Leica Oskar Baranck Awards 2010 ? Abchazja na fotografiach Szweda

Leica Oskar Baranck Awards 2010 ? Abchazja na fotografiach Szweda

Fot. Jens-Olof-Lasthein
Fot. Jens-Olof-Lasthein
Krzysztof Basel
03.06.2010 06:48, aktualizacja: 01.08.2022 15:18

Pierwszą nagrodę w konkursie "Leica Oskar Barnack Award 2010" otrzymał szwedzki fotograf Jens Olof Lasthein za serię zdjęć z Republiki Abchazji - ,,Czekając na przyszłość ?zdjęcia z Abchazji??. Jego pracę opowiadają historię ludzi z Republiki Abchazji, która to znajduje się na południowym Kaukazie.

W tegorocznej edycji "Leica Oskar Barnack Award" wzięła udział rekordowa liczba uczestników - ponad 1700 profesjonalnych fotografów z 79 krajów. W jury konkursu zasiadali m.in. zwycięzca Leica World Press Award 2009 Anthony Suau,? Volker Lensch (fotoedytor magazynu Stern), Eva Gravayat (producentka festiwalu fotografii w Arles, Karin Rehn-Kaufmann (dyrektor Artystyczny Leica Gallery Salzburg) i Dr Andreas Kaufmann (członek Rady Nadzorczej Leica Camera AG).

Fot. Andy Spyra
Fot. Andy Spyra

Pierwsze miejsce przypadło wspomnianemu już Jensowi Olof Lastheinowi. Fotograf urodził się w Szwecji w 1964 roku i wychował w Danii. Po ukończeniu Nordic Photo School w Sztokholmie, początkowo pracował jako niezależny fotograf w czasopismach, przede wszystkim jako reportażysta. Jego najbardziej znane projekty to "Moments in Between", seria zdjęć przedstawiający wojny w byłej Jugosławii, i "Morze Białe, Morze Czarne??, wizualna dokumentacja krajów wzdłuż granicy wschodniej i zachodniej Europy. Jens Olof Lasthein jest autorem ponad 40 wystaw indywidualnych, pokazywanych w galeriach Europy i Azji.

Sfotografowana przez niego Republika Abchazji ma bardzo skomplikowaną sytuację polityczną. Kraj odzyskał niepodległość po wojnie domowej, ale nadal jest uważany za część Gruzji. Mieszkańcy Abchazji żyją w ciągłej niepewności, zawieszeniu. Lasthein pokazał ten stan w swoich pracach, za co został wyróżniony główną nagrodą. Tak reportaż szweda opisują organizatorzy konkursu:

  • Reportaż pokazuje puste plaże Sukhum, stolice, dawniej wypełnioną turystami z całego Związku Radzieckiego. Zniszczone domy i zarośnięte ogrody małych nadmorskich miejscowości Ochamchira wydają się być opuszczone. I Tkuarchal niegdyś kwitnące centrum przemysłowe, jest teraz pełne zdewastowanych fabryk. Życie w Abchazji jak by stanęło w miejscu. Wszelkie cele, marzenia i plany pozostają w zawieszeniu ze względu na brak możliwości*.

,,Kashmir", autorstwa Andy?ego Spyra z Niemiec otrzymał drugą nagrodę w tegorocznej edycji konkursu. Projekt fotografa pokazuje piękno Kaszmiru i tragiczny los jego mieszkańców.

Za pierwsze miejsce w "Leica Oskar Barnack Award 2010" fotograf otrzyma 5 000 ? lub sprzęt Leica o tej samej wartości. Oficjalna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 6 lipca 2010 r., w ramach festiwalu fotografii w Arles.

Źródło: Leica

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)