Zdjęcie dnia. Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił pozostałości po supernowej

Zdjęcie dnia. Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił pozostałości po supernowej03.02.2021 06:13
Kosmiczny Teleskop Hubble'a zaobserwował pozostałości po supernowej
Kosmiczny Teleskop Hubble'a zaobserwował pozostałości po supernowej
Źródło zdjęć: © ESA

Kosmiczny Teleskop Hubble'a zaobserwował pozostałości po supernowej, której eksplozja miała miejsce w czwartym wieku naszej ery. Zjawisko zostało sklasyfikowane jako 1E 0102.2–729 i miało miejsce w Małym Obłoku Magellana.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a znajduje się w przestrzeni kosmicznej od 1990 roku. Przez ponad 30 lat dostarczył astronomom wielu ciekawych obrazów wszechświata. Wśród nich znajduje się zjawisko sklasyfikowane jako 1E 0102.2–729, do którego doszło ok. 1 700 lat temu.

W czwartym wieku naszej ery na niebie pojawił się jasny rozbłysk pochodzący z supernowej. Zjawisko udało się odkryć dzięki Obserwatorium Einsteina, które należy do NASA, a następnie w celu jego obserwacji wykorzystano Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Poniżej można zobaczyć dwa obrazy, które zostały przechwycone przez astronomów.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił pozostałości po supernowej
Źródło zdjęć: © ESA
Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił pozostałości po supernowej

Naukowcom udało się zauważyć zmiany w mgławicy, która była pozostałością po supernowej. Dostrzegli, że węzły poruszają się w różnych kierunkach od miejsca eksplozji. Osiągały one średnią prędkość 3,2 milionów kilometrów na godzinę.

Przypomnijmy, że Teleskop Hubble'a w najbliższej przyszłości uda się na zasłużoną emeryturę. Zastąpić ma go Nancy Grace Roman Space Telescope (WFIRST), którego celem będzie jeszcze dokładniejsze zbadanie wszechświata. Będzie m.in. w stanie sfotografować obszar nieba co najmniej 100 razy większy niż teleskop Hubble'a przy tych samych parametrach.

  • Obserwacje poczynione z pomocą WFIRST mogą poszerzyć pomiary galaktyki o niespotykaną dotąd skalę i pozwolić lepiej zrozumieć, co działo się między początkiem wszechświata a obecnymi czasami - czytamy w oświadczeniu NASA.
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)