Kosmiczne jeziora lawy. To zdjęcie właśnie udostępniła NASA

Księżyc Io ukazany przez kamerę JIRAM na sondzie Juno.
Księżyc Io ukazany przez kamerę JIRAM na sondzie Juno.
Źródło zdjęć: © NASA
Marcin Watemborski

20.12.2022 11:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Agencja kosmiczna NASA zadziwia nas na każdym kroku. Jedno z najnowszych udostępnionych zdjęć pokazuje jeziora lawy na małej czerwonej planecie. Czym właściwie jest i skąd ten ogień?

Chcielibyśmy powiedzieć, że mamy do czynienia z planetą Mustafar z "Gwiezdnych Wojen", lecz nie tym razem. To, co zobaczycie na zdjęciu, to nawet nie jest planeta, a księżyc. Właśnie tak prezentuje się Io, czyli jeden z satelitów Jowisza, na zbliżeniu. Wygląda po prostu wspaniale.

Zdjęcie zostało uchwycone przez sondę Juno, gdy przelatywała w odległości ok. 80 tys. km od Io w środę, 14 grudnia 2022 r. Dane w końcu dotarły na Ziemię, a NASA czym prędzej chciała się pochwalić nowym osiągnięciem. Zdjęcie jest zjawiskowe i chyba nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś tak interesującego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Io jest księżycem wulkanicznym, który jest bardzo aktywny. Do zarejestrowania jego wybuchowości, sonda Juno wykorzystała kamerę JIRAM. Im jaśniejsze są kolory na zdjęciu, tym wyższa temperatura jest w danym obszarze. Jeziora lawy są widoczne bez najmniejszego problemu.

Mimo tego, że misja sondy Juno miała koncentrować się na olbrzymiej gazowej planecie, naukowcy postanowili rozszerzyć jej zadania. Dzięki temu NASA zyskuje dane na temat księżyców Jowisza. Oprócz Io badają również Europę, będącą przeciwnością pierwszego ze wspomnianych satelitów. Powierzchnia Europy jest skuta lodem. Miłośnicy "Gwiezdnych Wojen" porównaliby księżyc do planety Hoth.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)