Kontrowersyjny materiał o samobójstwach wygrał Sony World Photography Awards 2019
Znamy zwycięzców Sony World Photography Awards 2019 - jednego z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie. Na dzisiejszej gali w Londynie ogłoszono dziesięciu zwycięzców w kategoriach profesjonalnych, laureatów konkursu młodzieżowego i studenckiego oraz wyłoniono Fotografa Roku 2019.
Główną nagrodę w konkursie Sony World Photography Awards 2019 - tytuł Fotograf Roku i 25 tysięcy dolarów - otrzymał włoski fotograf Federico Borella za serię zdjęć zatytułowaną "Five Degrees" ("Pięć stopni"). Został on wybrany spośród 10 zwycięzców w poszczególnych kategoriach tematycznych. Jego zdjęcia były najlepsze w kategorii "Dokument". Jury doceniło wrażliwość Borelli, jego techniczną doskonałość i sposób wykorzystania sztuki dla zwrócenia uwagi na globalny problem.
"Five Degrees" ukazuje zjawisko samobójstw mężczyzn w stanie Tamilnadu na południu Indii - regionie dotkniętym przez największą suszę od 140 lat. Uwagę fotografa zwróciły badania naukowców z Uniwersytetu w Berkeley, którzy znaleźli związek pomiędzy zmianami klimatycznymi a zwiększoną liczbą samobójstw wśród rolników w Indiach. Zdjęcia Borelli pokazują wpływ zmian klimatycznych na rolniczy region Indii. W serii znajdziecie mieszankę portretów ludzi zamieszkujących gospodarstwa rolne, zdjęcia obszarów rolnych i związanych z nimi przedmiotów oraz pamiątek po zmarłych.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach SWPA 2019:
Polish National Award:
W polskiej edycji National Awards laureatem został Piotr Leczkowski ze zdjęciem "Magic Moments". Widzimy na nim tancerzy podczas występu "Polish National Balet". O powstaniu tego zdjęcia przeczytacie w osobnym artykule.
Architektura:
Stephan Zirwes (Niemcy) za serię "Cut Outs — Pools 2018" (Wycinanki — baseny 2018)
Zadanie:
Rebecca Fertinel (Belgia) za serię "Ubuntu — I Am Because We Are" (Ubuntu — jestem, ponieważ jesteśmy)
Kreatywność:
Marinka Masséus (Holandia) za serię "Chosen [not] to be" (Wybrani aby [nie] być)
Odkrycie:
Jean-Marc Caimi i Valentina Piccinni (Włochy) za serię "Güle Güle" (Do widzenia)
Krajobraz:
Yan Wang Preston (Wielka Brytania) za serię "To the South of the Colourful Clouds" (Na południe od kolorowych chmur)
Świat natury i dzika przyroda:
Jasper Doest (Holandia) za serię "Meet Bob" (Poznajcie Boba)
Portret:
Álvaro Laiz (Hiszpania) za serię The Edge (Krawędź)
Sport:
Alessandro Grassani (Włochy) za serię "Boxing Against Violence: The Female Boxers Of Goma" (Boks przeciwko przemocy: kobiety-bokserki z Goma)
Martwa natura: Zwycięzcy: Nicolas Gaspardel i Pauline Baert (Francja) za serię Yuck (Fuj!)
Konkurs otwarty, młodzieżowy i studencki:
W konkursie otwartym jury oceniło pojedyncze zdjęcia, a zwyciężczynią została Chrysty Lee Rogers za podwodne zdjęcie zatytułowane "Harmony" (Harmonia). Fotografka wykorzystuje światło i wodę do stworzenia dramatycznej atmosfery. "Harmony", to obraz z serii "Muses" zainspirowanej pięknem i delikatnością człowieka, jako istoty.
W konkursie młodzieżowym, w którym mogą brać udział osoby w wieku od 12 do 19 lat, Fotografem Roku została 18-letnia Zelle Westfall z USA. Wygraną zapewniło jej zdjęcie "About".
Zwycięzcą konkursu studenckiego został Sergi Villanueva z Hiszpanii. Jego seria zdjęć zatytułowana "La Terreta" jest sugestywnym portretem jego rodzinnych terenów - przedstawiają uprawę sadów pomarańczowych i zbiory owoców.
Nagroda za wybitny wkład w fotografię
World Photography Organisation co roku wybiera też fotografa, któremu przyznaje Nagrodę za wybitny wkład w fotografię. Tym razem został nim Nadav Kander, uznany współczesny fotograf pracujący w Londynie. Jego prace obejmują różne gatunki , a on sam uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych fotografów swojego pokolenia.
Wszystkie wyróżnione zdjęcia możecie obejrzeć na stronie internetowej World Photography Organisation. Zostaną również pokazane na wystawie w Somerset House w Londynie, gdzie będzie ją można oglądać do 6 maja. Później wystawa ruszy w światową trasę.