Zdjęcie dnia. Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił pozostałości po supernowej

Kosmiczny Teleskop Hubble'a zaobserwował pozostałości po supernowej
Kosmiczny Teleskop Hubble'a zaobserwował pozostałości po supernowej
Źródło zdjęć: © ESA
Michał Prokopowicz

03.02.2021 06:13, aktual.: 26.07.2022 14:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kosmiczny Teleskop Hubble'a zaobserwował pozostałości po supernowej, której eksplozja miała miejsce w czwartym wieku naszej ery. Zjawisko zostało sklasyfikowane jako 1E 0102.2–729 i miało miejsce w Małym Obłoku Magellana.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a znajduje się w przestrzeni kosmicznej od 1990 roku. Przez ponad 30 lat dostarczył astronomom wielu ciekawych obrazów wszechświata. Wśród nich znajduje się zjawisko sklasyfikowane jako 1E 0102.2–729, do którego doszło ok. 1 700 lat temu.

W czwartym wieku naszej ery na niebie pojawił się jasny rozbłysk pochodzący z supernowej. Zjawisko udało się odkryć dzięki Obserwatorium Einsteina, które należy do NASA, a następnie w celu jego obserwacji wykorzystano Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Poniżej można zobaczyć dwa obrazy, które zostały przechwycone przez astronomów.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił pozostałości po supernowej
Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił pozostałości po supernowej© ESA

Naukowcom udało się zauważyć zmiany w mgławicy, która była pozostałością po supernowej. Dostrzegli, że węzły poruszają się w różnych kierunkach od miejsca eksplozji. Osiągały one średnią prędkość 3,2 milionów kilometrów na godzinę.

Przypomnijmy, że Teleskop Hubble'a w najbliższej przyszłości uda się na zasłużoną emeryturę. Zastąpić ma go Nancy Grace Roman Space Telescope (WFIRST), którego celem będzie jeszcze dokładniejsze zbadanie wszechświata. Będzie m.in. w stanie sfotografować obszar nieba co najmniej 100 razy większy niż teleskop Hubble'a przy tych samych parametrach.

  • Obserwacje poczynione z pomocą WFIRST mogą poszerzyć pomiary galaktyki o niespotykaną dotąd skalę i pozwolić lepiej zrozumieć, co działo się między początkiem wszechświata a obecnymi czasami - czytamy w oświadczeniu NASA.
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)