Kilka rad, które pomogą ci zrobić dobry portret bez wychodzenia z domu

Kilka rad, które pomogą ci zrobić dobry portret bez wychodzenia z domu

Kilka rad, które pomogą ci zrobić dobry portret bez wychodzenia z domu
Źródło zdjęć: © © Chris Niccolls / YouTube
Marcin Watemborski
04.05.2020 11:24, aktualizacja: 02.03.2023 09:48

Każdy z nas ma w domu okno. To w zupełności wystarcza do dobrego oświetlenia portretu. Zobacz, co możesz zrobić, by cieszyć się pełnią fotografii portretowej bez konieczności wychodzenia z domu. To prostsze niż myślisz!

Chris Niccolls i Jordan Drake, prowadzący program DPReview TV, mieli trochę czasu i nagrali film z prostymi i skutecznymi radami na temat robienia portretów w domu. Po krótce – oprócz aparatu i okna nie potrzebujecie praktycznie niczego więcej. Waszym największym atutem są pokłady kreatywności, które spoczywają w waszych głowach.

Oczywiście filmik jest kierowany do tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią portretową lub chcą nauczyć się czegoś nowego podczas izolacji. W końcu jest na to czas. Dla profesjonalistów może tu nie być bardzo odkrywczych rzeczy, ale i tak warto się pobawić.

Take better indoor portraits with natural light (without buying any new gear)

Przede wszystkim podczas realizowania zdjęć portretowych potrzebujecie światła. Najprzyjemniejsze prawdopodobnie będzie ono tuż przy oknie. Jedynym warunkiem jest to, by słońce nie świeciło bezpośrednio w twarz waszego modela, bo mogą powstać cienie, które mają ostre krawędzie. Lepiej na twarzy wygląda rozproszone światło – nawet przepuszczone przez firankę.

Po to, by stworzyć światło wypełniające, możecie wykorzystać to, co znajdziecie w domu. Świetnie sprawdzą się wszelkie białe płaszczyzny, jak kartka papieru. Jeśli chcecie osiągnąć mocniej widoczny efekt, spróbujcie owinąć coś dużego i płaskiego folią aluminiową. Jeśli delikatnie ją pognieciecie, może ona odbijać światło pod różnymi kątami, co doda portretom interesującego wyglądu.

Podczas robienia zdjęć w domu, warto zwrócić uwagę na tło, które nie powinno odwracać uwagi od modela. Przyjrzyjcie się, czy nie ma tam jakiejś szafki, która sprawia wrażenie, jakby przecinała waszego bohatera lub nie wystaje gdzieś kwiatek, który na zdjęciu wyrośnie mu z głowy. Takie detale są bardzo ważne podczas robienia portretów.

Dla osiągnięcia ciekawego efektu absolutnie białego tła możecie wykorzystać okno. Wystarczy postawić modela na jego tle, a z przodu wspomnianą wcześniej płaszczyznę odbijającą. Ustawiając parametry aparatu tak, by wasz bohater był dobrze naświetlony i przepalając tło, osiągniecie efekt bardzo sterylnego zdjęcia. Nie ma na co czekać, do dzieła!

COVID-19 - Środki bezpieczeństwa

W obliczu zagrożenia, jakie niesie [b]koronawirus COVID-19[/b], warto uświadomić sobie, czym są odpowiednie środki bezpieczeństwa, a czym objawy nieuzasadnionej paniki. Środkami bezpieczeństwa są: [b]częste mycie rąk, unikanie zgromadzeń, higiena kaszlu i kichania, czyli zasłanianie ust chusteczką lub łokciem, tak aby kropelki śliny nie zostały na dłoni[/b]. Objawem paniki jest natomiast wykupowanie zapasów maseczek, co powoduje, że są one trudno dostępne dla personelu medycznego, który faktycznie ich potrzebuje.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)