Legendarna Leica z klocków LEGO. Ten zestaw może wejść do sprzedaży

Legendarna Leica z klocków LEGO. Ten zestaw może wejść do sprzedaży
Marcin Watemborski

31.08.2021 12:07, aktual.: 26.07.2022 14:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ur-Leica z 1914 roku w wersji z klocków LEGO wpadnie w oko na pewno każdemu miłośnikowi zabytkowych aparatów. Jest odtworzona bardzo dobrze – łącznie z oznaczeniami. Istnieje możliwość, że ten zestaw zdobędzie poparcie producenta i pojawi się w sklepach.

Serwis Leica Rumors zaprezentował na swojej stronie model aparatu Ur-Leica w wersji LEGO. Powstał on na podstawie jednego z pierwszych modeli aparatów fotograficznych na film małoobrazkowy z 1914 roku. Kompaktowy korpus i niewielkie obiektywy sprawiały, że ten aparat bez problemu można było nosić w kieszeni płaszcza czy torbie.

Aparat Ur-Leica był wyposażony w jeden wbudowany obiektyw Leitz Milar 42 mm. W momencie jego wypuszczenia, na jednej rolce filmu małoobrazkowego zrobionego z taśmy kinowej, można było zarejestrować aż do 40 klatek, czyli 4 więcej niż współcześnie. Płócienna migawka miała przebieg pionowy.

LEGO IDEAS Ur-Leica (1.0)

Legendarny aparat miał jedynie dwa czasy naświetlania: 1/24 oraz 1/40 sekundy. Po zrobieniu zdjęcia trzeba było przysłaniać obiektyw – stąd na stałe mocowana zaślepka. Powodem tego było naciąganie mechanizmu migawki i tym przesuwanie otwartej szczeliny. W razie nie zasłonięcia, zdjęcia zostawało zaświetlone.

Na modelu z klocków LEGO widać dokładnie specyficzną budowę Ur-Leiki. W środku pokrętła z czasami naświetlania znajdował się spust migawki. Po prawej stronie obiektywu był wskaźnik klatek – również widoczny.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/4]

Charakterystycznym elementem aparatu Ur-Leica był celownik w postaci ramki. Nie był on nijak sprzężony z tym, co widział obiektyw, więc podczas kadrowania z bliska trzeba było brać pod uwagę zjawisko paralaksy. Celownik można było odczepić i schować osobno, dzięki czemu całość była niezwykle kompaktowa.

Leica Rumors donosi, że model korpusu Ur-Leica wykonany z LEGO może trafić do regularnej sprzedaży, jeśli zdobędzie dużą ilość głosów na stronie LEGO Ideas. Ta inicjatywa pozwala spełniać marzenia miłośników klocków i wprowadzać nowe zestawy przez oddolną inicjatywę twórców.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)