Teleskop Hubble’a ponownie działa! NASA udało się go naprawić

Teleskop Hubble’a ponownie działa! NASA udało się go naprawić

Teleskop Hubble’a ponownie działa! NASA udało się go naprawić
Marcin Watemborski
08.12.2021 12:49, aktualizacja: 26.07.2022 14:17

Kosmiczny Teleskop Hubble’a nie działał dobrze do 25 października 2021 roku. NASA musiała aktywować stare narzędzia, by nie tracić danych, a sam teleskop działał w trybie awaryjnym. Nareszcie udało się przywrócić mu pełnię sprawności, dzięki czemu posłuży jeszcze długo.

W tym roku Kosmiczny Teleskop Hubble’a zaliczył dwie poważne awarie. Druga z nich sprawiła, że od 25 października 2021 roku działał on w trybie awaryjnym. Specjaliści z NASA musieli ponownie włączyć stare narzędzie obrazujące, ponieważ nowsze z nich – Wide Field Camera 3 – przestało działać i zostało przywrócone dopiero pod koniec listopada.

NASA właśnie poinformowała, że 6 grudnia 2021 roku udało się przywrócić do działania wszystkie cztery narzędzia obrazujące. Nie wystąpiły również żadne problemy z utratą danych, więc Kosmiczny Teleskop Hubble’a ponownie pracuje tak, jak powinien. Agencja kosmiczna monitorowała stan instrumentów oraz porównywała dane bez przerwy od 1 listopada.

Mimo tego, że wszystko działa, NASA zamierza ciągle testować nowe rozwiązania informatyczne, które pozwolą na usprawnienie funkcjonowania obecnych instrumentów. Celem jest zapobieżenie awarii w przyszłości, chociaż niebawem na orbicie pojawi się następca Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, czyli Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Wyniesienie nowego narzędzia jest planowane na 22 grudnia 2021 roku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)