Leczyła raka dietą. Powstał dokument o influencerce, która poległa na kłamstwach

Leczyła raka dietą. Powstał dokument o influencerce, która poległa na kłamstwach
Marcin Watemborski

05.07.2021 08:38, aktual.: 26.07.2022 14:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Belle Gibson to postać, o której było głośno kilka lat temu. To jedna z pierwszych influencerek, od której wzięła się m.in. moda na niejedzenie glutenu. BBC nagrało dokument, w którym wyjaśnia kulisy jej upadku i przytacza wypowiedzi jej ofiar.

Bad Influencer: The Great Insta Con to dokument stworzony przez BBC i poświecony w całości kontrowersyjnej postaci Belle Gibson. Ta kobieta kilka lat temu oszukała kształtującego się social-mediowego pół świata. Wszystko zaczęło się od współczucia i chęci pomocy. Pozornej oczywiście.

25-letnia Australijka pisała w postach na Instagramie o swojej chorobie – rzekomo wykryto u niej raka mózgu. Miała 4 miesiące życia. Wtem przyszła do niej dieta-cud oparta na braku cukru i niejedzeniu glutenu. Cóż, o ile kobieta nie zmagała się z celiakią, to nie groziła jej nietolerancja glutenu. Była jednak przekonująca do tego stopnia, że uwierzyły jej tysiące osób.

Bad Influencer: Belle Gibson & The Great Insta Con

Gibson wydała książkę i obiecywała, że część zysków z jej sprzedaży trafi na leczenie chłopca z rakiem mózgu. Nie trafiła. Poza tym – była też aplikacja, która miała pomagać kontrolować dietę. Trend dbania o siebie i dobrego samopoczucia (ang. wellness) wtedy raczkował i łatwo było wcisnąć ludziom cokolwiek, co jakkolwiek mogło mieć sens.

Healing_belle z Instagrama została zdemaskowana. Wyszło na jaw, że kobieta nie tylko zgarnęła całą kasę z książki dla siebie, ale również była zdrowa. I to od zawsze. Nigdy nie stwierdzono u niej nowotworu mózgu. Australijski sąd wymierzył jej karę grzywny w wysokości 410 tysięcy dolarów australijskich. Kobieta nie zapłaciła, a wobec niej rozpoczęto w 2021 roku postępowanie komornicze.

Przypadek Belle Gibson daje do myślenia nawet po latach. Nie należy wierzyć we wszystko, co się wyczyta w internecie. Niektóre zachowania mogą spowodować więcej szkód niż pożytku, o czym mówi w dokumencie jedna z bohaterek. Po zrezygnowaniu z chemioterapii i przejściu na dietę jej stan się pogorszył, ale na szczęście wróciła do leczenia, a teraz jej nowotwór jest w remisji.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Komentarze (2)