Kosmiczny welon w nowym wydaniu. NASA przyjrzało się ponownie świetnemu zdjęciu

Mimo tego, że samo zdjęcie bazowe pochodzi z 2015 roku, to wygląda jak kompletnie nowe. Wszystko dzięki sposobom jego obróbki i zastosowaniu innych filtrów. Te ujawniły dodatkowe szczegóły zawarte w Pętli Łabędzia.

Kosmiczny welon w nowym wydaniu. NASA przyjrzało się ponownie świetnemu zdjęciu
Źródło zdjęć: © © NASA
Marcin Watemborski

06.04.2021 | aktual.: 06.04.2021 11:44

Zdjęcie Pętli Łabędzia zostało zarejestrowane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a w 2015 roku. Dzięki nowej technologii, naukowcy z ESA oraz NASA byli w stanie wyciągnąć ukryte na zdjęciu dane. Obraz przeszedł podczas rejestrowania przez 5 filtrów samego teleskopu i aparatu Wide Field Camera 3, jak też przez zaawansowaną postprodukcję.

Mgławica Welon (Veil Nebula) jest widzialną częścią Pętli Łabędzia. Są to struktury żarzącego się gazu, powstałe wskutek fali uderzeniowej po wybuchu supernowej. Miał on miejsce około 10 000 lat temu. Obszar ten ma około 80 lat świetlnych, czyli 3 stopnie nieba w gwiazdozbiorze Łabędzia. Gwiazda, która była w tej galaktyce miała masę 20-krotności masy Słońca. Naukowcy śmieją się, że "żyła szybko i umarła młodo", zupełnie jak James Dean.

Obraz
Obraz;

Nowy sposób obróbki zdjęcia z Teleskopu Hubble’a pozwolił na osiągnięcie wyższej rozdzielczości końcowego obrazu, dzięki czemu wyłoniły się wcześniej nie widziane gwiazdy. Zmieniły się również kolory – przejścia tonalne są gładsze, a samych barw jest zdecydowanie więcej, co wpływa na szczegółowość i wartość naukową zdjęcia.

Więcej o samej mgławicy Welon przeczytacie na stronie NASA.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)