Teleskop Hubble’a ponownie działa! NASA udało się go naprawić

Teleskop Hubble’a ponownie działa! NASA udało się go naprawić08.12.2021 12:49
Teleskop Hubble’a ponownie działa! NASA udało się go naprawić

Kosmiczny Teleskop Hubble’a nie działał dobrze do 25 października 2021 roku. NASA musiała aktywować stare narzędzia, by nie tracić danych, a sam teleskop działał w trybie awaryjnym. Nareszcie udało się przywrócić mu pełnię sprawności, dzięki czemu posłuży jeszcze długo.

W tym roku Kosmiczny Teleskop Hubble’a zaliczył dwie poważne awarie. Druga z nich sprawiła, że od 25 października 2021 roku działał on w trybie awaryjnym. Specjaliści z NASA musieli ponownie włączyć stare narzędzie obrazujące, ponieważ nowsze z nich – Wide Field Camera 3 – przestało działać i zostało przywrócone dopiero pod koniec listopada.

NASA właśnie poinformowała, że 6 grudnia 2021 roku udało się przywrócić do działania wszystkie cztery narzędzia obrazujące. Nie wystąpiły również żadne problemy z utratą danych, więc Kosmiczny Teleskop Hubble’a ponownie pracuje tak, jak powinien. Agencja kosmiczna monitorowała stan instrumentów oraz porównywała dane bez przerwy od 1 listopada.

Mimo tego, że wszystko działa, NASA zamierza ciągle testować nowe rozwiązania informatyczne, które pozwolą na usprawnienie funkcjonowania obecnych instrumentów. Celem jest zapobieżenie awarii w przyszłości, chociaż niebawem na orbicie pojawi się następca Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, czyli Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Wyniesienie nowego narzędzia jest planowane na 22 grudnia 2021 roku.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)