Kowalski i Wiech - finaliści konkursu Oscara Barnacka w Leica Gallery

Fot. Kacper Kowalski
Fot. Kacper Kowalski
Piotr Dopart

20.09.2011 07:00, aktual.: 01.08.2022 14:30

Leica Gallery Warszawa, Narodowe Centrum Kultury i Polska Agencja Fotografów Forum zapraszają na wystawę fotografii Kacpra Kowalskiego i Tomasza Wiecha, finalistów tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Leica Oskar Barnack Award 2011.

Leica Gallery Warszawa, Narodowe Centrum Kultury i Polska Agencja Fotografów Forum zapraszają na wystawę fotografii Kacpra Kowalskiego i Tomasza Wiecha, finalistów tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Leica Oskar Barnack Award 2011.

Finaliści prestiżowego konkursu dla fotografów-reportażystów byli jednymi z 2000 uczestników jego trzydziestej drugiej edycji. Wernisaż ich wspólnej wystawy odbędzie się 22 września o godzinie 19:00 w Leica Gallery (CH Blue City, poziom +1, przy Al. Jerozolimskich 179 w Warszawie).

Kacper Kowalski zaprezentował cykl 15 fotografii pt. "Powódź z nieba" z maja i czerwca 2010 r., wykonany na zlecenie Polskiej Agencji Fotografów Forum. Autor pokazał powódź z perspektywy paralotni. Latał nad obszarem blisko 100 km kw., obrazując zniszczenia miast, wsi, infrastruktury i krajobrazu. Zdjęcia przypominają nieco abstrakcje malarskie, a same fotografowane obiekty na pierwszy rzut oka nie wydają się tym, czym są. Autor operuje przede wszystkim kompozycją i kolorystyką, czyniąc z fotografii zniszczeń obrazy na poły konstruktywistyczne.

Zupełnie inne podejście prezentuje Tomasz Wiech, którego projekt "W Polsce" realizowany jest od kilku lat. Jego zdjęcia mają stanowić próbę przyjrzenia się współczesnej Polsce pod kątem zarówno ludzkich działań, jak i krajobrazu, charakterystycznych miejsc, kurortów, centrów pielgrzymkowych i miejscowości. Wyróżnikiem fotografii jest dystans, skupienie na absurdach i kontrastach, ale także mniej lub bardziej spełniających się marzeniach.

Fot. Tomasz Wiech
Fot. Tomasz Wiech

Kacper Kowalski jest urodzonym w 1977 r. w Gdańsku architektem i fotografem, specjalizującym się w zdjęciach z lotu ptaka. Za swoje fotografie otrzymywał nagrody w konkursach, takich jak: World Press Photo, Nikon Photo Contest International, Grand Press Photo, National Geographic, Pilsner Urquell International Photography Award (IPA), Sony Worlds Photography Awards. Na polskim rynku prasowym reprezentowany jest przez Polską Agencję Fotografów Forum, na rynku międzynarodowym przez Panos Pictures. Na koncie ma wystawy indywidualne: Wodne impresje, Museo del mare, Genua (2011); Po drugiej stronie Bałtyku - wzorki polskie 2, Komisja Europejska, Helsinki (2011); Polska z LOTu ptaka, Ambasada RP w Pradze (2011); Powódź z nieba, Sandomierz (2010); Wzorki polskie, Warszawa (2010); Polska on air, Londyn (2010); Polska on air - Belfast (2010); Wzorki polskie, Jelenia Góra (2010); Wzorki polskie, Londyn (2009).

Tomasz Wiech to fotograf, absolwent politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i student Instytutu Kreatywnej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opavie w Czechach. Współpracuje z polską prasą (m.in. z Gazetą Wyborczą w latach 2004-2009) i instytucjami kultury. Jest laureatem m.in. World Press Photo (2009), Grand Press Photo (2006), Newsreportaż (2007 i 2009), WBK Press Photo (2006 i 2007). Projekt "W Polsce" realizowany jest dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010 oraz stypendium Narodowego Centrum Kultury "Młoda Polska" 2011. Jego fotografie pokazywane były na wystawie w ramach X Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.

Więcej informacji o wystawie znajdziecie na stronie leica-camera.pl, a także na facebookowym profilu organizatora.

Źródło: Leica

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)