Kilka rad, jak pokazać miłość na romantycznym portrecie

Kilka rad, jak pokazać miłość na romantycznym portrecie

Kilka rad, jak pokazać miłość na romantycznym portrecie
Krzysztof Basel
14.02.2009 08:00, aktualizacja: 02.08.2022 10:33

"Miłość jest wielkodusznie cierpliwa i życzliwa. Miłość nie jest zazdrosna, nie przechwala się, nie nadyma się, nie zachowuje się nieprzyzwoicie, nie szuka własnych korzyści, nie daje się rozdrażnić. Nie prowadzi rachunku krzywdy. (...) Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, na wszystko ma nadzieję, wszystko przetrzymuje. Miłość nigdy nie zawodzi." - tak pięknie miłość opisano w Biblii. Zobaczmy, co zrobić, aby chociaż spróbować równie pięknie pokazać miłość na fotografii.

Miłość to najwspanialsze uczucie. Biblia mówi nawet, że ?Bóg jest miłością? i podkreśla, że ta cecha góruje nad jego innymi cechami. Niech prawdziwe, szczere uczucie miłości również góruje na naszych zdjęciach. To najważniejsza rada ze wszystkich w tym poradniku.

Jednym z nieodłącznych elementów okazywania miłości są pocałunki. Pokażmy moment tuż przed pocałunkiem ? skupioną, rozmarzoną minę, delikatne muśnięcie nosem, lekki uśmiech.

Bliski kontakt

Fotografując parę, dowiedzmy się czegoś o nich. Pamiętajmy, że nie wykonujemy zwykłej fotografii do gazety. Nasze zdjęcie ma przekazywać emocje i uczucia zawarte w kochających się ludziach. Poza tym fotografowane osoby czują się dużo bardziej swobodnie, jeśli dobrze znają fotografa.

Naturalność

Prawdziwa miłość jest też naturalna. Sfotografujmy kochającą się parę w naturalnym otoczeniu ? w miejscu codziennego życia lub w którym czują się swobodnie.

Rozmycie tła - Bokeh

Fot. Kr. B.

Bardzo modny ostatnio Bokeh, czyli rozmycie tła, może być ważnym elementem , który sprawi, że zdjęcie będzie wyglądać bardzo romantycznie.

Małą głębię ostrości uzyskamy ustawiając małą wartość przysłony, np. f/1.8 czy f/2.8. Więcej informacji na ten temat w poradniku: korzystanie z przysłony i głębi ostrości. Do zdjęć portretowych najlepiej nadają się obiektywy o ogniskowych 50 mm f/1.4 (f/1.8), 85 mm f/1.8 albo zoomy podobne do 70-200 mm f/2.8. Osobiście mogę polecić Nikkora 50mm f/1.4. Gdy podepniemy go pod lustrzankę z matrycą DX (crop 1.6x) otrzymamy ekwiwalent ogniskowej ok 85mm. Jest to klasyczna ogniskowa do portretów.

Obraz

Świetny, romantyczny efekt możemy też uzyskać poprzez modelowanie kształtu Bokeh czyli rozmycia tła. Wystarczy w 15 minut zbudować odpowiednią nakładkę na obiektyw.  Jak to zrobić? Zobaczcie poradnik: jak uzyskać na zdjęciach piękny Bokeh.

Dobór tła

Jednym z głównych problemów różnego rodzaju portretów jest źle dobrane tło, które rozprasza uwagę. Dla portretów proste tło jest najlepsze. Fotografując w pomieszczeniu poszukajmy  jednokolorowych ścian, bez obrazów czy rzeźb.

Obraz

Wykonując sesję na dworze wybierzmy miejsce, gdzie jest przestrzeń, dzięki czemu tło będzie odpowiednio rozmyte. Dobrym miejscem jest np. polana z nieco odległym lasem.

Ciepłe, popołudniowe światło

Dzięki odpowiedniemu popołudniowemu światłu na naszych zdjęciach może zapanować bajkowa, magiczna atmosfera.

Pomysłowość i sesja tylko we dwoje

Ciekawym pomysłem wydaje się też sesja tylko we dwoje. Zamontujmy aparat na statywie i ustawmy tryb samowyzwalacza. Bardziej zaawansowane cyfrówki i lustrzanki wykonują też zdjęcia w określonych odstępach czasowych, np. co 5, 10 sekund. Wynikiem takiej sesji mogą być bardzo intymne fotografie, które para pewnie nikomu nie pokaże, albo po prostu zabawne serie zdjęć. W końcu miłość to też radość i szczęście.


*Zdjęcia tu wykorzystane pochodzą z Flickr.com i są objęte licencją Creative Commons Attribution 2.0 Generic. *

Fotografia tytułowa: Paulo Sacramento

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)