu kilku dni na wskazany adres.