Teleskop Hubble’a wciąż działa w trybie awaryjnym. Włączono starą kamerę

Rok 2021 nie jest łaskawy do urządzenia, które krąży na naszej orbicie od ponad 30 lat. Kosmiczny Teleskop Hubble’a właśnie zawiesił się po raz kolejny i działa w trybie awaryjnym. Przez to nie będzie w tanie przesyłać obrazów tak wydajnie jak wcześniej. Co spowodowało usterkę?

Teleskop Hubble’a wciąż działa w trybie awaryjnym. Włączono starą kamerę
Źródło zdjęć: © © NASA
Marcin Watemborski

09.11.2021 | aktual.: 01.03.2023 14:27

Kosmiczny Teleskop Hubble’a to niesamowicie skomplikowane urządzenie badawcze, wyniesione na orbitę okołoziemską w kwietniu 1990 roku, czyi 31,5 roku temu. Od tamtego czasu przeszedł liczne naprawy i modyfikacje, lecz ten rok jest zwyczajnie pechowy. 13 czerwca 2021 roku wystąpiła awaria, w związku z którą urządzenie było wyłączone z użycia przez prawie miesiąc.

Tuż po przywróceniu pełni sił teleskopowi, ten wysłał na Ziemię niesamowite zdjęcia dwóch galaktyk, których nie mogliśmy pominąć. Zostały ukazane naprawdę przepięknie.

Nowa awaria Teleskopu Hubble'a źle wróży

25 października 2021 roku wystąpiła kolejna awaria, która okazała się bardziej problematyczna. Wskutek zdarzenia naukowcy stracili dane dotyczące przesyłanych wiadomości. 30 października badacze postanowili włączyć system NICMOS z 1997 roku, który pozostawał w uśpieniu od 2010 roku. Tę kamerę zastąpiło WFC3 (Wide Field Camera 3) już w 2010 roku. Zadaniem NICMOS jest pozyskiwanie danych, dopóki obecna usterka nie zostanie naprawiona.

Mimo tego, że NICMOS ponownie działa od 1 listopada 2021 i żadne nowe dane nie zostały utracone, to Kosmiczny Teleskop Hubble’a pozostaje w trybie awaryjnym. Będzie to trwało do czasu, aż naukowcy z NASA nie ustalą, co mogło wywołać problem. Do końca tego tygodnia powinni zakończyć sprawdzanie wszystkich systemów i po kolei włączać ponownie kolejne narzędzia teleskopu. Włączenie ich wszystkich jednocześnie mogłoby spowodować przeciążenie urządzenia i nawet pogłębić awarię.

Do końca misji Teleskopu Hubble'a jeszcze daleko

Planowane zakończenie misji Kosmicznego Teleskopu Hubble’a jest datowane na czwartą dekadę XXI wieku, więc jeszcze przez co najmniej 10 lat powinien działać. Jest to jedno z kluczowych urządzeń służących do badania przestrzeni pozaziemskiej i obserwacji zjawisko kosmicznych, jak powstawanie gwiazd, supernowe, czarne dziury czy zmiany w strukturach galaktyk.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)