Łazik InSight kończy misję. To już ostatnie zdjęcie, które przesłał

Łazik InSight kończy misję. To już ostatnie zdjęcie, które przesłał

Ostatnie zdjęcie przesłane przez InSight.
Ostatnie zdjęcie przesłane przez InSight.
Źródło zdjęć: © NASA
Marcin Watemborski
21.12.2022 11:00, aktualizacja: 21.12.2022 14:00

Pojazd pracował na Marsie nieustannie od 26 listopada 2018 roku. Niestety w związku z niesprzyjającymi warunkami, panele solarne InSight nie są w stanie zbierać wystarczająco energii, by zasilać systemy. Na pożegnanie łazik przesłał ostatnie zdjęcie.

Wygląda na to, że to już koniec misji InSight. Na Twitterze projektu pojawił się pożegnalny wpis, w którym możemy przeczytać, że łazikowi kończy się energia. We wpisie zostało zamieszczone również ostatnie zdjęcie, które przesłała maszyna.

Na fotografii widać widok sprzed łazika. Prawdopodobnie już nigdy nie zobaczymy kolejnych zdjęć wykonanych przez InSight. Jedynym sposobem na to, by zmienić sytuację, jest oczyszczenie paneli solarnych na łaziku. Obecnie są one pokryte warstwą pyłu, która uniemożliwia im funkcjonowanie. Eksperci przewidują, że do końca roku urządzenie przestanie działać całkowicie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Do grudnia 2022 roku łazik InSight zmierzył ponad 1300 marsjańskich trzęsień ziemi. Oprócz informacji na temat aktywności sejsmicznej urządzenie badało również głębokość powłok Czerwonej Planety.

Po lewej stan paneli fotowoltaicznych na InSight w grudniu 2018 r., po prawej w kwietniu 2022 r.
Po lewej stan paneli fotowoltaicznych na InSight w grudniu 2018 r., po prawej w kwietniu 2022 r.© NASA

InSight był właściwie robotem-sejsmologiem i dostarczył bardzo istotne dane na temat Marsa. Teraz schedę po nim przejmuje Curiosity oraz dron Ingenuity. To dzięki nim naukowcy rozwikłają kolejne zagadki czwartej planety od Słońca.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)